Hővel és fagyasztással egyaránt kezelnek daganatokat
hirdetés
A rádiófrekvenciás ablációt a 2000-es évek elejétől hatékonyan használják számos tumorfajta kezelésére. Az RFA egy olyan minimálisan invazív kezelési eljárás, amely során egy vékony kezelőtűvel megszúrják az elváltozást, felmelegítik, és a keletkezett hő elpusztítja a kóros sejteket. Minimálisan invazívnak nevezzük azokat a beavatkozásokat, amelyek kivitelezéséhez nem szükséges a beteg számára megterhelőbb, nyitott, vágással járó műtét. A rádiófrekvenciás abláció nagyon biztonságos módszer, de mint minden orvosi beavatkozásnak, ennek is vannak lehetséges szövődményei. A témában több tanulmány is készült, a komplikációk aránya alig több mint 1%.
Dr. Deák Pál Ákos, a Semmelweis Egyetem és a Premier Med Egészségügyi-, Oktató- és Kutatóintézet intervenciós radiológusa felhívta a figyelmet arra, hogy a rádiófrekvenciás ablációt a 2000-es évek elejétől hatékonyan alkalmazzák számos tumorfajta kezelésére, leggyakrabban a máj, vese, csont, tüdő, olykor a hasnyálmirigy rosszindulatú daganatai a célpontok, de jóindulatú elváltozások is kezelhetők vele. Visszér problémákra is megoldást nyújt, az endovénás rádiófrekvenciás ablációt már több mint 15 éve használják az érsebészetben. Kiemelte: a pajzsmirigy jóindulatú göbjeinek rádiófrekvenciás ablációval történő hatékony és kíméletes kezelését a Premier Med kezdte meg először a régióban, az eljárás pedig vélhetően hamar el fog terjedni. A metódus során vékony kezelőtűvel megszúrják az elváltozást, felmelegítik, és a keletkezett hő elpusztítja a kóros sejteket, ami sok pajzsmirigybetegnek nyújt a hagyományos műtétnél egyszerűbb, kíméletesebb és ambuláns megoldást. A vágással, altatással és kórházi tartózkodással járó pajzsmirigyműtétet kiválhatja ez a minimálisan invazív kezelés. Noha a műtétet helyi érzéstelenítésben végezzük, fájdalom alig érezhető. Az egész kezelés előkészületekkel, lefedéssel és magával a beavatkozással együtt nagyjából másfél órát vesz igénybe. A szakember népbetegségnek nevezte a pajzsmirigy problémáit Magyarországon. Egyik gyakori formája a pajzsmirigy göbös megbetegedése, amelyet okozhatnak hormonális problémák, öröklött tényezők, jódhiány vagy akár terhesség is elősegítheti a kialakulását. A pajzsmirigy göbök nem csupán esztétikai gondot jelentenek a nyak elülső részén megjelenő duzzanat miatt, hanem a hideg göbök esetében fennáll a daganatos betegség veszélye, míg a meleg göbök pajzsmirigy túlműködést okozhatnak, ami erős szívdobogással, ritmuszavarral, esetleg fogyással is társulhat. A göbök esetében eddig egyedüli megoldás a műtét volt, ezért ez a fájdalommentes módszer hamarosan komoly helyet foglal majd el a strúma gyógyításában.
hirdetés
Dr. Deák Pál Ákos elmondta azt is, hogy nemzetközi kutatásokat folytatnak annak érdekében, hogy az eljárást hamarosan több szerv kezelésére és rosszindulatú daganatos megbetegedések gyógyítására is alkalmazzák majd. Külföldön már többféle rosszindulatú elváltozást kezelnek krioablációval. Mellrákkal kapcsolatban eddig két nagyobb kutatás eredménye ismert. Az Egyesült Államokban 18 vezető klinika bevonásával, 146 betegnél végezték el a beavatkozást, akik közül 103 beteg két évnél hosszabb utánkövetéssel vett részt a vizsgálatban. Itt mindössze egyetlen betegnél újult ki a daganat. Egy másik vizsgálatot végeztek Japánban, amiben 300 beteg vett részt, közülük 150 beteg 3-5 éves utánkövetésével. Itt a daganat kiújulás 1% volt. A krioabláció immunrendszer stimuláló hatása is jelentős lehet, hiszen a fagyasztás hatására szétesnek a ráksejtek, és az ezeket felépítő fehérjék szerkezete nem változik jelentősen, így a szervezet védekező rendszere sokkal hatékonyabban, erősebben tud fellépni az ilyen sejtek ellen. Vagyis nem csak a kezelt daganatra lesz hatása, hanem a testben máshol jelen lévő hasonló daganatsejteket is pusztítani tudja az immunrendszer segítségével.
Dr. Forrai Gábor radiológus, az Európai Emlődiagnosztikai Társaság leköszönő elnöke, a Magyar Radiológusok Társaságának vezetőségi tagja szerint komoly lépés, hogy a krioablációt immár itthon is elsajátíthatják a medikusok. A fagyasztásos eljárással több, mint tíz éve eredményesen kezelnek daganatokat - prosztata, máj, vese és egyéb szervek jóindulatú és rosszindulatú daganatait - Amerikában és Nyugat-Európában. Jelentős előrelépés, hogy a magyar orvoslásban is megjelent a krioabláció a jóindulatú emlődaganatok egyik leggyakoribb típusának, a fibroadenomák eltávolításánál, amivel elkerülhető a műtét, és az azzal járó szövődmények, pszichés terhek is. A krioabláció nagyon alacsony hőmérsékleten, célzottan pusztítja el a kóros elváltozást, nem érintve az egészséges szöveteket, a nyitott műtétre jellemző visszamaradó hegek nélkül. „A technológiát és a fájdalommentes, ambulánsan elvégezhető eljárást az elmúlt években a jóindulatú emlődaganatok kezelésére is optimalizálták. A fagyasztást követően ezek a daganatok körülbelül fél év alatt felszívódnak. A kontroll vizsgálatok eredményei átlagosan azt mutatják, hogy a kezelést követő egy hónapon belül már 30 százalékkal csökken a fibroadenomák mérete” - tette hozzá Dr. Forrai Gábor. A Németországban már rutinszerűen használt módszer számos daganattípus esetén alkalmazható, ezért vélhetően a kezelési repertoár Magyarországon is bővülni fog. Dr. Forrai Gábor radiológus megerősítette, hogy a jövőben a rosszindulatú daganatok kezelésénél is szóba jöhet az eljárás. A rosszindulatú emlődaganatok kezelésében még csak kutatások készülnek, noha a vese-, a tüdő- és a májdaganatok kezelésében az Egyesült Államokban és Nyugat-Európában már rutineljárás a krioabláció. Bizonyos feltételek mellett, egyes esetekben rosszindulatú emlődaganatot is lehet majd kezelni krioablációval, de ez még a jövő zenéje – tette hozzá.
Forrás: Be Present