Mit kezdjünk az idősödő lábakkal?
hirdetés
Ahogy telik az idő, lábunk egyre több probléma forrása lesz. A bőr elvékonyodik, rugalmatlanná válik. A gyógyulási folyamatok egyre hosszabb ideig tartanak, és az ízületek elöregedése, természetes kopása miatt bizonyos fokú ízületi gyulladás is kialakulhat.
De a lábfájdalom vagy a nehéz mozgás nem természetes velejárója az öregségnek, nem olyasvalami, amivel meg kell tanulnunk együtt élni. Sokat tehetünk a kényelemérzet javításáért, a fájdalom csillapításáért, a mozgékonyság fenntartásáért. Az idős embereknek gyakran szükségük van segítségre, hogy megfelelően ápolják lábukat, ezért ésszerű számukra, ha rendszeresen felkeresik a pedikűrszalont vagy a lábápoló szakorvost.
hirdetés
Minél idősebbek vagyunk, annál nagyobb szükségünk van olyan cipőre, mely biztosan tartja a lábunkat és kellő támaszt ad. Dobjuk ki „széttaposott" kedvenceinket, melyek járás közben nem biztosítanak a lábnak stabilitást. Vásároljunk puha bőrből vagy rugalmas szövetből készült felsőrésszel gyártott cipőt. Kerüljük a műanyag, könnyen tisztítható felsőrésszel készített lábbeliket, melyben a láb nem lélegzik, és amely nem tudja felvenni lábfejünk alakját. Sok cipőt rázkódáselnyelő sarokpárnácskákkal árulnak, mely járás közben még több kényelmet biztosít.
Cipőnknek elég tágasnak kell lennie, főleg, ha egész nap viseljük. Ha lábunk könnyen bedagad, vegyük fel lábbelinket, amint felkeltünk reggel, mielőtt lábfejünk megdagadhatna.
A lábfájás csillapítása
Egy hosszú, fárasztó, talpon töltött munkanap után semmi nem ér fel egy üdítő lábfürdővel, mely valóságos gyógyír a sajgó, fáradt lábnak. Adjunk hat csepp aromaterápiás borsmentaolajat egy lavór meleg (de ne túl forró) vízhez. Keverjük meg, majd üljünk kényelmes székbe, és áztassuk mindkét lábfejet a fürdőbe. Lazítsunk vagy olvassunk, míg a borsmentaolaj kifejti hatását. Itassuk le lábunkról a vizet, és masszírozzuk át nyugtató hatású olajjal. A rózsamályvaolaj a keringési bajokon segít, a citromfűolaj élénkít, növeli az ellenálló képességet, üdíti a fáradt lábat és enyhíti a visszérbetegség kellemetlen tüneteit. A borsmentaolaj hűsítő és gyulladásgátló hatású, a rozmaringolaj a folyadék-visszatartásra hat pozitívan, a zsályaolaj fertőtlenítő, összehúzó hatású, mely szabályozza a folyadék-visszatartást és enyhíti a fájdalmat, a levendula pedig különösen hatékony fegyver a lábszag ellen.
További tanácsok a lábfájdalom enyhítésére
• Vegyük le a cipőnket, és tegyük fel a lábunkat az asztalra vagy padra, esetleg feküdjünk az ágyra, és polcoljuk fel a lábunkat két párnával.
• Pamutkendőbe csomagoljunk be néhány jégkockát, és dörzsöljük át vele a lábfejünket bokáig. Szárítsuk meg lábunkat, majd paskoljuk meg hegyiszil-kivonattal.
• Dörzsöljük át sarkunkat almaecettel vagy citromlével.
• Áztassuk a lábunkat termálkristályos, kézmeleg fürdőbe vagy magnézium-szulfát oldatba. Hűsítő, nyugtató lábápoló krémmel kenjük be lábunkat egészen térdig.
Néhány szuper lábgyakorlat
A hasizomgyakorlatokhoz hasonlóan a lábgyakorlatok is megerősíthetik azokat az izmokat, melyek gyengesége sérülések forrása lehet. A következő láberősítő gyakorlatokat ortopéd orvos dolgozta ki. Segítenek megelőzni a görcsök, bütykök, kalapácslábujjak kialakulását. Mezítláb tornázzunk.
1. Lábujjnyújtás: Üljünk székre, lábunkat tegyük a földre. Emeljük a sarkunkat úgy, hogy lábujjaink a földön maradnak. Tartsuk így öt másodpercig. Gördítsük a lábfejünket lábujjhegyre, és tartsuk így. Végül hajlítsuk a lábfej alá a lábujjakat, és tartsuk így néhány másodpercig. Térjünk vissza a kiinduló helyzethez, ismételjük tízszer. Ez a gyakorlat görcshajlamosaknak ajánlott, vagy akiknek kalapácslábujjuk van. Emellett kiválóan bemelegíti a lábfej izmait, ízületeit az erősítő gyakorlatok előtt.
2. Nagylábujj-expanderezés: Húzzunk vastag gumigyűrűt mindkét nagylábujjunkra. Húzzuk el őket egymástól, és tartsuk így öt másodpercig. Ismételjük tízszer. Ez a gyakorlat elsősorban bütykös lábúaknak ajánlott, emellett oldja a görcsöket és erősíti a lábfej izmait is.
3. Törülközőfogás: Tegyünk kisméretű törülközőt a földre, lábunk elé. Lábujjaink behajlításával „markoljuk meg" a törülközőt és húzzuk magunk felé. Ismételjük ötször. Nehezítsük a gyakorlatot: tegyünk nagyobb könyvet vagy egyéb súlyt a törülköző egyik végére. A gyakorlat oldja a lábujj görcseit, enyhíti a lábujjízületek fájdalmát, jó hatással van a lábfej izmaira és a lábboltozatra.