Az emésztésjavító szereken túl…
hirdetés

A vény nélkül kapható fogyasztószerek többsége elvileg elfojtja az éhséget és megkönnyíti a kevés kalóriát tartalmazó étrend követeset. Erre a célra az Egyesült Államokban két hatóanyagot hagytak jóvá a fenilpropanolamint, mely orrdugulás csökkentőket számos meghűlés és allergia elleni gyógyszerben is használatos, és a benzokaint, amely helyi fájdalomcsillapító, és elvileg érzéketlenné teszi az ízlelőbimbókat.
A benzokain célszerű alkalmazása leginkább rágógumi, cukorka vagy szopogatós tabletta, melyet étkezés elölt kell alkalmazni. Egy nemrégiben végzett vizsgálat szerint a fenilpropanolamin szedése során több súlyt lehetetett leadni, mint a hasonló placebo készítménnyel. A súlycsökkenés azonban nem volt meggyőző, mindössze 2,5 kg. Ennek a hatékonyságát csak 3-4 hónapra bizonyították, és valószínűleg akkor ér a legtöbbet, ha a gyógyszer szedése kiegészül megfelelő testmozgással, és az étkezési szokások megváltoztatásával.
hirdetés
A fogyasztószerek nagyobb mennyiségben tartalmaznak fenilpropanolamin, mint a meghűlés vagy allergia elleni készítmények. Az ajánlottnál nagyobb adagban szedve, mellékhatásként idegesség, álmatlanság, szédülés, nyugtalanság, fejfájás, hányinger léphet fel. Ritkán előfordulnak nemkívánatos hatások a szokásos adagok mellett is. A készítmény bevétele után néhány órával néha megfigyeltek nyugtalanságot, idegességet vagy hallucinációt. Ennek a legaggasztóbb mellékhatása azonban az, hogy jelentősen emeli a vérnyomást. Agyvérzést és más szív-érrendszeri problémát okozhat arra hajlamos egyéneknél, ha nagy dózisban vagy hosszú ideig használják.
Fontos orvossal vagy gyógyszerésszel konzultálni, mielőtt bármilyen fenilpropanolamint tartalmazó gyógyszert kezd el szedni valaki. A fogyasztószerek tájékoztatói figyelmeztetik a cukorbetegségben, pajzsmirigybetegségben, magas vérnyomásban vagy szívbetegségben szenvedő betegeket, hogy ne használják e készítményeket orvosi felügyelet nélkül. A depresszió elleni vényköteles gyógyszerek, az monoaminoxidáz gátlók szintén kölcsönhatásba léphetnek a fenilpropanolantinnal, és veszélyes mértékben emelhetik a vérnyomást.
Savkötő és emésztésjavító gyógyszerek
A gyomor-bélpanaszok leírására sokfele kifejezési használnak, gyomorégésről, emésztési problémáról vagy gyomorsavtúltengésről beszélnek. Az emésztési problémák önálló diagnózisa veszélyes, mivel az okok rendkívül változékonyak lehelnek, az enyhe étrendi kilengéstől kezdve egészen a gyomorfekélyig, vagy gyomorrákig. A szívbetegség tünetei is hasonlíthatnak heveny emésztési zavarokra. Sokan saját maguk kezelik a gyomorégést, pedig jobban tennék, ha orvoshoz fordulnának, ha a tünetek két hét után sem szűnnek meg.
A savkötő készítmények rendszerint az alábbi négy alkotórész közül tartalmaznak egyet vagy esetleg többel: alumíniumsók, magnézium sók, kalcium-karbonát és nátrium-bikarbonát. Ezek mindegyike egy perc vagy még annál is kevesebb idő alatt hal, de a kedvező hatás időtartama termékenként különböző. Némelyik csak kb. 10 percig enyhíti a panaszokat, míg a hatékonyabbak több mint 1,5 órán keresztül. A hisztamingátlók hatása később kezdődik, de jóval tovább tart.
A savkötők számos vényköteles gyógyszerrel kölcsönhatásba léphetnek, ezért mielőtt ilyen terméket vásárolunk, érdemes tanácsot kémünk a gyógyszerésztől. Feltétlenül meg kell beszélni az orvossal e szerek szedését, fennálló szívbetegség, magas vérnyomás vagy vesebetegség esetén.
Hozzászólások
hírdetés
Kapcsolódó cikkek







