Dubajban már elkezdődött a műanyagmentes jövő
hirdetés
El tudnak-e köszönni az egyszer használatos műanyagoktól a vendéglátóhelyek? Ennek járunk utána a dubaji repülőtéren és a város szállodáiban, éttermeiben.
A világ évente több mint 300 millió tonna műanyagot termel, és a műanyaghulladék jelenti a globális szennyezés egyik legnagyobb veszélyét. De Dubaj városa lépéseket tesz a probléma megoldása érdekében. A dubaji nemzetközi repülőtér, a Dubai World Central évente közel 90 millió utast fogad. Ez az utasforgalom évente 5500 tonna műanyag használatát is jelenti.
hirdetés
A dubaji repülőtér-üzemeltetők 2020 elejétől kitiltották az összes egyszer használatos műanyagot a terminál belső tereiből. Ez azt jelenti, hogy a kávézókban és éttermekben nem használhatnak műanyag evőeszközöket, italos palackokat, szívószálat, csomagolást és zacskókat.
Eugene Barry, a dubaji repülőtér kereskedelmi vezetője: „Partnereink kilencvenöt százaléka ígéretet tett arra, hogy átvált a műanyagról a kereskedelmi és vendéglátóipari céloknak megfelelő más anyagok használatára a repülőtéren.” Jelenleg a repülőterek az egyszer használatos műanyagok betiltásának kezdeti szakaszában vannak. A dubaji repülőtér reméli, hogy erőfeszítéseik példaértékűek lesznek más nagy közlekedési csomópontok és üzleti vállalkozások számára is.
Az egyszer használatos műanyagok kényelmes megoldást jelentettek. Ki lehet váltani úgy a műanyagokat, hogy a kényelem megmaradjon? A válasz: igen. Már gyűlnek a gyakorlati tapasztalatok Dubaj 700 szállodájában. Az egyszerű lépések, mint például az italos flakonok üvegre történő cseréje, nagy változást jelentenek. A műanyag kulcskártyák is hamarosan a múlté lehetnek. Már fejlesztik a fából készíthető verziót.
Averam Peter, az Avani közel-keleti igazgatója: „A magánszféra élen jár a műanyagok visszaszorításáért folytatott küzdelemben. Néhány évvel ezelőtt még nem létezett megoldás számos mindennapi problémára. Így a műanyag szatyrok kiváltására. Ma már készül növényi olajokból és termények őrleményéből készülnek olyan zacskók, amiket használhat a kereskedelem. A növényi olajokat és őrleményeket megolvasztjuk, majd fóliává fújjuk, így már zacskókká alakítható a massza. Kisebb és nagyobb üzletek is használják már, így például a Virgin Megastore. Ha csak felére csökkentjük így a műanyag zacskók mennyiségét, már az nagy előrelépés.
Dubajban már érezni, hogy változik az emberek hozzáállása az eldobható műanyagok használatát illetően. Az emberek 90 százaléka tudatosan tesz erőfeszítéseket, hogy csökkentse a saját maga által használt műanyagok mennyiségét, ezzel kevesebb hulladékot termelve. Ötből majdnem négyen azt mondják, hogy több szemét újrahasznosításában vesznek részt, mint öt évvel ezelőtt. Minden negyedik ember azt állítja, hogy a műanyagmentes kezdeményezéseket támogató vállalatok ösztönzik őket erre.
A dubaji repülőtéren működő cégek elfogadják, hogy a váltás kiadásokkal jár. A műanyagok használata nem váltható ki mindig, de törekedni kell rá, mondja egy séf, Tom Arnel: „Három gyerek apjaként engem is aggaszt, hogy ha kimegyünk a tengerpartra, látjuk, hogy mindenhol van műanyaghulladék. A homokban, a vízben, mindenhol szennyezi a környezetet a műanyag. Mivel hatalmas mennyiségben használjuk, minden apró változtatás összességében nagy mennyiség megtakarítását jelenti. Csak a mi éttermünkben hetente vendégek ezrei fordulnak meg, így minden eszköz vagy munkafolyamat, ahol kiváltjuk a műanyagok használatát, jelentős csökkenést eredményez. A vendégeink részéről érkező visszajelzések nagyon pozitívak. Mindenki megérti, hogy miért szükséges változtatni, és a küzdelem együtt lehet eredményes.”
A dubaji üzenet egyszerű és világos. Az eldobható műanyagok használatától csak akkor köszönhetünk el, ha közös a szándék. Ezért modellértékűek a dubaji kezdeményezések az Euronews összeállításában megszólalók szerint.
Forrás: Euronews