Bekeményít az EU a vakcinaszállítmányok csúszása miatt
hirdetés
Egyre nagyobb nyomás nehezedik az AstraZenecára és a Pfizerre, amiért nem tudják teljesíteni a megígért oltóanyag-mennyiségek szállítását. Az Európai Bizottság elnöke felvetette a vakcinaexport korlátozását is, amennyiben a gyógyszergyárak nem teljesítik a szerződésben vállaltakat.
„Európa milliárdokat fektetett a vakcinafejlesztésbe, a közjó érdekében, hogy elkészüljön a koronavírus elleni oltóanyag. Most a gyártókon a sor, szállítaniuk kell. Tiszteletben kell tartaniuk a kötelezettségeiket. Ezért felállítunk egy vakcina-átláthatósági exportmechanizmust. Európa elkötelezetten küzd a közjóért” - mondta Ursula von der Leyen.
hirdetés
Németország egészségügyi minisztere is osztja a bizottság elnökének véleményét. Jens Spahn szerint bár érthető, hogy nehézségek merültek fel a termelés során, de ez nem menti fel a cégeket a szerződésben vállaltak alól.
„Itt nem arról van szó, hogy első az EU, hanem hogy az unió megkapja a méltányos és tisztességes részesedését. Véleményem szerint ezért logikus, hogy korlátozzuk az exportot, vagyis engedélyhez kötjük az EU-ból szállított vakcinákat” - magyarázta a német egészségügyi miniszter.
Az Európai Unió beoltottsági arányokat tekintve súlyosan elmarad Izraelhez, de még Nagy-Britanniához képest is. A vakcinagyártók által bejelentett késedelmek miatt pedig tovább csúszhatnak a kitűzött célok, köztük a felnőtt lakosok 70 százalékának beoltása nyár végéig.
Forrás: Euronews