Így lehet játék- és élményközpontú a testnevelés
hirdetés
A Magyar Diáksport Szövetség (MDSZ) ismét országos szintű, ingyenes pedagógus-továbbképzéseket indított, amelyek segítségével a testnevelő tanárok és a tanítók színesebbé, a gyermekek számára is vonzóbbá és változatosabbá tehetik a mindennapos testnevelést.
A mindennapos iskolai testnevelés bevezetésével a pedagógusoknak több időt kell hatékony, változatos és a gyerekek figyelmét lekötő mozgásformákkal kitölteni, így célszerű bővíteni a játékok, mozgásformák körét és a pedagógusok ismereteit. Az MDSZ pedagógus-továbbképzéseivel ezt a célt szolgálja.
hirdetés
A továbbképzések során az MDSZ trénerei átfogóan bemutatják a már alternatív kerettantervekkel is rendelkező iskolai (grassroots) labdarúgás és szivacskézilabdázás − valamint hamarosan további sportjátékok − mozgásanyagát, amelyek segítségével a pedagógusok új, játék- és élményközpontú, életkorra szabott feladatokkal, gyakorlatokkal tehetik színesebbé, szórakoztatóbbá a kötelező napi testmozgást.
Nem csak a testnevelő tanárok, hanem a tanítók és más szakos pedagógusok számára is érdekes lehet a továbbképzés, mivel nem feltétel az előzetes sportági ismeret. Ráadásul a továbbképzések során tanultak azonnal, könnyen beilleszthetők a mindennapi gyakorlatba.
„Az MDSZ kiemelt célkitűzése, hogy a gyerekekkel foglalkozó testnevelők minél színvonalasabb, élvezetesebb foglalkozásokat tudjanak tartani, melyek segítségével minél több gyereknek meghozzák a kedvét a rendszeres testmozgáshoz. Kiemelt célunk emellett a tanítók bevonása programjainkba azért, hogy nagyfokú önbizalmat szerezve ők is segítsék az iskolai mozgásprogramok megvalósítását.” - nyilatkozta dr. Molnár László, a Magyar Diáksport Szövetség szakmai igazgatója. Az MDSZemellett a tehetségfelismerés és -gondozás bázisának szélesítését és színvonalának növelését is szem előtt tartja, így a Magyar Labdarúgó Szövetséggel közösen meghozott döntés értelmében a 2017/2018. tanévtől csak azok az iskolák vehetnek részt a Labdarúgó Diákolimpián®, továbbá a Bozsik Intézményi Program és a Fair Play Cup eseményein, amelyek legkésőbb 2017. december 31-ig biztosítják pedagógusaik részvételét a grassroots labdarúgás továbbképzéseken.
A felkészült pedagógusok bevonása az iskolai labdarúgásba számunkra kulcskérdés, hiszen az UEFA Grassroots Chartájának megfelelően az MLSZ is elköteleződött a játékos és élményközpontú grassroots labdarúgás filozófiája mellett. Hisszük, hogy az MDSZ-szel közösen a következő években egy összehangolt és jól illeszkedő iskolai labdarúgás programsorozatot tudunk kínálni a gyerekeknek, a szülőknek és a pedagógusoknak egyaránt, ahol mindenki megtalálja a maga motivációját.” – mondta el Kovács Szilveszter, az MLSZ grassroots igazgatója.
A Magyar Kézilabda Szövetség, amely országos sportági szakszövetségként az MDSZ másik kiemelt partnere, szintén a testnevelő tanárok és tanítók továbbképzésében látja a kitörési pontot.
„Az MKSZ számára nagyon fontos a 6 és 10 évesek korosztálya és az, hogy ebben az életkorban minél többen ismerkedjenek meg a kézilabdázás alapjaival. A szivacskézilabdázás kiváló eszköz ehhez, hisszük, hogy nem csupán a gyerekeknek, hanem a tanítóknak is élményekkel és pozitív tapasztalatokkal teli, biztonságos tanulási környezetet biztosít majd. Nem véletlen, hogy az MKSZ elnöksége úgy határozott, hogy minden olyan iskolának, amely biztosítja pedagógusai részvételét az MDSZ-szel közösen megszervezett továbbképzéseken, egy szivacskézilabda kapuból, és többméretű szivacskézilabdákból álló eszközcsomagot bocsájt rendelkezésére a következő tanévben.” – fogalmazott Juhász István, a kézilabda szövetség programvezetője.
A 30 órás továbbképzések ingyenesek, és beleszámítanak a hétévenkénti továbbképzési kötelezettségbe. A helyszínek könnyen elérhetők, a továbbképzések minden megyében, az iskolákhoz közel kerülnek megrendezésre. A pontos helyszínekről és időpontokról, valamint a további részletekről az MDSZ honlapján − lehet tájékozódni, és a továbbképzésekre is itt lehet jelentkezni.
Szöveg, fotó1: Merlin Communications
Fotó, fotó3: saga.ua