Az őssejt ereje
hirdetés

Mi is az őssejt? Miért is alkalmas a gyógyításra? Az őssejtek tulajdonképpen, olyan sejtek, amelyek képesek önmaguk megújítására. Képesek átalakulni más funkciót betöltő egyedi sejtekké, pótolva így az elhalt sejteket valamint szöveteket.
Az őssejtek legegyszerűbben, fájdalom és kockázatmentesen a gyermek születésekor a köldökzsinórvérből nyerhetőek, hiszen a méhlepény nagy számban tartalmazza ezeket a sejteket. Őssejtek egészséges felnőttek szervezetéből, csontvelőből nyerhetőek ki. Az első hemopoetikus őssejt-transzplantációra 1957-ben került sor. A végrehajtója E. Donnall Thomas professzor 1990-ben kapott Nobel-díjat a leukémia és más halálos betegség kezelésében hatékonynak bizonyult terápia kidolgozásában végzett úttörő szerepéért. Jelenleg 80 betegség ellen alkalmasak a köldökzsinórban található őssejtek. Különböző daganatos betegségekre, vérképző szervi elváltozásokra, immunológiai betegségek kezelésére használhatjuk őket. A legújabb kutatások szerint idegrendszeri betegségekre is alkalmazható ez a gyógyítási technika.
hirdetés
Érdemes a baba születésekor a köldökzsinór vért lefagyasztani, hogy ha a későbbiekben bármi komoly betegsége lenne a gyermeknek. Így könnyen orvosolni lehet a problémát. Forradalmi-technika a vakság gyógyítására. Ez a teljesen új technika visszaadhatja a páciensek látását. A kutatók egyre inkább haladnak afelé, hogy már betegeken is kipróbálták ezt a módszert. Odáig jutott már a világ, hogy az ember képes visszaadni olyan dolgokat a másik személynek, amely meghatározhatja az egész életét. Robert Lanza őssejt kutató egy olyan vitaminokból és kemikáliákból álló vegyületet fedezett fel, amely a sérült szemsejtek egészséges verziójává alakítja át az őssejteket. Biztos hónapokat kell majd arra várni, míg javulni fog a páciensek látása javulni fog.
Korunk egyik legnagyobb találmányának számít, hogy a későbbi esetleges komoly betegségek gyógyítására alkalmas őssejteket letudjuk venni a baba köldökzsinórvéréből és biztonságosan képesek vagyunk évekig tárolni azokat. Ezeket az őssejteket leggyakrabban a leukémia gyógyítására alkalmazzák. De ma már így kezelhetőek bizonyos nem vérképzőszervi daganatos megbetegedések, öröklött metabolikus rendellenességek, immunhiányos állapot is. Az őssejtek a kutatások szerint több, mint nyolcvanféle betegség kezelésére alkalmasak, amelynek köre egyre csak bővül. Amerikai kutatók a cukorbetegség, szklerózis multiplex, a szívizom regenerációja és az autizmus esetén is vizsgálják az őssejt terápia lehetőségeit. Mégis nem minden szülő dönt úgy, hogy levetteti az őssejteket. Ennek az oka leginkább az anyagiakban lehet keresni. Hiszen elég drága a levett vért tárolni.
Sokan képtelenek ezt megfizetni. Ezzel az innovációs felfedezéssel, mint általában mindennel, ami új is, mindig vannak megválaszolatlan kérdések, amelyekre valószínűleg a közeljövőben meg lesznek majd a válaszok. Vannak bizonyos helyzetek, amikor alapvetően genetikai problémákkal születendő gyermekek őssejtjei is tartalmazhatják a hibát. Így sajnos nem feltétlenül képesek hozni a várt gyógyulást. Az ilyen rendkívüli esetekben nem a saját, hanem más donortól származó őssejtek lehetnek alkalmasak a terápiára. Egy szülő sem szeretné, hogy szenvedjen a gyermeke, ezért képesek mindent megtenni azért, hogy minden rendben legyen és gyógyulás legyen a vége, ennek a hosszú folyamatnak. Hihetetlenül jótékony hatásai vannak érdemes belevágni, csak pozitív eredményeket lát az ember.
Hozzászólások
hírdetés
Kapcsolódó cikkek







