Óvakodjunk a tengeri állatok csípéseitől és marásaitól
hirdetés
A tüskésráják évente kb. 750 csípésért felelősek az észak-amerikai partok mentén. A tüskésráják mérge a farok hátoldalán elhelyezkedő egy vagy több tüskében található. A sérülések általában akkor következnek be, ha az óvatlan ember zavaros vízben gázolva rálép a tüskésrájára.
A rája felfelé és előrefelé csapva a farkával beledöfi a tüskéket az áldozat lábába. A tüske burka ekkor felreped, és a méreg bejut a sebbe, azonnali es súlyos fájdalmat okozva. A fájdalom 90 percen belül éri el teljes intenzitását: korlátozódhat csak a seb környékére, de gyakran előfordul, hogy rövid idő alatt máshová is szétterjed. Kezelés nélkül a fájdalom gyakran ezután is megmarad, és csak a következő h-48 órában szűnik meg fokozatosan. Gyakori az eszméletvesztés, gyengeség, hányinger és szorongás is. Sokkal ritkább a nyirokcsomók duzzanata és érzékenysége, valamint hányás, hasmenés, verítékezés és kiterjedt görcsök jelentkezése. Úgyszintén nem gyakori a hónalj és az ágyék kornyékén jelentkező fájdalom és a nehézlégzés. A tüske által okozón seb általában fogazott szélű és bőven vérzik. A tüske burkának darabjai a sebben maradhatnak, növelve az elfertőződés lehetőségét. A seb pereme gyakran elszíneződik, és kismértékű szövetkárosodás lephet fel. A környező területek gyakran duzzadtak.
hirdetés
A tüskésráják és a legtöbb más hal által okozott végtagsérülést sós vízzel kell lemosni. Ha láthatók, akkor el kell távolítani a méregtüske sebben maradt részeit. A sérült végtagot 30-90 percre a lehető legforróbb, még éppen elviselhető hőmérsékletű vízbe kell meríteni. Az elsősegélynyújtás késlekedése esetén súlyos fájdalmak alakulhatnak ki, az orvos helyi érzéstelenítővel elzsibbaszthatja a területet és fájdalomcsillapítót is adhat. Fontos felkeresni egy orvost, aki a sebet előbb alaposan kitisztítja és átvizsgálja, tetanusz elleni védőoltást, illetve szükség esetén antibiotikumokat ad, majd összevarrja a sebszéleket Néhány puhatestű is a csigák, a polipok és a két-kagylósok (ehető kagylók, osztrigák és fésűkagylók) mérgező hatású. Az észak-amerikai vizekben honos csiga fajok közül egyedül a kaliforniai Kupos csiga veszélyes. Csípése fájdalmas, a seb környékének duzzanatát, vörösségét és bizsergését okozza. Az Észak-Amerikában előforduló polipfajok csípése ritkán okoz komoly sérülést. Úgy tűnik, az elsősegélyként alkalmazott eljárások nem befolyásolják érdemben a polipok okozta csípések tüneteit.
A tengerisünök és néhány rokon faj bár mérgező, de az emberre ritkán ártalmas. Leggyakrabban a tengerisünöket kívülről borító tüskék [őrnek bele a bőrbe, és ezek okozzák a szövetkárosodási és a gyulladási Ha nem távolítják el őket, a tüskék mélyebbre kerülhetnek, idült gyulladási okozhatnak vagy beékelődhetnek egy csontba, esetleg idegbe. Fájdalmassá válhatnak az ízületek és az izmok, valamint bőrkiütések jelenhetnek meg. A tengerisünök tüskén azonnal el kell távolítani. A tüske megtalálásában a bemeneti nyílás kékes elszíneződése segíthet. Mivel az ecet oldja a legtöbb tengeri-sün tüskéjét, ezért ecetes ecsetelések és borogatások önmagukban is elegendőek lehetnek a tüske eltávolításához. A szúrás körüli területet letisztítják, és antihisztamint, fájdalomcsillapítót, valamint kortikoszteroidokat tartalmazó kenőccsel kezelik. A törékeny tüskék eltávolításához az orvosnak néha kis metszést kell ejtenie a bőrön.
A tömlőbelűek, pl. a korallpolipok, a tengeri rózsák, a medúzák és a hólyagmedúzák fejlett fullánkkal bírnak, ami képes átütni a bőrt. Ezekből a fullánkokból különösen az állatok karjain található sok, egy kar érintése is több ezer szúrással járhat. A keletkező károsodás az állatfajtól függ. Általában párhuzamos sorokban elhelyezkedő, kis, kidomborodó kiütések jelennek meg, néha a környező terület pírjával. A fájdalom súlyos lehet, viszketés gyakran előfordul. A kiütésekből gennyel lelt hólyagok alakulhatnak ki, majd ezek felfakadhatnak. A további esetleges tünetek: gyengeség, hányinger, fejfájás, izomfájdalmak és görcsök, valamint könnyezés, orrfolyás. Előfordul a pulzusszám megváltozása, és légvételre erősödő mellkasi fajdalom. A hólyagmedúzák csípése mái az Egyesült Államokban is okozott halált.