Újabb kutatás igazolja a deutérium onkoizotóp szerepét
hirdetés

A HYD Rákkutató és Gyógyszerfejlesztő Kft. daganatellenes kutatásának eredményei is részét képezik annak a szerkesztői közleménynek, amely az elmúlt héten jelent meg a Cell Metabolism című folyóiratban (a lap impakt faktora, azaz idézettségi mutatója igen magas, 17,6).
A lap a világ második legrangosabb tudományos folyóirata a klinikai endokrinológia és anyagcsere-kutatás témakörében. Boros G. László professzor (Kalifornia Egyetem, Los Angeles) most megjelent cikkét a lap főszerkesztőjének hivatala közölte június 10-én, pénteken. A cikk társszerzői közt találjuk Richard D. Begert, az amerikai Élelmiszer- és Gyógyszerfelügyeleti Hatóság (FDA) Toxikológiai Kutatóközpont Biomarker részlegének igazgatóját és Somlyai Gábort, a deutérium biológiai-, élettani jelentőségét elsőként felismerő biológust, a HYD Rákkutató és Gyógyszerfejlesztő Kft. vezető kutatóját is. Idén ez már a második jelentős publikáció a témában, januárban a világ egyik legjelentősebb tudományos kiadója, az Elsevier, Medical Hypotheses című folyóirata jelentette meg azt a közleményt, mely pontosan tisztázza a hidrogén természetben megtalálható nehézizotópjának – a deutériumnak – onkoizotóp szerepét a rák kialakulásában. Boros G. László, a szénatom természetes nehézizotópjával jelzett cukormolekulákkal végzett sejtanyagcsere-kutatásai alapján már 1995-ben felvetette, hogy a rákra sejtszintű metabolikus betegségként kell tekinteni. A közlemény újabb megerősítése annak, hogy a deutériumcsökkentés Somlyai Gábor által elindított kutatásának jelentős szerepe lesz a jövő orvostudományában.
hirdetés
Kutatók szerint az ivóvízben, illetve más tápanyagokban található deutérium hidrogénre történő stratégiai cseréje egy „anyagcsere-trükk” révén ugyanazt a szerepet tölti be, azt a funkciót pótolja, amit az egészséges sejtekben az ép működésű mitokondrium lát el az alacsony deutériumtartalmú anyagcserevíz előállításával. A szakemberek a csökkentett deutériumtartalmú vizet más terápiákhoz képest alacsony költségű, ugyanakkor kiemelkedő hatékonyságú új terápiás eszközként ajánlják, amely helyreállíthatja a DNS normál működését, alkalmas a rák megelőzésére, illetve kezelésére még a betegség előrehaladott stádiumában is.A deutérium élettani szerepének felismerése, gyógyszeripari felhasználása új lehetőségeket nyit meg a daganatos betegségek célzott terápiájára, ill. a normális sejtműködés deutériummegvonás általi helyreállítására a sejtek egyedi anyagcsere-profiljának részletes tisztázását követően.
Bővebben a HYD Rákkutató és Gyógyszerfejlesztő Kft.-ről
A vállalat 1993 óta folytat a deutériummegvonással kapcsolatos kutatásokat és gyógyszerfejlesztést. Dr. Somlyai Gábor vezető kutató 27 évvel ezelőtt világelsőként ismerte fel a természetben található deutérium biológiai szerepét, élettani jelentőségét, és kezdte vizsgálni az Országos Onkológiai Intézetben. Kutatási eredményei igazolták a deutériummegvonás daganatellenes hatását. A napjainkra nemzetközivé szélesedett kutatások eredményeit 2015 májusában a III. Nemzetközi Deutériumdepléció Konferencián osztották meg a világ számos rangos kutatóhelyéről, többek között az amerikai Johns Hopkins Egyetemről, a Kalifornia Egyetemről, a Dél-Floridai Egyetemről, a svéd Karolinska Intézetből vagy a Lomonoszov Egyetemről Budapestre érkező külföldi és hazai tudósok. A vízben és szerves molekulákban megtalálható deutérium hidrogénre történő stratégiai cseréje új lehetőséget nyit meg elsődlegesen a daganatos és metabolikus betegségek megelőzésében és gyógyításában.
A HYD Kft. anyacége, a HYD Pharma Zrt., a tavalyi évben jelentős lépést tett a csökkentett deutériumtartalmú víz (DDW) daganatellenes gyógyszerként való törzskönyvezése felé. Világviszonylatban is egyedülálló gyógyszeripari beruházása megkapta a gyártási engedélyt – a GMP (Helyes Gyógyszergyártási Gyakorlat) minősítést, a DDW-t aktív hatóanyagként szintén regisztrálták az Európai Gyógyszerügynökség (EMA) rendszerében. A HYD Pharma Zrt. 2016 elején megkapta a szlovák etikai bizottságok támogatása mellett a szlovák gyógyszerhatóság engedélyét, melynek birtokában megkezdődhet a krónikus limfoid leukémiás (CLL) betegek beválogatása a csökkentett deutériumtartalmú készítmény humán fázis II. klinikai vizsgálatába. Ezzel a HYD Pharma jelentős lépést tett egy új, nagy hatékonyságú és mellékhatás-mentes daganatellenes humán gyógyszer törzskönyvezése felé.
Szöveg, fotó: B&D ComMedia Kommunikációs Iroda
v
Hozzászólások
hírdetés
Kapcsolódó cikkek







