Jön a kötelező koronavírus elleni oltás Németországban?
hirdetés
Míg Ausztriában alig öt napja jelentették be, hogy februártól kötelező lesz mindenkinek beoltatnia magát a koronavírus ellen, addig a szomszédos Németországban a kérdés élénk vitákat szül. Az Insa, a német statisztikai hivatal a Bild am Sonntag kérésére végzett kutatása szerint a németek 52 százaléka egyébként támogatná az oltás kötelezővé tételét - 41 százalék azonban ellenzi azt. Németországban eddig 56,6 millió embert oltottak be.
A bajor miniszterelnök, Markus Söder szerint végül úgyis szükség lesz az oltás kötelezővé tételére - bár jelenleg erre nincs akarat - és az észak-rajna-vesztfáliai miniszterelnök, Hendrik Wüst is úgy nyilatkozott, hogy a kötelező oltás bevezetése "nagyon is érthető" döntés lenne. Azok, akik mindent megtettek azért, hogy megvédjék magukat, szeretteiket és másokat a vírussal szemben, nem értik, hogy egy kisebbség miatt miért kell kockáztatni a mindenkire érvényes kijárási tilalmat, karantént és egyéb szigorításokat. Az oltás már most is kötelező bizonyos területen dolgozók számára - tette hozzá Wüst.
hirdetés
Jens Spahn egészségügyi miniszter szerint azonban jelen pillanatban nem célszerű kötelező oltásról beszélni, mivel az nem jelent gyors megoldást. Egy kedd reggeli rádióinterjúban azt mondta: "Nem fogjuk tudni ezt a hullámot letörni még akkor se, ha kötelezővé tesszük az oltást, mert annak a hatása csak túl későn érne be" - mondta. Angela Merkel leköszönő kancellár azonban már biztosan nem dönt ebben a kérdésben. Sajtóhírek szerint a CDU belső köreiben Merkel arról beszélt, hogy ha lesz is kötelező oltás Németországban, azt már nem ő fogja bevezetni, mert még ha most rögtön döntenének is egy ilyen kérdésben, az már túl késő lenne a járvány megfékezésére a rövid távon.
Az SPD és az FDP, a soron következő kormány két koalíciós partnere leginkább azt tudja elképzelni, hogy bizonyos csoportok számára teszi kötelezővé az oltást - mint ahogy az már több más európai országban is létező gyakorlat. Az SPD politikusa, egyben a külügyminiszteri posztot betöltöt Heiko Maas szerint a pártoknak alkotmányos kételyei is vannak egy kötelező oltás bevezetésével kapcsolatban. De még a koalíciós partnerek között sincs mindenben egyetértés. Az SPD egészségügyi szakpolitikusa, Karl Lauterbach - aki jó eséllyel a következő egészségügyi miniszter lehet az újonnan felálló kormányban - egy tévéinterjúban azt nyilatkozta, hogy a kötelező oltást leginkább onnan kell megközelíteni, hogy sikerül-e általa elérni a "kvótát". AZ FPD azonban egyáltalán nem támogatja a kötelező oltás bevezetését - szakpolitikusuk, Christine Aschenberg-Dugnus szerint a felvetés a vakcina kötelezővé tételéről "sokak számára jelent fenyegetést, de senkin sem segít".
Az új kancellár és az ország legismertebb virológusa a kötelező oltás mellett van
A következő kancellár, Olaf Scholz eközben megpróbálta a közvéleményt a kötelező oltás felvételére bíztatni. A Bundestagban elmondott beszédében bejelentette, hogy mivel a vírus még mindig aktív a lakosság egészére nézve, újra kell nyitni az oltóközpontokat és minél több harmadik, emlékeztető oltást kell beadni. Azoknak, akik idősotthonban dolgoznak, napi szinten kell tesztelniük magukat, hogy ne adják át a kórt a bentlakóknak, az éttermek, rendezvények, színházak, mozik esetén pedig ismét szigorításokat kell bevezetni. Beszédét azzal zárta: "A gyerekek nem vehetik fel az oltást, így az ő védelmük érdekében ismét fel szeretnék szólítani mindenkit: minden állampolgár, aki még nem tette meg, oltassa be magát. Ez fontos saját egészségük szempontjából és az ország szempontjából is." "Sok embernek kell most megráznia magát és felvenni az oltást. Ha nem önmagukért, akkor mindannyiunkért" - írta bejegyzésében.
Németország legismertebb virológusa, Christian Drosten még nála is nyíltabban fogalmazott: "Semmi sem helyettesítheti a teljes lakosság beoltását és az oltási terv utolsó hézagainak betöltését is" - mondta. A hivatalos adatok szerint Németország teljes lakosságának 68 százaléka van teljesen beoltva koronavírus ellen. A Robert Koch Intézet és a Védőoltások Állandó Bizottsága eközben nem nyilatkozik a kérdésről.
Forrás: Euronews