Covid-19: már létező gyógyszerek bevetésére ad reményt a szuperszámítógépes elemzés
hirdetés
A világ második leggyorsabb szuperszámítógépét vetették be eszközként amerikai tudósok, hogy minél jobban megismerjék az új koronavírus természetét. Az átfogó védekezést hátráltatja, hogy még mindig nem ismerjük kellő részletességgel a kórokozó működését, az emberi szervezetben történő hatások mechanizmusát, pedig ezek az információk segítenének eldönteni, hogy a már létező és törzskönyvezett gyógyszerek, illetve azok kombinációi hatékonyak lehetnek-e az új koronavírus okozta megbetegedés kezelésében.
A tennessee-i Oak Ridge National Lab kutatócsoportja biztató következtetésre jutott. Több mint egy héten át dolgoztatták a Summit szuperkompjutert, és azt a megállapítást publikálták, hogy „reménykeltő lehet már engedélyezett szerek alkalmazása” az új koronavírus okozta betegség kezelésében.
hirdetés
Ez azért nagy szó, mert az oltóanyagok gyorsított fejlesztése a védekezésnek csak az egyik iránya, ami a betegség megelőzésében segítheti az emberiséget. A jelenleg zajló több mint százharminc vakcinafejlesztési projekt közül alig tíztől remél hatékonynak ígérkező megoldást a nemzetközi szakma.
Míg az oltóanyagok fejlesztése és tesztelése időigényes, akár évekig húzódó folyamat, addig a már törzskönyvezett hatóanyagok, illetve azok kombinációi már rendelkezésre állnak. Amint rájönnek alkalmazhatóságukra, rögtön bevethetők.
Tennessee-ben a tudósok a szuperszámítógéppel 17 000 genetikai mintát elemeztek az új koronavírus okozta betegséggel összefüggésben. Több mint 40 000 génre vonatkozó adatot vizsgáltak. Az elemzés több mint egy hétig tartott, és 2,5 milliárd genetikai kombinációt analizáltak.
Egy új elméletet állítottak fel, amit bradikinin-hipotézisnek neveztek el. Ez arról szól, hogyan hat az emberi szervezetben zajló folyamatokra a vírus, miután belép a testbe. A többi között sikerült leírni, hogy mi az oka annak, hogy légzési nehézségek alakulnak ki, miért adódnak keringési és szívproblémák, hogyan módosulnak enzimmechanizmusok. Ezek alapján jutottak arra a következtetésre a kutatók, hogy reménykeltő lehet a már engedélyezett szerek alkalmazása a tünetek enyhítésére, a betegség lefolyásának gyorsítására.
Forrás: Euronews