A hozzátáplálás aranyszabályai
hirdetés
A megfelelő csecsemőkori táplálás elengedhetetlen a jól működő immunrendszer kialakulása szempontjából, és segíthet megelőzni az olyan felnőttkori népbetegségeket, mint az elhízás, a szív- és érrendszeri betegségek vagy az allergia.
Az első hat hónap anyatejes vagy tápszeres etetése után fontos elkezdeni a hozzátáplálást. Mivel az anyatej nem tartalmaz minden, a csecsemő számára létfontosságú tápanyagot, ásványi anyagot és vitamint, ezért ezeket egyéb táplálékforrásból kell megkapnia a csecsemőnek. Lényeges, hogy ne halogassuk sokáig a hozzátáplálás elkezdését, hogy a megfelelő allergénekkel időben találkozzon a fejlődő immunrendszer. Az egyes táplálékokat fokozatosan, lehetőleg egyesével vezessük be az étrendbe, ezzel biztosítva a folyamatos átmenetet, és az esetleges túlérzékenységi reakciók beazonosíthatóságát. Lehetőleg kerüljük a túl sok só, cukor vagy fűszeres ízek bevitelét, hiszen a csecsemők ízérzékelése fokozottan érzékeny, akár egy-egy gyümölcs vagy zöldség íze is intenzív élmény lehet a baba számára.
hirdetés
Veszélyes táplálékok, allergének
A csecsemőkori ételallergia legfőbb okozói a táplálékokban található fehérjék. A leggyakoribb allergén a tehéntej, amely tehéntej alapú tápszerek, vagy savanyított tejkészítményék formájában juthat a csecsemő szervezetébe. Fontos tudni, hogy a savanyítási eljárás során ezek a termékek megőrzik allergén aktivitásukat, így könnyen kiválthatnak túlzott válaszreakciót. Rendkívül gyakori a csecsemők és kisgyermekek körében a tojásallergia, bár ezt általában a gyerekek nagyrésze iskolás koráig4 kinövi. Bizonyos gabonafélék is okozhatnak allergiás tünetek, így a búza- és rozslisztből készült ételek. Gyakori allergén még a szója, földimogyoró, egyes olajos magvak, illetve a citrusfélék is kiválhatnak allergiás reakciót.
Az allergiát kiváltó egyéb tényezők
A különböző élelmiszer allergének mellett egyéb tényezők is indukálhatják a csecsemőkori allergia kialakulását. Ezek közé tartozik például a dohányzás, amelynek káros hatása nemcsak a várandós édesanya esetében hátrányos, hanem a dohányfüst passzív belégzése is asztmatikus megbetegedéseket okozhat csecsemőknél, kisgyermekeknél. A túlzásba vitt higiénia sem szerencsés. Az immunrendszer két részből tevődik össze, és ha az a rész, amely a különböző baktériumok, gombák, fertőzések ellen veszi fel a harcot, a túlzott tisztaság miatt nem aktív, az immunrendszer a felesleges kapacitását az amúgy ártalmatlan anyagok ellen fordítja, vagyis allergiás reakciót produkál.
Szöveg: Splendidea Communications
Fotó: Shutterstock