Hogyan ártanak az illékony kábítószerek?
hirdetés

Az illékony kábítószernek a belégzése elterjedt szóhasználattal a szipuzás, nem új keletű dolog. Hiszen hasonló eset már előfordult a 18. században is. Sajnos beszívtak különböző nitrogéntartalmú gázokat. Majd ezt követte a benzin alapú oldószerek.
Ezután az 1960-as években a ragasztók és a lakkfestékek gyártásához használt oldószerek belélegzése következett. A leggyakrabban alkalmazott szer a Technocol nevű ragasztó volt, amelyet a kilencvenes évek elején éppen a kábító hatása miatt ki is vontak a forgalomból. A napjainkban árusított Technocol megváltozott összetétele miatt nem alkalmas szipuzásra. A szleng a szipuzás legújabb szóhasználata „texelés”. Ezekkel a mérgekkel rengetegen teszik tönkre magukat. A szert belélegzés előtt egy nylonzacskóba töltik, majd innen inhalálják, miközben az anyagot folyamatosan dörzsölik. Új szokássá növi ki magát a szóró palackok tartalmának a belélegzése, ami különösen veszélyes az erősen mérgező hajtógáz miatt. A szipuzás elsősorban a fiatalkorú kábítószerfüggőkre jellemző a szer olcsósága és könnyű hozzáférhetősége miatt. Ezen minél hamarabb kellene változtatni
hirdetés
Az illékony kábítószerek hatása, mellékhatása és ezek szövődményei
Az emberek nagyon sokat szennyezik a környezetüket. Rengeteg gázt szívunk be, már csak az autók kipufogó csője miatt, gyárak nem megfelelő szűrői miatt. Valamint hulladék égetési telepek is hatással vannak a levegő szentezettségére. Sok, a mindennapi életben használatos termék gőzének belélegzése okozhat mérgezést és szívbénulás következtében fellépő halált. Leggyakrabban a szórópalackok, a folttisztítók, a körömlakklemosók (aceton), a műanyagragasztók belélegzése járhat végzetes következménnyel. Fel sem mérik ezeknek a súlyát. Sajnos a legtöbb szer tartós használata máj- és vesebetegségeket okoz. Majdnem az összes illékony gáz rákkeltő hatású, alkalmazásuk következménye tüdő-, máj- és veserák.
Az illó drogok rövid távú szedése, következő károkat okozhatja. Az illető akár átmeneti eufóriás állapotba is kerülhet. Tájékozódási zavar lehet úrrá rajta. Az időérzés zavara megbénítja a fogyasztót. Akár hallucinációk is, követhetik ezen, gyógyszer fogyasztását. A végkimenetel akár fulladásos halál is lehet. Gyakran a műanyagzacskó és a fokozott nyálelválasztás miatt fordulhat elő. A káros gázok fogyasztását követheti szédülés, fejfájás, álmosság, kábult érzés. Akár beszédzavar is előfordulhat. Egyensúly elvesztése, és bizonytalan járás követheti. Nyugtalanság, ingerlékenység lesz úrrá a fogyasztón. Fokozott nyálelválasztás alakulhat ki, valamint reflexzavarokkal is szembe kell nézni.
Az illó drogok hosszú távú szedésének a hatásai. Erős függőséget okoz. A hozzászokás kibírhatatlanná kezd válni. Elvonási tünet együttes nagy károsodásokat okoz a testben. Intellektuális hanyatlás alakul ki. Üldözési mánia, szorongás, pánik, depresszió, agresszivitás lesz úrrá a testen. De nem csak tudat és agyi károsodások építhetik le a testet, hanem a súlyvesztés is központi szerepet játszhat. Állandó szomjúság lesz érezhető. Emlékezetzavar, gondolkodászavarok súlyos következményei a méreg fogyasztásának. Arról nem is beszélve, hogy a szervek nem úszhatják meg károsodás nélkül. Hihetetlen, hogy vannak olyan emberek, akik képesek eldobni az életüket ilyen gázokkal és mérgekkel. A fiatalok figyelmét fel kell hívni a veszélyekre, nem szabad hagyni, hogy ez a mérhetetlen szenny elárassza őket. Hány szülő elvesztette már gyermekét emiatt.
Hozzászólások
hírdetés
Kapcsolódó cikkek







