A fitoterapeuta javaslata napártalmakra
hirdetés

Nyaralás közben gyakran megfeledkezünk az idő múlásáról, vagy éppen - a divatos barna bőrszín mielőbbi megszerzésére törekedve -készakarva nem tartjuk be a napozásra vonatkozó szabályokat. Pedig nyáron a bőr fokozott védelemre szorul, és különösen gondos kezelést igényel - akár gyógynövények segítségével is.
A hőség ellen bőrünk a verejték elpárologtatásával védekezik. Az izzadság hői von el a bőrből, így hűtve a testet. Ha ezt akár nagy mennyisége, akar intenzív szaga miatt kellemetlennek érezzük, segíthetnek a túlzott izzadást csökkentő gyógynövényekből főzött teák. Ezeket nemcsak otthon, hanem a nyaralóhelyen is egyszerű elkészíteni.
hirdetés
■1 teáskanálnyi orvosi izsópot leforrázunk 2,5 dl vízzel, 15 percig lúgozódni hagyjuk, majd leszűrjük. Naponta 2-3 alkalommal, édeskés nélkül isszuk, 20 perccel étkezés előtt.
■ 1 teáskanálnyi orvosi zsályát 5 percig főzünk 2.5 dl vízben, majd leszűrjük. Tartsuk be a főzési Időt, mert ennyi szükséges ahhoz, hogy elillanjon a növény illóolajának mérgező komponense! A tea 3 órán belül hat, és a gyógyhatása 3 napig tart.
A bőr általános védelme
A körömvirág szirmai gyulladásgátló, puhító, ránctalanitó és a káros napsugarak kivédésére alkalmas hatóanyagot tartalmaznak. Mielőtt tehát a szabadba megyünk, feltétlenül kenjük be bőrünket ilyen krémmel! Még fokozottabban véd az erős gyulladásgátló, baktérium-, vírus- és gombaölő hatású propoliszt tartalmazó krém. Ha ennek ellenére leégett a bőrünk, a propoliszos krém megakadályozza a felhólyagosodott felület elfertőződését. Vigyázat: használat előtt mindenképp tisztázzuk, nem vagyunk é allergiásak a propoliszra! Mind a körömvirág-, mind a propolisztartalmú krémmel napjában többször kenjük be a bőrünket.
Napozzunk okosan!
Ha kifekszünk a napra, legfontosabb a fokozatosság. Kezdjük naponta (11 óra előtt, illetve 15 óra után) 10-10 perccel UV-szűrös napvédő krémmel olajjal vagy gyulladásgátló hatóanyagot tartalmazó hidratálókrémmel bekent testünk első és hátsó felszínén egyaránt, és fokozatosan növeljük az időtartamot fél órára! A körömvirágból házilag készített napolaj a létező legnagyobb védőfaktorú természetes védelem: egyenletesen barnít, segít megőrizni a bőr rugalmasságát, és megóv a ráncosodástól. Olívaolajban 1:9 arányban körömvirágszirmot áztatunk 2-3 napig. Ha aranysárgára színeződött, sötét, jól záródó üvegbe töltjük. Naponta többször vékonyan bekenjük vele a bőrünket.
Leégett bőr
Ha minden óvintézkedés ellenére is megtörténik a baj, és leégünk, kipirosodott, fájdalmas, forró bőrünket minél hamarabb kezelni kell A megégett felületet 10 percre hideg vízbe mártjuk, ami lehűti a bőrt, és csillapítja a fájdalmat, majd steril kötszerrel (vagy tiszta, átvasalt fehér zsebkendővel) letakarjuk, óvatosan, hogy föl ne tépjük a rajta képződött hólyagokat. Ha a bőr alatti szövetek is károsodtak, orvosi kezelésre van szükség, mint ahogy akkor is, ha a megégett felület meghaladja a 15 cm?-t.
A népi gyógyászatban az égési sebeket hideg tejföllel, kamillafőzettel vagy feketebodza-teával borogatják, de még jobb természetes gyógyszer az antibiotikus, gyulladásgátló, összehúzó hatású János olaj, amely a bőrre kenve hamar felszívódik, és balzsamként hat. Ezzel a szerrel kisgyermekek bőréi is ápolhatjuk. Olívaolajban 1:9 arányban nyers vagy szárított orbáncfűvirágot áztatunk, és 2-3 napra az ablakba tesszük. Ha aranysárgára színeződött, jól záródó üvegbe töltjük, és hűvös helyen tároljuk.
Forrás: Femina
Kép: novinky.cz, brillakft.hu
Hozzászólások
hírdetés
Kapcsolódó cikkek







