A helytelen táplálkozás váltja ki a szív- és érrendszeri betegségeket
hirdetés
A szív- és érrendszeri panaszok Magyarország lakosságának mintegy egyharmadánál jelentkeznek az évek során, és sajnos nagy hányada már fiatalkorban is előfordul. Nagyon oda kell figyelnünk testünk jelzéseire, a tüneteket pedig azonnal orvosolni, hogy ne súlyosbodjon el a helyzet.
Egy Európai kutatás szerint Közép-Európában, és többek között Magyarországon is magas a ráta, amennyiben szív- és érrendszeri megbetegedésekről beszélünk. Az iskolában megjelenő stressz pedig már fiatalkorban is kivált szívritmuszavarokat, a felnőtt korban észlelhető betegségekről nem is beszélve, melyek többsége a munkahelyi feszült légkör és a stresszes életvitel miatt ütik fel a fejüket. Ha testünk tüneteket produkál, akkor azonnal cselekednünk kell, hiszen számtalan szív- és érrendszeri betegséget lehet így orvosolni.
hirdetés
De melyek is a legnépszerűbb szív- és érrendszeri betegségek? Szerintem nagyjából mindenki felismeri őket, de azért mégis jó egy áttekintést végezni. Egyúttal ellenőrizzük, egyes tünetek jelentkeztek-e már nálad is vagy sem.
Bedagadt bokák, gyakori lábfájás
Visszérre lehet gyanakodni, ha lábaid gyakran fájnak, gyorsan elfáradnak, bedagadnak a bokáid, viszket a bőröd, elszíneződik a felülete, vagy kis lila villámlások jelennek meg rajta. A visszeresség úgy alakul ki, hogy az elhasznált vért a szív felé – visszafelé – áramoltató vénák kitágulnak, így a vér folyása lelassul, nem jut el rendeltetési helyére, és a helyi szövetekbe szivárog át a salakanyag. Szerencsétlen véráram, minduntalan meg kell küzdenie a gravitáció erejével, s dacolva azzal, a „szállítmányt" a lábakból a szívbe vissza kell juttatni. Ez azért elég nagy feladat számára. A kis vénabillentyűk nehezen állják a sarat, főleg, hogy alig van, amivel segítenél neki. Úgy értem izmok erősítése, kevesebb ülés és állás, lábfelpolcolás, egészségesebb táplálkozás, sokkal több folyadék. Lényegében ezeket fel lehet sorolni bármelyik tünet kapcsán, hiszen minden betegség forrása a természetes egyensúly felborítása. Még akkor is, ha nem vagy tudatában azzal, mit követsz el szervezeted ellen.
A dohányzás és zsíros ételek fogyasztása sem jó
Az érelmeszesedés a koleszterin-dús étrend, a dohányzás, a magas vérnyomás nyomában járó nyavalya. Komoly rizikófaktor, ugyanis az ér falán lerakódott salakanyagok akadályozzák a vér megfelelő közlekedését, vagyis a szervezet oxigénnel való ellátását. Nyilván rosszul érzed magad, csökken a teljesítőképességed, fáj a lábad, szorítani kezd a szíved. Ez hosszú bűnözés eredménye, évtizedek „komoly munkájával" érheted el. Kevés mozgás, jó sok szalonnás reggeli, zsírban sült hús, tejszínhabos süti, chips, sós mogyoró: jutalmad lehet a csökkent életminőség, a korlátozottság, a fájdalom, a szívinfarktus, nem utolsó sorban akár az agyvérzés is. Az érelmeszesedés ellenszere lehet a fokhagyma, és a B3-vitamin, próbáljuk meg ezeket beiktatni étrendünkbe, méghozzá nagy mennyiségben.
A magas vérnyomás öröklött hajlam, testalkati tényezők, és az idegrendszer helytelen működése következtében is beállhat. Számos betegség tüneteként is ismert a jelenség. A kor előrehaladtával, az egészségtelen és stresszes életmód következtében nem csoda, ha többségünket megtalálja ez a nem veszélytelen jelenség. A vérnyomás-emelkedés és –süllyedés egyébként a mindennapok természetes velejárója, nyilván fizikai aktivitáskor, érzelmileg felhevült időszakban gyorsabban dobog a szívünk, megemelkedik a vérnyomásunk, passzív pihenés, valamint alvás közben pedig normál értékű. A felnőttkori magas vérnyomás (hypertonia) jelei már gyerekkorban is megmutatkozhatnak. Komoly rizikótényező az elhízás is, így aki súlyfelesleggel rendelkezik, igyekezzen kicsit többet mozogni, választékosabban táplálkozni. Nálunk sem ritkák az elhízott gyerekek. A rendszeres mozgás pedig nem iskolai ijesztgető tantárgy. Akinél szükséges az orvosi felügyelet, mert valós problémái vannak, ott természetesen oda kell figyelni, mit és mennyit mozoghat a gyerek, ám mindenféle álprobléma miatt felmentetni az iskolásokat, nem helyes szülői hozzáállás. Az iskolapadból kikerülve pedig nem csak üres frázis, hogy találd meg azt a mozgásformát, amit be tudsz illeszteni mindennapjaidba.
Kevesebb só, hosszabb élet
Rizikós a konyhasó túlzott fogyasztása. Ez önmagában nézve is szörnyű, hiszen már teljesen hozzászoktunk az ízfokozóktól átízesített, tartósított, erősen sózott ételekhez. Ez is olyan probléma, mely kiszűrhető lenne a rendszeres házi koszttal. Csakhogy ez nem trendi, nem korszerű. Inkább a betegség. Csak ezt nem mondod ki, s tudomásul sem igazán veszed, míg felnőve, egyszer csak szembesülsz sok éves hanyagságoddal. Ha gazdagon és változatosan fűszerezed az ételeid, akkor minimális sóhasználat szükséges. Nyugati országokban erre nagyon odafigyelnek, például a fűszerkeverékekben egyáltalán nincs só. A dohányzás is tompítja az érzékeket, rengeteg ember mesélte már, hogy a káros szenvedélytől való megválás után fél évvel jobban érezte az ízeket, az illatokat, a hangokat. Érdemes ezt is szem előtt tartani, ha el akarjuk kerülni a leggyakoribb érrendszeri nyavalyákat és a szívpanaszokat.
Képek: men.hu és interpressmagazin.hu