Új év, új élet! Új sport?
hirdetés
Új év, új élet – Gyakran halljuk ezt a mondatot másoktól és fogalmazzuk meg magunkban is. Az év végi ünnepek ráadásul a legtöbb esetben gasztronómiai szempontból is kiemelkedőek voltak, így biztosan sokan kezdik 2017-et az edzőtermekben.
De vajon mit jelent pontosan a számos új, gyakran azelőtt sosem hallott nevű mozgásforma? Hogyan hatnak az ízületeinkre? Milyen szempontok alapján érdemes választani, és milyen esetekben jobb elkerülni egy-egy sportot? Az Ízületőr program szakértői segítenek eligazodni a különféle edzéstípusok labirintusában.
hirdetés
A pilates erősíti és feszesíti az izmokat, növeli a hajlékonyságot. Kétféle típusa létezik, az egyik statikus erősítő és nyújtó gyakorlatokat tartalmaz, míg a másikat gépekkel, tornaszerekkel végzik. Speciális edzésprogram, amely nagy hangsúlyt fektet a megfelelő testtartásra és a légzésre a gyakorlatok kivitelezésénél. Gerincprobléma esetén feltétlenül szükséges a gyógytornásszal történő konzultáció.
A slide vagy más néven „csúszós tréning” az alsó végtag, a csípő és a törzs oldalsó formálására biztosít hatékony lehetőséget. A csúszásnak köszönhetően dinamikus mozgásforma, az ízületekre ható nyomás nélkül. Azonban rosszul kivitelezett technika (például kifelé fordított lábbal történő oldalra csúsztatás) esetén a térdízületet oldalszalagjait nagyfokú terhelés érheti. Ízületi szalaglazaság vagy korábbi szalagrekonstrukciós műtét után kerülendő mozgásforma.
A spinning speciális kerékpárokkal végzett edzés, ami nagyban hasonlít a hagyományos biciklizésre. Kiváló kardio-program, amely a futáshoz képest kevésbé terheli a térdízületeket. Végzése közben ügyelni kell a helyes testtartásra, különben nyak, deréktáji és hátfájdalmat eredményezhet.
A squash-ra elsősorban a dinamizmus és a gyors irányváltások jellemzőek. A labda elérésében a karok mellett komoly szerepet játszik a két alsó végtag is, a különböző mélységű térdhajlításokkal, sprintelésekkel és megtorpanásokkal. Mindez gyakran párosul törzs- és térdcsavarással vagy a gerinc előre-és oldalra hajlásával is. A labda visszaütésében különösen a domináns oldali felső végtag (vállízület, könyökízület és csuklóízület) és a törzsforgató izmok vesznek részt, emiatt előfordulhat az úgynevezett teniszkönyök kialakulása. A bemelegítés elmaradása, az eltúlzott terhelés vagy a nem megfelelő sportfelszerelés pedig izomhúzódást okozhat, ezért ezekre minden esteben figyelni kell.
A stepaerobik steplépcső használatával végzett koreografált, elsősorban zsírégető óratípus. Térdízületi porckopás, az ágyéki gerinc degeneratív megbetegedése vagy porckorongsérv esetén kerülendő.
A TRX jelentése Totalbody Resistance Exercise, azaz teljes testsúllyal végzett funkcionális edzés. Egy felfüggesztett heveder segítségével végzik, ami rendkívül sokoldalúan használható, így a gyakorlatok variációja szinte végtelen. Kiemelendő, hogy a felfüggesztés miatt a test a mozgássorok alatt általában nem stabil, annak megtartásához erőteljes stabilizációs izommunka szükséges. Éppen ezért kezdetben javasolt egyéni óra keretein belül, szakember segítségével elsajátítani az alapokat.