Még több tanács puffadás és gyomorfájdalmak ellen
hirdetés
Rendkívül sok ember úgymond szereti a hasát, ezt pedig mi meg is értjük. Ugyanakkor az is köztudott a magyar konyháról, hogy nagyon sokszor rendkívül egészségtelen tud lenni, ja és ezek pedig általában a legfinomabb étkek szoktak lenni. Jellemző ezekre ugyanis, hogy zsíros vagy esetleg túl fűszeres, csípős. Ehhez ember is, ugyanis gyomorpróbáló ilyen ételeket elfogyasztani hosszú távon.
Nyilván, azonban tisztában vagyunk azzal is, hogy egy-egy kiadós vasárnapi ebéd vagy az ünnepek alkalmával felszolgált ételeknek csak nagyon kevés ember tud ellenállni. Hogyan is lehetne, hiszen mindig ilyenkor a legfinomabbak az ételek. Éppen ezért, ha valakinek gyomorfájdalmai keletkeznek, vagy esetleg felpuffad, akkor érdemes pár hasznos infóról tudni, hogy mit érdemes ilyenkor tenni.
hirdetés
A puffadás ellen egy hatékony praktika, a bal oldaladra fordulás. Bizony, a fizika törvényei természetesen hatással vannak a gyomorra is. A nyelőcső ugyanis a gyomorhoz nem a legrövidebb úton jut el, hanem egy kis kitérőt tesz és balról közelíti meg. Ez pedig hatással lehet a szervezetre, különösen evés után. Tulajdonképpen ennek köszönhetjük azt, hogy étkezés után, járás közben nem böfögünk 5 másodpercenként. Továbbá az oldalbejárat egyik mellékhatása, hogy keletkezik egy léghólyag a gyomor felső részében. Az emésztés során pedig a szén-dioxid felfelé száll, és nem keresi az oldalsó bejáratot. Ha pedig a nagyon teleetted magad, túlterhelted a gyomrod, akkor könnyedén puffadásérzés keletkezhet. Ekkor lehet alkalmazni a fentebb említett praktikát, miszerint feküdjünk a bal oldalunkra. Ennek következtében a levegő könnyebben meg tudja találni a felfelé vezető kiutat, így a szervezeted pedig megkönnyebbülhet. Egyszerű, de logikus és hatékony praktika.
Ugyanakkor vannak olyan fűszerek is, amelyek jótékony hatással lehetnek a gyomorra abban az esetben, ha teleettük magunkat. Egyik ilyen fűszer a fahéj, amely tea formában csodákra képes. Elég rég óta alkalmazzák étvágytalanságra, emésztési panaszokra, puffadásra is. A gyömbér egyre inkább kezd elterjedni már hazánkban is, nem véletlen, hiszen ez is alkalmas gyomorfájdalmak enyhítésére. A benne lévő vegyületek ugyanis serkentik a nyálelválasztás, illetve a gyomor- és epeváladék kiválasztását, megkönnyítve ezzel a bélműködést is. A borsmenta megint csak egy rendkívül hasznos növény a számunkra. A benne található mentol serkenti az anyagcserét és a vérkeringést is, ezzel pedig képes javítani az emésztési folyamatokat. Friss bazsalikom? Természetesen! Jótékony hatással van főleg az emésztőrendszeri teltségérzettel és a puffadással szemben. A legjobb, ha otthon egy-egy cseréppel tárolunk belőle, így biztosan frissen hozzá tudunk majd jutni. A szegfűszeg még sokoldalú is, hiszen nem csak emésztőrendszeri problémák esetében használható, hanem akkor is, ha ez hányingerrel, puffadással jár. Célszerű pár szem szegfűszeget egy kisebb csésze vízzel leforrázni, majd ezt lassan kortyolgatni. Ezt naponta akár többször is meg lehet ismételni. A kömény tele van anyagcsere-serkentő vegyületekkel, amelyek a gyomorsav kiválasztásánál tudják kifejteni pozitív hatásukat. Nem mellesleg természetesen megszűntetik a gyomor és a belek puffadását, valamint görcseit is. Ajánlott ezt is teaként fogyasztani. A petrezselemyre nagyon sokan csak ízesítőként gondolnak, pedig ennél jóval hasznosabb is lehet. A gyökere, illetve a zöldje is illóolajat tartalmaz, amely vizelethajtó, valamint az emésztést tudja serkenteni.