Figyeljünk oda a magas vérnyomásra!
hirdetés
Mintha még mindig nem vennénk komolyan, miközben eposzi jelzőkkel címkézzük: a néma gyilkos, a népbetegség, a civilizációs kór. Félelmetessége a tünetmentességben van. Nem hiszünk benne, pedig lehet, hogy már ott kopogtat az érfalon. Tévhitek foglyai vagyunk, miközben a magas vérnyomás (hipertónia) a legelterjedtebb szív-ér rendszeri betegség.
Sokszor csak egy rutin vérnyomásméréskor derül ki, hogy klasszikus szív-ér rendszeri betegségben, magas vérnyomásban szenvedünk, hiszen a betegség olykor sokáig teljesen tünetmentes, még csak szapora szívveréssel sem jár. Ha valaki fokozatosan szokik hozzá, gyakran nem is tud róla. A legtöbbször nem is a vérnyomás magas értéke, hanem az emiatt bekövetkező tünetjelek figyelmeztetnek. A normális vérnyomás elfogadott határa a 140/90 Hgmm, az ezt kis mértékben meghaladó számoknál határértékről beszélünk, de a 160-as szisztolés nyomás - a számpár első fele - már kritikus helyzetre utal. Ez az érték sokszor a stressz hatására is emelkedik, ilyenkor vigasztaljuk magunkat azzal, hogy az orvos - esetleg a mérés - miatt Izgulunk. Kevesen tudják, hogy a második szám - a diasztolés nyomás - a fontosabb tünetjelző, mert ez mutatja az érfalak rugalmasságát, mondják a szakemberek. Ha ez az érték tartósan 90 Hgmm fölé emelkedik, cselekedni kei! Ha egy érfal merev, nem tágul, akkor a szívben és az agyban sem képes tágulni, mivel rendszerbetegséggel állunk szemben.
hirdetés
Az ok sokszor ismeretlen
A magas vérnyomásos betegek 90 százalékáról azt mondják, esszenciális hipertóniában szenvednek. Ezt úgy lehetne lefordítani, hogy fogalmunk sincs, mitől keletkezett, hiszen nem mutatható ki szervi eltérés. A szakemberek szerint a hipertóniát kiváltó okok toplistáját a stressz vezeti. A mérsékelt adrenalinszint, vagyis a pozitív stressz kedvező hatású, de a gyakori szélsőséges stresszhelyzetek megterhelik a szív-ér rendszert Relaxációs technikákkal, autogén tréninggel, érzelmi felszabadítással, egyes légzéstechnikák elsajátításával megtanulható a káros stressz kezelése. Az erek falának Összehúzódása és elernyedése idegileg és hormonálisán is szabályozott. E szabályozás megváltozása is oka lehet a betegségnek, és magas vérnyomást válthat ki az érelmeszesedés is.
140/90 felett váltsunk életmódot!
Komolyan kell venni ezt a betegséget, mert a tartós vérnyomásemelkedés árthat az ereknek, a szívnek, az ugráló vérnyomás pedig károsan hat az érpályára. A vérnyomást rendszeresen kell mérni, s ha magas, érdemes kardiológiai kivizsgálást végeztetni. A magas vérnyomás kezelése elengedhetetlen, hiszen meg kell előzni, hogy szívinfarktus vagy agyvérzés lépjen fel. ezek teltetnek ugyanis a legsúlyosabb szövődmények.
Miután a magas vérnyomás miatt károsodott erekben csökken a vérátáramlás - és ez vonatkozhat az agy és a test bármely részén lévő erekre -, gyakori szövődmény lehel a szív- és veseelégtelenség, az agy-vérzés, a szívinfarktus és a merevedési zavar, Ha a vérnyomás tartósan magas, az erek belső felszínén apró sérülések keletkeznek. Mindez fokozhatja az ér összehúzódását eredményező anyagok termelődését, aminek hatására egyenetlenné válik az ér belső felszíne, meszesedik az érfal, és kis vérrögök képződhetnek. A károsodott erekben csökken - vagy megszűnik - a vérátáramlás. A140/90-nél magasabb vérnyomás már kezelést igényel.
Forrás: hazipatika.com
Kép: life.hu