Legyen mindig jó levegő a lakásban
hirdetés
Az otthont sok minden meghatározza. Szeretjük, ha szépen be van rendezve, és hogy mindenen tudjuk pihentetni a szemünket. Az egész azonban mit sem ér, ha nem jó a levegő. Mert ha nem kellemes a légkör, akkor akaratlanul is megutálunk otthon lenni. Nagyon oda kell figyelni a szellőztetésre, mert részben emiatt mondjuk, hogy „minden hol jó, de a legjobb otthon”.
Mi az egészségügyi háttere a szellőzésnek? Az emberi szervezetnek oxigénre van szüksége. Ha a szellőzés nem megfelelő, a levegő nem cserélődik, akkor rengeteg szén-dioxid lesz a lakásban, aminek számos káros hatása van. Az esetek jelentős százaléka természetesen távol a komoly egészségügyi problémáktól, azonban lehetnek kisebb-nagyobb bajok. A túl sok szén-dioxid folyamatos fáradságot és kedvtelenséget okoz. Magyarán: nem lesz kedvünk semmit sem csinálni. Ha sokáig olyan levegőt szívunk, akkor még a fejünk is el kezd fájni. Sokan úgy gondolják, hogy télen nem szabad sokat szellőztetni, mert akkor több pénzt kell fizetni a fűtésért. Ez azonban téves. Ha nem szellőztetünk rendszeresen, akkor szén-dioxid gyülemlik fel a lakásban, ami sokkal nehezebben melegedik fel, mint az oxigén. Ez kémiai dolog. A szén-dioxid eloltja a tüzet, az oxigén táplálja. Tehát, minél több az oxigén egy adott helyiségben, annál hatékonyabban lehet fűteni.
hirdetés
A szellőztetést minden évszakban nagy problémát jelent. Télen nem szabad sokáig nyitva tartani az ablakot, mert bejön a hideg a szobába, nyáron pedig a meleg. Van pár praktika és megoldás van erre a módszerre. Sokan már a ház építésénél is így gondolkoznak. Természetesen a legjobb építőanyag a tégla, mert tartós, nem viszi el a víz és nem töredezik. Azonban érdemes más építőanyagokat is használni, főleg a szobák kialakításánál. Tény és való, hogy a ház külsejéhez téglát kell használni. Annak ellenére is, hogy a levegőjárás szempontjából nem ez a leghatékonyabb megoldás, viszont tartós, több évtizedig is megmarad. Egyes helyeken viszont használhatunk égetett vályogot is. A vályogházakkal az a probléma, hogy egy nagyobb esőzés vagy egy árvíz már el is viszi őket. Viszont, ha a lényeges részek nem ebből vannak felépítve, akkor nem lesz baj. A vályogról tudni kell, hogy télen benn tartja a meleget, nyáron pedig a hűvös levegőt. És ez az, ami nagyon fontos, ráadásképp még nagyon olcsó is. Télen és nyáron nagyon kellemetlen, ha rossz a szellőzés. Beszökik a hideg vagy éppen a túlzott forróság és egyszerűen kellemetlenné válik otthon lenni. A vályog azonban segíthet jobb légkört kialakítani, de önmagában ez nem elég.
Melyek a legjobb időpontok a szellőzésre? Télen alkalmazni lehet a parciális szelőztetést. Mindig azt a lakásrészt szellőztetni, ahol éppen nincsenek. Ha a gyerekek mondjuk elmentek az iskolába, akkor egy 10 percre vagy fél órára ki kell nyitni náluk az ablakot. Amikor már nincs dolgod a konyhába, akkor nyisd ki ott az ablakot-lehetőleg ott valamivel több ideig, mert egyéb gázok és illatok is terjednek ott. Nyáron már más a helyzet. Télen, ha hideg van, még be lehet fűteni, azonban nyáron, ha meleg és fulladt a levegő már nehezebb a szituáció. Akkor érdemes kinyitni az ablakokat, mikor hűvösebb az idő. Ez pedig reggel és este van. A reggeli órákban akár jó fél órát is nyitva lehet hagyni az ablakot. Sőt, az is megoldás, ha estétől reggelig szellőzik a lakás. Az azonban, hogy egésznap minden nyitva legyen a rossz módszerek közé tartozik. Egyszerűen beengedjük a fulladt levegőt és nem tudunk otthon létezni, olyan meleg van. Ventilátorokkal mozgathatjuk a levegőt, ami szintén segít a szellőzés folyamatában. Érdemes továbbá az ablakokat leárnyékolni, hogy a Nap ne csináljon kánikulát a lakásban.