Pont azok nem sportolhatnak, akiknek a leginkább szükségük lenne rá
hirdetés
Miközben párezer forintért szinte bárki igazolt sportolóvá válhat, a speciális igényekkel élő gyerekek mindennapjait tényleg megnehezíti az, hogy zárva vannak az edzőtermek és uszodák. Néhányak számára elérhető az online, vagy a személyes segítség, de sokan hónapok óta nem tudnak fejlesztő tornára járni.
A Gárdonyban élő Kende a koronavírus-járvány olyan károsultjai közé tartozik, akikről ritkán esik szó. A nemsokára ötéves kisfiú idegrendszere éretlen, hiperaktivitása miatt fejlesztő tornára lenne szüksége. A család a drága TSMT-torna helyett egyelőre csak úszni tudta elküldeni tavaly augusztusban, ami kifejezetten jót tett neki. A korlátozások novemberi bevezetése óta azonban ez a lehetőség is megszűnt, így romlott az állapota.
hirdetés
„Kezelhetetlenebb, idegrendszerileg teljesen. Nehezen alszik, pörög folyamatosan. Nem tudjuk úgy levezetni az energiáját, hiába megyünk futkározni, sétálni, játszótérre, egyszerűen nem" - mondta Kende édesanyja, Kozmáné Kisék Noémi az Euronewsnak. Novemberig még hetente kétszer vitték Kendét úszóedzésre Székesfehérvárra. A kisfiú azóta is várja, hogy újra mehessen, mindig az uszoda iránt érdeklődik, amikor a környéken járnak.
Hónapok óta késik a segítség
A koronavírus-járvány miatti korlátozásokról szóló kormányrendelet szerint a sportlétesítményekbe csak azok járhatnak, akik versenyszerűen sportolnak. Sokan egy néhány ezer forintos egyesületi tagdíj kifizetésével ki tudják játszani a rendszert, a speciális igényű gyerekek ezreinek jó része azonban már hónapok óta nem tud részt venni a foglalkozásokon.
„Először úgy volt, hogy majd januártól valószínűleg lesz úszás. Most én rákérdeztem januárban, és kiderült, hogy talán március. De ez is képlékeny" - mesélte Noémi. Kende hiába focizik az apjával és biciklizik az udvaron, ez kevés ahhoz, hogy olyan jól legyen, mint szeptemberben és októberben.
Aki tud, az online is tart edzést
Egyesek számára a lakásban végzett, személyes edzés megoldást jelenthet. Erre azonban természetesen jóval kisebb a kapacitás, mint a csoportos edzésekre, és anyagilag sem mindegy, hogy valaki egyedül fizet az edzésért, vagy egy csoport tagjaként.
A személyi edzőként és thai masszőrként dolgozó Sólyom Enikő online is vezet tornákat, többek között látássérülteknek. Azt mondja, hogy azokkal a tanítványaival, akikkel már régóta együtt dolgozik, így is szót ért, de ez csak annak köszönhető, hogy már tudják, mire gondol a másik. Szerinte a speciális igényekkel élőknek még nagyobb szükségük van az edzésekre, mint a többi embernek.
„El tudjuk képzelni azt, hogyha egy átlagember három hét alatt le tud épülni izomzatban, erőnlétben, állóképességben, akkor egy olyan embernek, aki már alapból a mínuszról indul, mennyire fontos az, hogy a mindennapokban igenis elérje ezeket a lehetőségeket, és részt vegyen egy edzésen, egy foglalkozáson" - mutatott rá Sólyom Enikő, és azt is hozzátette, hogy az edzések nemcsak fizikai szempontból fontosak, hanem azért is, mert társaságot nyújtanak a gyerekeknek.
Az online edzésekhez hasonló megoldások csak kevesek számára jelentenek segítséget. A többieknek egyelőre várniuk kell arra, hogy újra kinyissanak az uszodák és edzőtermek.
Forrás: Euronews
Fotó: Screentime