Mi lapul a gyomorfájdalom mögött?
hirdetés
Az epekövek és az emésztési zavarok az epesav visszafolyását és az epesók gyomorban történő megjelenését okozzák. Ilyenkor a gyomornedv mennyisége és összetétele negatívan befolyásolt. A nedv a gyomor belső felületének védelmére szolgál, a sósavak okozta káros befolyás megakadályozására.
Azt az állapotot, amikor ez a „védőpajzs" a gastritis felszakadt vagy lecsökkent gastritisnek nevezzük. Ez akut vagy krónikus formában léphet fel. Ha a gyomor felső hámsejtjei ki vannak téve a gyomor savas hatásának, akkor a sejtek nitrogénionokat vesznek fel.
hirdetés
Ez megemeli belső savtartalmukat, aláássa az alapanyagcserét és gyulladásos reakciót okoz. Rosszabb esetekben fekélyek jelentkezhetnek a nyálkahártyában, vérzések, gyomor fal perforációk és hashártyagyulladás léphet fel. Ennek során a fekély átrágja magát a gyomron vagy a patkóbél teljes falán és annak tartalmát a hasüregbe üríti. Patkóbélfekélyek akkor alakulnak ki, ha a patkóbél belső falát a gyomorsav kimarja. Ezekben az esetekben a savképzés rendkívül magas.
Ha olyan az étel mennyisége vagy összetétele, melynek megemésztéséhez erős savakra van szükség, gyakran előfordul, hogy nem kielégítő hozzá a savképzés. A reflux, ismertebb nevén „gyomorégés" egy olyan állapot, amelyben a gyomorsav a tápcsőbe visszatolódik és a tápcső belső falát ingerli. A gastritis és „gyomorégés" egyéb okai a mértéktelen táplálkozás, az emelkedő alkoholfogyasztás, az erős dohányzás, a napi gyakori kávéfogyasztás, a táplálékban az állati fehérjék és zsírok nagy mennyisége, a röntgensugarak, a citosztatikumok, az Aspirin és más gyulladáscsökkentők, az ételmérgezés, az erős fűszerek, dehidratáció, érzelmi stressz, stb.. Mindezek szintén epeköveket okoznak a májban és az epehólyagban, ami által ördögi kör alakul ki és további komplikációk lépnek fel a gyomor-bél traktusban. Legvégül rosszindulatú gyomordaganatok képződhetnek.
Manapság a legtöbb orvos azt hiszi, hogy vírus okozza a gyomorfekélyt. Ezt a vírust antibiotikumokkal kezelve némi enyhülést érhetünk el és megszűnik a fekély. Noha a gyógyszer nem garantálja, hogy a fekély a gyógyszerszedés befejeztével nem lép fel újra, a „gyógyulási arány" meglehetősen magas. Az ilyen gyógyulásokat azonban sok esetben mellékhatások kísérik.
A vírusok okozta fertőzés csak akkor lehetséges, ha már eleve sérült sejtek vannak a gyomorban. Egy egészséges gyomorban ugyanaz a vírus teljesen ártalmatlan. A májban és az epehólyagban lévő epekövek rendszeresen visszatérő refluxot okozhatnak a gyomorban, amely egyre nagyobb mennyiségben roncsolja a gyomorsejteket. Az antibiotikumok tönkre teszik a gyomorflórát a természetes baktériumokkal együtt, amelyek normális esetben a sérült sejteket távolítják el. Akkor is, ha az antibiotikumok a tünetek gyors enyhülését eredményezik, folyamatosan gyengítik a gyomrot, amely a szervezetet a fekélynél sokkal rosszabb dolgok iránt teszi fogékonnyá.
A kezeléseket „lerövidíteni" többnyire nem helyes dolog. Másrészről a legtöbb gyomorpanasz spontán módon megszűnik, ha minden epekövet eltávolítottunk és biztosítjuk az egészséges táplálkozással összekapcsolt kiegyensúlyozott életmódot.