A magyar nők 50%-a rendszeresen mellfájdalmakra panaszkodik
hirdetés
Eleve a testünkben érzett bármilyen fájdalom nem egy pozitívum. A nők különösen érzékenyek a mellükre, így ha azon a területen jelentkezik a fájdalom, akkor nem csoda, ha komolyabb betegségre gondolunk először. Cikkünkben részletesen boncolgatjuk, hogy mi miatt fájhat a mell, illetve, hogy legtöbbször mi áll a fájdalom hátterében.
Menstruáció, mint legfőbb kiváltó ok
hirdetés
„A mellfájdalom (vagy mastalgia, mastodynia) számtalan okból jelentkezhet a nőknél, de az esetek legnagyobb részében nem emlődaganat áll a háttérben, sőt ez a tünet még csak nem is növeli az emlődaganat kialakulásának esélyét, különösen, ha úgynevezett. ciklikus mellfájdalomról van szó – állítja a brit The National Health Service. A menstruációs ciklushoz kötött érzést nevezzük ciklikus fájdalomnak, és többnyire a ciklus előtt 3-5 nappal kezdődik, és a menstruáció végén befejeződik. Jellemző tünetei a mellérzékenység, az elnehezedő emlők, a fájdalom, és esetlegesen csomók. Többnyire mindkét mellet érinti, és előfordul, hogy a hónaljban is jelentkezik a fájdalom. A nem ciklikus fájdalom – vagyis, ami nem a menstruációhoz kötött – többnyire csak az egyik mellben jelentkezik, gyakrabban fordul elő a menopauzán átesett nőknél, illetve ide sorolható a szoptatós anyáknál jelentkező mellfájdalom is.”- olvasható a napidoktor.hu oldalon
Természetesen a legnagyobb gond az lehet, ha daganat miatt fáj a mell. Fontos megjegyezni, hogy az esetek nagy részében a mell a menstruáció miatt fáj. Ahogyan fentebb is olvasható a ciklus előtt 3-5 nappal már kezdődhetnek a fájások, valamint ilyenkor a mell sokkal érzékenyebb a környezeti hatásokra. Akár még a melltartó felvétele is okozhat ilyenkor fájdalmat. Ugyanakkor csupán a ciklus időszakában jelentkező mellfájdalom lehet veszélytelen. Ha egyéb napokon is rendszeresen szokott fájni, akkor ott egyéb problémák is adódhatnak. Ebben az esetben a legjobb orvoshoz fordulni. Ezt erősíti meg dr. Demjén László, az Oxygen Medical nőgyógyásza is: „Bár az esetek többségében ártatlan jelenségről van szó, mégis fontos orvoshoz fordulni, ha megváltozik a mell vagy a mellbimbó alakja, formája, ha behúzódik a mellbimbó, ha csomók jelentkeznek a mellben vagy a hónaljban, illetve, ha nem köthető a fájdalom a menstruációs ciklushoz.”
Mellfájdalmak és kezelési módjai
Ahogyan említettük, nem mindegy, hogy mikor fáj a mell. Ugyanakkor az sem mindegy, hogy milyen fájdalmat érzünk a mellünkben. Amennyiben fájdalmat érzékelünk, akkor a következőket mindenképpen érdemes megvizsgálni: mindkét mell fáj, a fájdalom jelentkezik-e a mellkasban is, szed-e fogamzásgátlót, terhes-e. Gyakori ugyanis, hogy például a fogamzásgátlók vagy a terhesség kivált mellfájdalmakat. Mindazonáltal ezek ismeretében is mindenképpen ajánlott orvoshoz fordulni a fjádalommal. Egy szakember ugyanis meg tudja állapítani, hogy mi lehet a kiváltó oka. Gyakran pedig olyan tényezők miatt fáj a mell, amelyre nem is gondolunk. Ilyen lehet a dohányzás is, hiszen a nikotin elszűkíti az ereket, így pedig fokozódik a gyulladásra való hajlam is. Sőt akár még refluxtól is lehet. Ugyanakkor fontos odafigyelni arra is, hogy megfelelő melltartót hordjunk, mert bizony a kényelmetlen darabok is okozhatnak fájdalmat.
Forrás: napidoktor.hu
Képek: bien.hu és novagyok.hu