A zsírszegény diéta fontossága
hirdetés
"A zsírszegény étrend a legegészségesebb étrend" - Ez a kijelentés tehető felelőssé a nyugati félteke népességének egyre növekvő számú máj valamint epehólyag problémáiért. A magas fehérjetartalmú ételeket még mindig a fizikai erő és vitalitás legfontosabb forrásaiként dicsőítik. Ezzel szemben a zsírokat, mint a mai krónikus megbetegedések okait pellengérre állítják.
Mégis, egészen biztos, hogy a zsírokat nem lehet kizárólagosan felelőssé tenni olyan megbetegedésekért, mint pl. az érelmeszesedés. A 20. század elején a szívinfarktus rendkívül ritka betegségnek számított. Azóta az egy főre jutó zsírfogyasztás szinte azonos maradt. Az, ami a Föld gazdagabb területein drámaian megemelkedett mindenekelőtt a második világháború óta a fehérjefogyasztás.
hirdetés
Az iparilag fejlett országok túlzott fehérjetartalmú ételei a szív- és érrendszeri megbetegedések és a halálos kimenetelű szívinfarktus hihetetlen mértékű megemelkedését eredményezte. Ezzel ellentétben azon etnikai csoportosulások körében, melyek főként vegetáriánus étrenden élnek, ezek a problémák nagyon ritkán fordulnak elő. Az American Medical Association (Amerikai Orvosi Kamara) igazolja, hogy a vegetárius étrend a szívinfarktushoz vezető trombózisos megbetegedések kilencvenhét százalékát kiküszöböli. Bár a kiegyensúlyozott vegetárius étrend tartalmazhat több zsírt, ezek f a zsírok nincsenek káros hatással a szívre és a vérkeringésre. Ezzel ellentétben a túlzott mennyiségű fehérjefogyasztás a máj érfalainak a megvastagodását okozza, amely epekövekhez vezet, melyek befolyásolják a máj epetermelését.
A csökkent epekiválasztás hátráltatja a zsír lebontását. A rossz emésztés súlygyarapodáshoz és más panaszokhoz vezet. Ilyenkor logikusan azt tanácsolják, hogy kerüljék a zsírokat. Ez azonban megakadályozza, hogy az epehólyag teljesen kiürítse az epeváladékot, amely további zsírfelbontási problémákhoz vezet. Idővel a szervezetben kialakul az esszenciális zsírsavak és a zsírban oldódó vitaminok hiánya. Ez arra készteti a májat, hogy koleszterint termeljen, amely még több kő képződését eredményezi.
Minél kevesebb zsír jut a szervezetbe, annál rosszabbá válik a helyzet. Mivel a szervezet a zsírokat nem tudja megfelelően megemészteni, ördögi kör jön létre, mely az esetek többségében csak úgy törhető át, ha a májból és az epehólyagból minden epekövet eltávolítanak, és a zsírbevitelt lassan a normális mennyiségre emelik. Példának okáért a zsírszegény tej az ördögi kör kialakulásának egyik oka lehet. A teljes tej természetes formában tartalmazza a megfelelői mennyiségű zsírt, mely a tejfehérjék emésztéséhez szükséges. Ha a tej zsírtartalma túlságosan kicsi, nem készteti az epehólyagok a megfelelő mennyiségű epe kibocsátására, hogy a tejfehérjét és a tejzsírt lebontsa. Tehát a tejfehérje és a tejzsír lebontatlanul marad a gyomor-bél traktusban. A fehérje megrothad, a zsír megavasodik. Ez komoly nyirokelzáródáshoz vezet, ahogy azt a cumisüveggel táplált babáknál gyakran megfigyelhetjük, akik bélfelfúvódásban szenvednek. Ezek a babák nem vékonyak, többnyire "holdvilág" arcocskájuk van, és karjuk, lábuk és hasuk duzzadt. Nagyon érzékenyek a megfázásokra és más fertőzésekre, alvási nehézségeik vannak, gyakran és sokat sírnak. Az emésztetlen tej vagy az emésztetlen tejpor fogyasztás komoly oka lehet a kisgyerekek epekőképződésének, a manapság kapható csökkentett zsírtartalmú tej zsírtartalma biztosan nem elég ahhoz, hogy a tejet a legtöbb ember számára emészthetővé tegye!