Ég a gyomrom, mit tegyek?
hirdetés
Ha gyakran ég a gyomrod, annak számos oka lehet. Ideje feltérképezni, mi is áll a jelenség mögött. Ha nem figyelsz oda, a gyomorégés komoly következményeket is szülhet, például reflux betegséget vagy gyomorfekélyt.
A legfontosabb dolog, hogy kiegyensúlyozott táplálkozást folytass, és mindenképp előnyben részesítsd a zsírszegény ételeket. Fontos kiemelni itt is – és általánosan is– hogy az ember szervezetének kell a sok gyümölcs, zöldség és persze a magas rosttartalmú étel. Ezért erre kell a leginkább koncentrálni, s akkor semmilyen emésztési panasszal nem kell találkozzunk!
hirdetés
Szintén fontos dolog, hogy kerüld el a nassolást! Meg is mondjuk, hogy miért! Ha a gyomor állandóan tele van, természetes, hogy nyomást fog kifejteni a nyelőcsőre, és ekkor a nyelőcsőbe is gyomorsav kerül. Próbáld meg a három főétkezés felváltani a napi 5-6 alkalommal való evésre. Egyél kevesebbet, de többször, így nem terheled meg a gyomrod. Esténkét már csak keveset és könnyű ételt fogyassz. Étkezés után pedig ne feküdj le azonnal, hogy a gyomorsav ne folyhasson vissza a nyelőcsőbe. Vacsora után körülbelül három órának kell eltelnie lefekvés előtt.
Miket mellőzz?
Mint arról már fentebb is említést tettünk, a zsíros ételeket mellőzni kell. Ha a csípős fűszerek, a savas gyümölcsök (citrom, grépfrút, narancs, ananász stb.) gyomorégést váltanak ki, akkor bármennyire is odavagy értük, igyekezz mellőzni, vagy csak nagyon keveset fogyasztani belőlük. A borsmentát, a csokoládét és más édességeket is mellőzni kell, ezek ugyanis serkenthetik a gyomor savtermelését.
Gyakran okoz gondot az uborkasaláta, a nyers hagyma, a káposzta, a csalamádé, a hüvelyesek és a friss kenyér is. Ha úgy vetted észre, hogy ezek fogyasztása után nem érzed valami jól magad, akkor valószínűleg ezek az alapanyagok is a gyomrodat kínozzák. Savat szokott okozni minden koffeintartalmú ital is, javasolt mellőzni a kávé, fekete tea, kóla fogyasztását is, a mentateáról és az energiaitalokról nem is beszélve. A szénsavas üdítők, a narancs- és a paradicsomlé szintén fokozza a savtermelést. Ugyanez érvényes az alkoholra. Gyomorégéshez vezethet a túl hideg vagy túl forró italok fogyasztása is.
A nikotin is tiltólistán szerepel.A dohányzás fokozza a gyomorsavtermelést és a gyomorszáj izomzatának elernyedését is. Bizonyára, aki rendszeres dohányos, rituálé szerűen „megfüstöli” az ételt, amit elfogyasztott, ezzel viszont épp hogy egy nagyobb lapáttal tesz a problémára.
Itt a megoldás!
Mindamellett hogy ezeket az ételeket mellőzöd az étrendedből, eláruljuk, hogy a gyomorégés tüneteit mivel enyhítheted. Érdemes kamillateával vagy beáztatott lenmaggal próbálkozni, de a zabpehely is sokaknak segít. Ha már kitapasztaltad, mely élelmiszerek váltanak ki rendszeresen gyomorégést, kerüld őket, s akkor nem szükséges az egész tiltólistát alkalmaznod. Ha még nem figyelted meg, hogy mi okozza a panaszokat, mindenképp vezess naplót. Jegyezd le, mikor, milyen ételek és italok fogyasztása után jelentkezett a gyomorégés. Azt is írd fel, mikor ért sok stressz és feszültség, hiszen a gyomorpanaszok leggyakoribb okai az érzelmi és lelki problémák. Ezek után viszonylag gyorsan rájöhetsz te is arra, pontosan mely ételek, italok, és milyen szituációk váltják ki a gyomorégést.
Ha felismerted a kiváltó okokat, sokkal könnyebb megelőzni a problémát. A túlsúlytól való megszabadulás is segíthet a gyomorégés megszüntetésében. Túlsúlyos embereknél fokozott nyomás nehezedik a gyomorra, amiből a sav a nyelőcsőbe kerülhet. Ha a tünetek komolyabbak, a betegség súlyos, és a helyes táplálkozás nem segít, akkor sajnos orvosi kezelésre is szükség lesz!