Te hallottál már a befagyott-váll szindrómáról?
hirdetés

Érezted már azt, hogy nem tudod elvégezni a munkád, mert nagyon fáj a vállad? Nem megy a malomkörzés a nyakkal, nem tudod mozgatni a vállaid, nem megy, ha fel kell emeld karjaidat, és hiába tekergeted, masszírozod, mégsem engednek az izmok? Ezzel a fájdalommal, kellemetlenséggel nem vagy egyedül. Sajnos ma a gyógytornászok nagytöbbségét ezekkel a fájdalmakkal keresik fel a páciensek.
Ezek a fájdalmas tünetek leginkább reggel, ébredés után jelentkeznek, és már nem mondhatjuk azt, hogy korosztály függő, mivel a fiatalabb korosztályt is ugyan úgy érinti, mint az idősebbeket. reggel az egész test merevebb, azonban a nyak, a váll fájdalmai, azok merevsége az ébredési utáni órákban nem enged. Számtalan olyan filmet, könyvet olvashattunk már, ahol a főszereplőknél jelentkezik ez a probléma, de a hazai szerzők is megemlítik ezt.
hirdetés
„Fekete István Juli nénije is így dünnyög maga elé, amikor a fájós válla már hajnalban felébreszti: "Nem hagysz, kutya, ugye, nem hagysz?" Mindezekre természetesen azért figyelt fel e sorok írója is, mert a fájdalmasan "beállt", szinte mozgásképtelen vállakkal való ébredés leírását a saját tapasztalata alapján találta hitelesnek és életszerűnek. A találó nevén "fagyott váll" szindrómának nevezett reumatikus betegség tünetei a legrosszabb formában reggel jelentkeznek: az éjszakai mozdulatlanság után még az is időbe telik, míg az érintett feltápászkodni képes, és a felsőkarját egyáltalán újra mozdítani tudja.” – írja a hazipaktika.hu. A vállízületi kapszulán, vállövön belül csontok, inak, szalagok izmok kapcsolódnak egységbe. Ha ez a kapszulának is nevezett egység gyulladásba kerül, az ízület mozgathatósága korlátozottá válik.
Tünetek, diagnosztika és kezelés
Sajnos a tünetek közül az első, ami jelentkezik a fájdalom. A kar, a nyak fájdalma, nehézzé válik a mozgás, a karok felemelése, mozgatása. Ez a fajta mozgáskorlátozottság merevséghez vezet, és áthúzódok a felsőtestre is, ami beszűkölést eredményez a mozgásban. Az orvoslása mihamarabb meg kell, hogy történjen, mivel egy bizonyos idő elteltével a karok fej fölé emelése, vagy a hát mögötti kinyújtása is lehetetlenné válik a fájdalom miatt.
A diagnózist szakorvos kell felállítsa. Rá kell kérdezzen a fájdalom intezitására, megvizsgálja a váll területét, a nyak keményedését. Sok esetben szükség van RTG, és MRI vizsgálatokra is, amin tisztán láthatóvá vállik, hogy az orvos és a páciens mivel áll szemben. A fájdalom NSAID (nem szteroid gyulladásgátló) szerekkel, és szteroid tartalmú injekciókkal kezelhető. A szteroid injekció és a fizikoterápia csökkenti az ízület kötöttségét, javítja a beszűkült mozgást. A javulás, és a beteg fejlődése már néhány hét elteltével láthatóvá, érezhetővé válik, de ahhoz, hogy a problémát teljesen orvosolni tudják, akár 9-10 hónap is eltelhet. A kezelés másik alappillérea rendszeres fizikoterápia, a gyógytorna, amit szakember segítéségével kell végezni.
Amennyiben a befagyott-váll szindrómát nem kezelik és a beteg nem veszi elég komolyan a tüneteket, erősen megromlik az életminősége, és visszamaradhat bizonyos fokú mozgáskorlátozottságis. „Műtét csak akkor javasolt, ha a gyógyszeres és fizikoterápiás kezelés nem volt eredményes. A műtét artroszkóppal történik, érzéstelenítés mellett. A műtét a gyulladás miatt létrejövő heges szöveti részek eltávolításával újra lehetővé teszi mozgást. A műtét utáni fájdalomcsillapítás fontos, így a beteg részt tud venni a fizikoterápiában, gyógytornán.”- írja az egeszsegkalauz.hu.
Kép: hazipatika.com
Hozzászólások
hírdetés
Kapcsolódó cikkek







