Miről árulkodik a gyomorideg?
hirdetés
A problémák halmozódásával az emberek panaszai is felszaporodnak. A folyamatos elvárások, a megfelelési kényszer és az állandó versengés nem mindenkire van ösztönző hatással. Van, aki motiváció helyett gyomortáji fájást érez. Teljesen mindegy hogy fiatal korban az iskolai követelmények, vagy netán a munkahely esetleg a családi bajok okozzák.
Ha valaki a gyomrára érzékeny, elkerülhetetlen ez a probléma. Persze az evés lenne a legmegfelelőbb abban a pillanatban, mikor a sav már eszméletlenül marja a gyomorfalat, de legtöbbször ez nem megoldható. A gyomortáji panasz rendkívül gyakori. Felhasi görcsök, visszatérő fájdalom a gyomorszáj környékén, szúrás, gyomorégés, gyakori felböffenések, hányinger, hányás, puffadás, korai teltségérzés, rossz emésztés, étvágytalanság. A legtöbb esetben a színes panaszok áradata ellenére a vizsgálatok nem mutatnak semmiféle érdemleges szervi eltérést. Az orvosi diagnózis: funkcionális diszpepszia. Az elegáns név magyar fordítása: "Fogalmam sincs, mitől vannak a panaszaid."
hirdetés
A gyomorbaj, vagy diszpepszia magyar fordítása egy szomorú beismerő vallomás, ezért ritkán fordítja le az orvos. Ha a tünetcsoportot betegségnek tekintjük, akkor egy népbetegséget kapunk, ami a lakosságnak közel harmadát érinti. Ha a többi funkcionális emésztőszervi betegséget is ide vesszük, akkor kiderül, hogy a fejlett országokban egészséges ember nincs is - és még nem beszéltünk olyan elhanyagolható problémákról, mint a szív, és érrendszeri betegségek, cukorbaj, mozgásszervi betegségek vagy rák. A nyugati orvoslás szemléletében egészséges ember tehát nincs, csak betegjelölt, akit még nem vizsgáltunk meg elég alaposan.
Tovább fokozza az abszurd helyzet iróniáját, hogy a népesség zömét érintő funkcionális emésztőszervi betegségeknek sem magyarázatát, sem érdemi kezelését nem ismeri az orvostudomány. A gyógykezelés kimerül savkötők, bélmozgatók, vagy éppen bélfogók, puffadást gátló gyógyszerek rendelésében. Ha a panaszos pácienst végleg megelégeljük, pszichiáterhez utaljuk, aki depresszió, pánikbetegség vagy szorongás hasonlóan semmitmondó diagnózisával is ellátja emberünket, és további gyógyszerekkel egészíti ki étrendjét.
Megmagyarázhatatlan panaszokra elegáns latin neveket gyártunk, és tünetcsillapító szerekkel maszatolunk, nehogy felmerüljön a kérdés: valójában mit akar mondani a hányinger, a fájdalom, a puffadás. Mi lehet a megoldás? A megfelelő táplálkozás, gyakori kis étkezések, diéta és kevés tartósítószer. Ezzel megkönnyíthetjük emésztésünket, kisebb fájdalmat okozva testünknek. Kerülni kell az alkoholt, a szénsavas innivalókat, fűszeres ételeket és az édességet is. Lelki problémák vezetnek gyakran ehhez a tünethez, és ezt nem kezelheti a gyomorsavcsökkentő készítmény. Gyógynövény-kivonatok jótékonyan hathatnak a belsőnkre, ami gyomorerősítőként szolgál. A sokszori étkezések ebben az esetben is javasoltak. Komolyabb szövődménye lehet a gyomorfekély, amikor a nyálkahártya felületén sebek képződnek. Ezeket a sebeket a gyomorsav irritálja, ez okozza az égető érzést. Előfordulása főleg az 50 év felettieknél gyakori, de már tinédzserkorban is előjöhet. Okát a Helicobacter pylori baktériumban látják az esetek 60-70 százalékában, amit egyperces fúvós teszttel gyorsan ki lehet mutatni. A kiváltó ok lehet szorongás, amit legtöbbször csak lélekdokival lehet gyógyíttatni. Ne tartsunk a szakemberektől, hiszen ők tudják legpontosabban megmondani, mit kell változtatnunk az életmódunkon, hogy kevesebb stressz érje szervezetünket. Emellett pedig ezotérikus ötletekkel is szolgáltunk korábban, hogyan tudunk megválni a rossz dolgoktól.