Közép-Európában gyakori a lábgomba
hirdetés
Ha lábgombáról esik szó, legtöbbször Dermatophytonok által okozott fertőzésre gondolunk. A lábgomba leggyakoribb kiváltó oka a Trichophyton rubrum nevű faj. Több mint kilenc vagy tíz esetben ez a gomba okozza a fertőzést, az angolok a lábgombával fertőzött lábat „atléta-láb”-nak nevezik.
A bőr fertőző gombák (dermatophylák) a bőrnek csak az elhalt legfelső rétegében (stratum comeum) élnek, és nem hatolnak mélyebbre. Egyes gombás fertőzések nem okoznak tüneteket, vagy csak csekély irritációt, hámlást, bőrpírt. Más gombás fertőzések viszont viszketést, duzzanatot, hólyagot és erős hámlást okoznak. A gombák rendszerint a nedves testtájakon találhatók, ahol a bőrfelületek összefekszenek: a lábujjak között, a lágyéktájon. az emlők alatt. Kövér egyének azért kapják meg gyakrabban ezeket a fertőzéseket, mert igen nagy bőrredőik vannak. Különös módon a test egy részén lévő gombás fertőzések kiütést okozhatnak a test más, nem fertőzött részein is. A láb gombás fertőzése például a kéz ujjain viszkető, göbös kiütést okozhat. E kiütések (dermatophytidek) a gomba kiváltotta allergiás reakció tünetei. Az orvos akkor gondol gombára, ha piros, irritált kiütést lát valamely gyakran érintett területen. A diagnózist megerősítheti, ha az orvos kevés bőrt lekapar, és mikroszkóp alatt megvizsgálja, vagy láptalajba helyezi, melyen kitenyészik a gomba, és meghatározható.
hirdetés
Közép-Európában a lábgomba a leggyakoribb fertőző betegség, mely több férfit érint, mint nőt. Felmérések alapján elmondható, hogy minden tízedik ember szenved a lábgombától. Ennek ellenére csak kevesen kezeltetik a kellemetlen tünetekkel járó gombás fertőzést. Amennyiben a fertőzött ember mezítláb sétál, minden egyes lépéssel fertőző hámsejteket hagy maga után, amelyek a következő arra járó csupasz lábán megtapadnak, és kifejlődhet a lábgomba. Első sorban a lábujjak között talál magának megfelelő, azaz nedves valamint meleg tartózkodási helyet. Számára ezek a legklasszabb feltételek, amik mellett hosszú időn át gond nélkül terjedhet.
Standszezonban is vigyázni kell!
Most hogy itt a strandidőszak el kell mondanunk, hogy a LÁBGOMBA A STRANDOKON IS FERTŐZ! A leggyakoribb nyári fertőzés okozója ez, a lábgomba a hazai strandokon is ott van. A fürdőzőknek nemcsak ettől kell tartaniuk: nem ritka a fürdőzés után a hasmenés, a középfül-gyulladás valamint a láz sem. A lábgombát nem a vízben, hanem a medence szélén lehet összeszedni, ennek az az oka, hogy a kórokozó ugyanis a fa-, háncs,- valamint gumifelületeken telepszik meg.
A lábgomba tünetei a következők: megvastagodott felrakódás a talpon, lábviszketés és égő érzés, kismértékű részleges kivörösödés, eggyes esetekben kis hólyagok Hámlás, nedvedzés. A lábgomba egyik változata a lábujjak közötti területeket támadja meg -mycosis interdigitalis-. Ekkor a bőr nedvesnek valamint felpuhultnak tűnik. A felpuhult bőrön keresztül egyszerűem átjuthatnak a kórokozók, és súlyos bőrgyulladást hozhatnak létre.
A lábgomba kezelése speciális gombaölő szerekkel (antimikotikumokkal) történik. Általában elegendő a kenőcsöket vagy sprayt csak az érintett bőrfelületeken alkalmazni, súlyosabb esetekben tablettás kezelés szükséges. A gyógyszeres terápia mellett nagyon lényeges a lábujjakat valamint a lábujjak közötti területeket szárazon tartani.
Tippek a megelőzéshez
Mindig alaposan szárítsd meg a lábaid, mielőtt harisnyát vagy zoknit húznál, különösen a lábujjak közötti részekre fordíts nagy figyelmet! Olyan zoknit válassz, amelyben nem izzad a lábad, mert a nedvesség a lábgomba számára kedvező feltétel. Naponta cseréljünk zoknit! A lábgomba megelőzéséhez lényeges, hogy rendszeresen fertőtlenítse zoknid valamint cipőd. Ne hordj műbőr cipőt!