Lézerterápiával az egészségért
hirdetés
A lézer sugarat két formában használják a gyógyászatban az egyik a kemény, vagy sebészeti lézereket operációra, a másik pedig a soft, vagy lágy lézereket gyógyítási tevékenységre. A lézerterápia alkalmazható különböző betegségek gyógyítására. E cikkünkben megismertetünk a lézerterápia alkalmazási területeivel is.
A lágy lézerterápia remek módon alkalmazható rosszul gyógyuló sebek, fekélyek illetve zárt izom valamint ízületi sérülések kezelésében. Az akut betegségek kezelésére úgy, mint lumbágó, arcüreggyulladás elégséges néhány kezelés, egymást követő napokon. A balesetet követően létrejövő duzzanatok, fájdalmak már az első kezelés alatt nagy mértékben csökkennek, sok esetben meg is szűnnek. A hosszú ideje fennálló deformálással, fájdalommal járó krónikus betegségek esetén több időt vesz igénybe a gyógyulás. Ezek kezelése kúraszerűen, több héten át zajlik. Egy kezelés ideje betegségtől függően eltérő, de általában tizenöt, húsz percet vesz igénybe. Akut esetben a lézerterápiát nagy dózisban, krónikus problémáknál fokozatosan emelkedő mennyiségben alkalmazzák. Nagy előnye a lézerterápiának, hogy nincs fájdalom és fertőzésmentes a kezelés. A lézerterápia fájdalom valamint érintésmentesen végezhető, ennek következtében nem okozhat sérülést, fertőző betegség nem vihető át más betegre. Allergizálástól sem kell tartani, mi több nem okoz sugár- vagy elektromos terhelést, nincs mellékhatása. Egyedül szemünk ideghártyájára, a retinára jelenthet veszélyt, ez az oka annak, hogy védőszemüveget használunk. Mivel a lézerterápia semminemű fájdalmat nem okoz, gyermekek is remek módon tolerálják. Kicsiknél történő alkalmazásnál lényeges a pszichikai hatás, hogy a készülék valamint maga a kezelés gyors és barátságos. A lézerterápia gyógyszerekkel, fizikoterápiával jól kombinálható. Hatására a krónikusan szedett gyógyszerek mennyisége csökkenthető, vagy el is hagyhatók. A tizenöt, húsz percig tartó lágylézer kezelés fájdalommentes valamint többször ismételhető. A terápiának szakavatott kezekben nincsenek mellékhatásai, viszont csak előzetesen kivizsgált beteg kezelhető.
hirdetés
A lágy lézerterápia hatásai:
- A behatoló lézersugarak kölcsönhatásba lépnek a sejtekben található molekulákkal, és gyorsítják a sejtek szaporodását valamint a sejtek regenerációját, fokozódik a vérkeringés, javul az oxigénellátás.
- Biológiai hatásai: A lézer hatása a sejtszaporodás, a sejtregeneráció, az immunrendszer fokozása valamint a gyulladáscsökkentés.
- Klinikai hatásai közt meg kell említenünk a következőket: fájdalomcsillapítás, ödéma-csökkentés, sebgyógyulás gyorsítása és izomfeszülés csökkentése.
- A lézerterápia alkalmazási területei igen változatosak. Sportorvoslás, traumatológia területén alkalmazható a heves fájdalmak csillapítására, duzzanatok csökkentésére, izomgörcs oldására.
Reumatológia területén is remek módon használható heveny és tartós gyulladások kiegészítő kezelésére, degeneratív elváltozások miatt létrejövő funkciózavarok javítására valamint a fájdalmak enyhítésére. Ortopédia területén is alkalmazható veleszületett és szerzett elváltozások okozta funkciózavarok valamint az ebből származó fájdalmak csökkentésére. Alkalmazható továbbá ideggyulladások valamint fájdalmak, perifériás bénulások, kontraktúrák kezelésére. Használható továbbá hámhiányos állapotok - lábszárfekély, felfekvés -, dermatitisek, ekcémák, akne, égési sérülések, herpes simplex valamint herpes zooster–övsömör-kezelésére. Fogínygyulladáskor, traumás szájfájdalmak enyhítésére is alkalmazható.