Arcfájdalom, sajgó fej és orrdugulás? Homloküreg-gyulladásra utaló biztos jelek!
hirdetés
Az arcüreg- és a homloküreg-gyulladás viszonylag ritkán válik igazán kellemetlenné, nem is olyan kevesen viszont folyamatosan küzdenek e kellemetlen, különféle fertőzésekből fakadó megbetegedésekkel. Beszéltünk erről egy fül-orr-gégész szakorvossal is.
Felmerül az emberben a kérdés, mitől gyullad be az arcüreg és a homloküreg? Miről van szó pontosan ilyenkor? Ezek a bizonyos üregek vagy szaknyelven szinuszok az arcban elhelyezkedő olyan üregek, amelyek nem feltétlenül rendelkeznek tényleges funkcióval, csak visszamaradtak a fejlődés során. Ide tartozik az arcüreg és a homloküreg is. Ezek a szinuszok az orrüregben található egyik nyílásba vezetnek, amelynek alakja leginkább egy félholdra emlékeztet – ezért is nevezzük őket gyűjtőnéven orrmelléküregeknek. A problémákat elsősorban az említett kis nyílás nyálkahártyájának megduzzadása okozza, ilyenkor ugyanis elzáródnak az üregek, és felgyülemlenek a bennük termelődő anyagok, sőt, akár be is gennyedhetnek. A háttérben fertőzések állnak: vírus, baktérium vagy gomba egyaránt okozhatja a gondokat.
hirdetés
Egy állandó orrdugulással járó légúti fertőzés például könnyen ráhúzódhat az orrmelléküregekre, mert azok egyszerűen nem képesek megfelelően szellőzni ebben a helyzetben. Sőt, igazság szerint minden egyes náthával szükségszerűen együtt jár az arcüreg gyulladása, legtöbbször azonban ez nem okoz külön problémákat. A fülfertőzések is átterjedhetnek az arcüregre vagy a homloküregre. Összességében tehát nagyon gyakori és könnyen kialakuló betegségekről beszélünk.
Gyerekeknél elég gyakoriak a hasonló megbetegedések. Ami egyéb csoportokat illet, úszóknál például jellemzően gyakoriak az efféle elváltozások. Ez egyébként nem is meglepő, hiszen a vizet egyszerre sokan használják a nyilvános helyeken, akár uszodáról, akár egy strandról van szó, vagyis elkerülhetetlen a kórokozók jelenléte a nedves közegben, hiába takarítják rendesen a medencéket. Úszás, merülés során ezek a kórokozók bejutnak az orrba és a melléküregekbe is. A fertőtlenítésre használt klór csak még tovább fokozza ezeket a problémákat. De egyébként olyan egyéni adottságok is számítanak a hajlamban, mint az arckoponya alakja, az üregek pontos elhelyezkedése, illetve az orr alakja. Akinek például orrsövény-ferdülése van, jellemzően fokozottan hajlamos az orrmelléküregek megbetegedésére. Ha a tünetek nem múlnak, érdemes elgondolkodni az orrsövény-műtéten, mert sok esetben segít a gondokon. Még egy fontos okcsoport a fogak betegsége – ilyenkor a visszatérő problémákat okozó fogat rendszerint el kell távolítani. A homloküreg-gyulladásnál pedig kiemelten fontos tényező az üreg mérete, akinél ugyanis ez nagyobb, az hajlamosabb a megbetegedésekre is.
Mik az elsődleges tünetek, amikből már következtetni is lehet?
Az első tünetek esetében nem nagyon azonosítható be, pontosan miről is van szó: orrfolyás, tüsszentési rohamok, az orr dugulása jelentkezik. Amennyiben fejfájás, illetve nyomásra, érintésre erősödő fájdalmak jelentkeznek az arcunkban, akkor viszont már okkal gyanakodhatunk arcüreg-gyulladásra. A fájdalmak rendszerint erősödnek, ha a beteg lehajol, netán erőt fejt ki, vagy akár csak köhög és tüsszent. Elsősorban gyerekkorban magas lázzal is járhat a betegség. Maguk a kialakuló kórképek egyébként nem azonosak, hiszen mint emljtettük, eltérő kórokozók állnak a háttérben. A legelső szint egyfajta hurutos megbetegedés kialakulása, ennek táptalaján jön létre a vizenyős, nyákos gyulladás, ami felülfertőződés esetén gennyes gyulladáshoz vezet. Ez már igen kellemetlen, nagyon komoly fájdalmakkal járó állapot. Az orrváladék állapota elég árulkodó azt illetően, milyen stádiumban járunk éppen, hiszen a vízszerű, folyós váladéktól jutunk el az egyre besűrűsödő, nyálkás anyagon keresztül az elszíneződött, sokszor vérrel kevert szintig. Amennyiben pedig az orrunkból ürülő váladéknak a szaga is kellemetlen, majdnem biztos, hogy a fog betegsége húzódott rá az orrmelléküregekre.
Milyen módon lehet kezelni a gyulladásokat?
Ne bízzuk magunkat a házi praktikákra, mindenképpen menjünk orvoshoz, ha efféle gondjaink támadnak. Ma már jó készítményeket, gyógyszereket lehet kapni, amikkel a problémák elég gördülékenyen megszüntethetők. A gőzölésről, infralámpázásról, amiket ilyenkor bevetnek, megoszlanak a vélemények – túlzásba egyiket sem érdemes vinni, de ha már mindenáron ragaszkodunk valamelyikhez, inkább az inhalálást javasoljuk, itt viszont a gyerekeknél nagyon kell vigyázni, nehogy leforrázzák magukat.