Előzzük meg és ismerjük fel a vastagbélrákot!
hirdetés

A terápia megválasztása minden esetben a daganat helyi kiterjedtségének, valamint a nyirokcsomókban vagy más szervekben lévő áttéteknek a meghatározása alapján történik: a gyógyszeres kezeléstől a sugárterápián át a különböző műtéti eljárásokig számos eljárás közül választhat orvosa.
A kivizsgálás körültekintő fizikális vizsgálattal kezdődik, amely az esetek nagy részében sok információt nem szolgáltat, a daganat elsősorban sovány betegeknél tapintható. Minden esetben kötelező a végbél ujjal történő vizsgálata és a széklet vértartalmának meghatározása, így pillanatok alatt megmondható, van-e a páciensnek aranyere, illetve tartalmaz-e a széklet vért. Vérvétel és laboratóriumi vizsgálat is történik, amelyek alapján diagnózis nem mondható, ám a beteg általános állapotával kapcsolatos lényeges információkat szolgáltatnak az orvos számára. A diagnózis alapját a szövettani mintavétel jelenti. Legnagyobb jelentősége a bélcsatorna endoszkópos vizsgálatának van. Gyanú esetén vastagbéltükrözés (colonoscopia) történik, melynek során a vastagbél teljes hosszában átvizsgálható és a daganatra gyanús elváltozások, polypok eltávolíthatók. A vizsgálat diagnosztikus találati biztonsága 95 százalék felett van, ami azt jelenti, hogy 100 megbetegedésből 95-öt felismernek a beavatkozás során. A vizsgálat folyamán szövettani mintavétel történik, illetve a kisméretű polip alakú daganatokat is eltávolíthatja az orvos. Amennyiben a beteg állapota nem teszi lehetővé a vastagbéltükrözés elvégzését, akkor CT-colonographia (virtuális colonoscopia), vagy kettős kontrasztos röntgenvizsgálat végezhető. A megfelelő kezelés megválasztása érdekében fontos megbizonyosodni arról, hogy kialakult-e daganatos szóródás a helyi, regionális vagy távoli nyirokcsomókban, illetve más szervekben, valamint arról is, hogy milyenek a daganat genetikai jellegzetességei. Mindezek miatt a részletes kivizsgálás részét képezi(k) a kontrasztos CT – bizonyos esetekben MR - vizsgálat(ok). A PET-CT vizsgálattal nemcsak a daganat elhelyezkedéséről, hanem a metabolikus aktivitásáról, működéséről is képet alkothatunk, így segítségével már nagyon korán lehetővé válik a daganatos szóródás korai és pontos kimutatása, amely alapvetően befolyásolja a megfelelő kezelés megválasztását. A vastagbélrák kivizsgálás fontos részét képezi a daganat genetikai jellemzőinek a feltérképezése különböző molekuláris diagnosztikai vizsgálatokkal, amely megteremtheti az alapjait a daganat célzott kezelésének.
hirdetés
Hogyan kezelhető a vastagbélrák?
A sebészi kezelés döntő jelentőségű a vastagbélrák kezelésében, hiszen műtét nélkül a betegség nem gyógyítható meg és a sebészi beavatkozás sikere meghatározza a kezelés rövid és hosszú távú eredményességét is. A műtét lényege, hogy - a biztonsági zónával és a környező nyirokcsomókkal együtt - eltávolítsák a daganatos vastagbélszakaszt. Végbéldaganat esetén a környező szervek szoros helyzete miatt ez nehezebb, gyakoribbak a műtét utáni szövődmények, ezért ezt csak centrumokban célszerű végezni. A daganat kiterjedtségétől, stádiumától függően a sebészeti kezelés kiegészítéseként szükség lehet kemoterápiára és/vagy sugárterápiára is. A műtét előtt alkalmazott - úgynevezett neoadjuváns - kemoterápia vagy sugárterápia segítségével csökkenthető a daganat mérete, amely egyrészt segíthet a jobb műtéti eredmény elérésében, másrészt csökkentheti a kiújulás veszélyét. A műtét után alkalmazott – úgynevezett adjuváns – kemoterápia célja a szervezetben maradt daganatsejtek elpusztítása, a daganatos kiújulás megakadályozása. Az úgynevezett célzott daganat ellenes kezelések képesek – az eltérő viselkedésük, biológiai tulajdonságuk alapján azonosított - daganatsejteket célzottan megsemmisíteni illetve a további szaporodásukat megakadályozni. Az előrehaladott, már különböző szervi áttétekkel rendelkező vastagbélrák kezelésében jelenleg több olyan célzott terápiás lehetőség alkalmazására is lehetőség van, amelyek különböző nemzetközi vizsgálatok adatai alapján javíthatja a betegek túlélési esélyeit és az életminőségét.
Forrás: Webbeteg
Képek: vastagbelrak.gasztrokura.com, skriningsrbija.rs
Hozzászólások
hírdetés
Kapcsolódó cikkek







