Ganoderma, az ősi gyógyító
hirdetés
„A Ganoderma lucidum a hagyományos kínai orvoslás egyik alapköve, a lélekerő-gomba, kulcs a jó egészséghez!” A ganoderma több mint 2000 éve ismert, a világ számos országában mára a modern orvosi kiegészítő terápia szerves részét képezi.
Az eddig elvégzett nagyszámú in vitro és in vivo tudományos és klinikai vizsgálatok eredményeként joggal állítható, hogy a Ganoderma lucidum egészségmegőrzést segítő ősi gyógyító növény, mely segíthet a modernkor emberének a fokozott kihívások ellenére is megőrizni és javítani az egészségi állapotát. A ganoderma az egészségtudatos táplálkozás és életmód természetes támogatója.
hirdetés
Milyen kémiai jellemzői vannak a ganodermának?
- alacsony energia tartalmú, magas víztartalmú (75-85%),
- növényi rostokban nagyon gazdag,
- száraz tömegének 20-40%-a fehérje,
- valamennyi esszenciális aminosav jelen van benne (főleg a metionin, triptofán a jellemző),
- ásványi anyagokban, nyomelemekben gazdag: K(120-500mg/100g), Ca, Mg, P, Zn, Fe, Se, Mn, Cu, Co, Ge.
A ganodermára jellemző különlegesen magas (3000-6000ppm) szerves germánium tartalma, aminek fontos szerepe van a szervezet (vér, szövetek, stb.) oxigénellátottságának pozitív szabályozásában. A szerves germánium növeli a vér oxigén telítettségét, elősegíti az oxigén transzportját a szövetekbe és annak bejutását a sejtek belsejébe, továbbá szerepe van bizonyos enzimek optimális működésében. Antioxidáns hatása hozzájárul egyes ionok (pl. kalcium, nátrium, klór) egyensúlyának fenntartásához.
Milyen biológiailag aktív anyagokat tartalmaz a ganoderma?
Eddig több mint 400 pozitív élettani hatású egészségbarát bioaktív fitokémiai hatóanyagot azonosítottak a ganoderma gombában:
- β-glükánok (6 típus),
- triterpének és triterpenoidok (szteroid-szerű molekulák: ganoderiksavak, szaponinok, ergoszterol, lannostanoidok stb),
- vitaminok: D2, B2 (riboflavin), B3 (niacin), panthoténsav,
- glikopeptidek és heteropoliszacharidok,
- nukleozidok (adenozin, uridin),
- antioxidánsok (polifenolok, hidroxi-fahéj- és benzoesavak,
- kumarin,
- telítetlen zsírsavak.
Milyen pozitív hatásai lehetnek a ganodermának az elérhető kutatási eredmények alapján?
- támogatja az immunrendszerünk működését, ezáltal segíthet megvédeni bennünket az immunrendszerünket ért támadásoktól,
- jó hatással lehet az idegrendszerünk működésére, ezáltal csökkentheti a korfüggő idegrendszeri betegségek és memória problémák előfordulását, lassíthatja azok kialakulását,
- támogatja a máj egészséges működését,
- számos vizsgálat igazolta antimikróbás hatását, ezért előnyös lehet a különböző fertőzések rizikójának csökkentésében,
- adaptogén hatása révén enyhítheti a stressz hatásokat, ezáltal pihentetőbbé teheti alvásunkat,
- támogatja a szív- és érrendszerünk egészséges működését, ezáltal hozzájárulhat hosszú, egészséges életünkhöz,
- csökkentheti a 2. típusú cukorbetegség rizikóját és az inzulin-rezisztenciát, azok szövődményeivel együtt,
- csökkentheti az asztmás és allergiás megbetegedések rizikóját, kedvezően befolyásolhatja azok lefolyását.
Miért fontos, hogy BIO körülmények között termesztett gombát fogyasszunk?
A ganoderma pozitív hatásainak azonban alapvető feltétele a megbízható, standardizált minőségű gomba és az abból készült gombatermékek, ami csak BIO körülmények között, organikus termeléssel biztosítható.
A gombákat a lehető legtisztább, a legkisebb környezeti szennyezésű/terhelésű körülmények között kell termelni. A gombák ugyanis kiterjedt micélium-hálózatuk révén a növekedés helyén lévő termőközegből és vízből szivacsszerűen nagyon könnyen felvesznek mindent, amit ott „találnak”. Éppen ezért az emberi egészségre ártalmas természetes eredetű anyagok és azok bomlástermékei, valamint a súlyosan egészségkárosító szintetikus eredetű toxikus vegyületek és metabolitjaik, továbbá a toxikus nehézfémek (pl. higany, kadmium, ólom) akadálytalanul bejutnak a gomba micéliumába. Ilyen jellegű hatások nem vagy csak minimális mértékben fordulnak elő ellenőrzött bio-termelési körülmények között.
A gombák bio termelésének – amennyire lehet – a föld fölött is környezetszennyezéstől, környezetterheléstől mentes földrajzi körülmények között, tiszta, természetes feltételek mellett kell történnie. A gombák ugyanis a levegőből is képesek táp- vagy éppen toxikus anyagokat felvenni!
A gomba és a belőle készült termékek beltartalmi jellemzőit, értékeit a termelési körülmények, mindenek előtt a táp(termő)talaj határozzák meg. Bizonyított, hogy a bio körülmények között termelt gyógygombák molekuláris jellemzői, az élettani hatásokért felelős összetevők aránya/mennyisége kedvezőbb, mint a hagyományos termelésűeké. A biotermelés jobban biztosítja a természetes körülmények közötti maximális beltartalmat.
Hazánkban egy Bács-Kiskun megyei faluban, Fülöpjakabon Gyöngyösi Sándor biogazda valósította meg a ganoderma gomba nagyüzemi körülmények közötti biotermesztését.
A ganoderma gombával kapcsolatban rengeteg klinikai vizsgálat is történt, melyek egyértelműen bizonyították ennek az ősi gombának a hatékonyságát. Ezekről a Gombakiraly.hu weboldalon részletesen olvashatnak.