Rémes és káros szenvedély, amiről nehéz leszokni (2. rész)
hirdetés
A dohányzás nem csak minket tesz tönkre egészségügyi téren és anyagiakban is, de közvetlen környezetünket és családunkat is veszélyeztetjük ezzel a káros szokásunkkal!
Előző sorainkban olvashatták, hogy mennyire sok olyan pozitív érv, motiváció szól amellett, hogy végleg abba hagyjuk ezt a káros szenvedélyünket. Persze, ha a motiváció megvan, akkor is nehéz még az út a leszokásig.
hirdetés
Tudjuk, hogy vannak a leszokásnak olyan módszerei, amelyek nagyon fontosak. Felejtsük el az olyan tévhiteket, hogy a napi adagok csökkentésével, majd menni fog a leszokás. Nem ez nem így van, mert ma több, holnap kevesebb esik jól, de végeredményben mégis rágyújtunk, mert ez még pont bele fér a napi adagunkban. A siker reményével azok a módszerek kecsegtetnek, amikor kijelölünk egy „stop” napot, amitől kezdve már nem szív el egy szál cigarettát sem a dohányos. Olyan napot – lehetőleg hétvégét vagy szabadnapot – kell választani, amikor elkerülhetők a korábban megszokott élethelyzetek, stresszhelyzetek. Ne féljünk segítséget kérni, ne legyünk túl büszkék és önelégültek. Nyugodtan fel kell készítenünk családunkat, barátainkat, hogy a változás nagy lesz és ebben nekik is segíteniük kell néhány bíztató szóval, pozitív hozzáállással, amely minket segít abban, hogy meg tudjuk csinálni és abba hagyjuk a dohányzást. Segítsenek a toleranciájukkal a nehezebb napokban, támogassanak a várható nikotin megvonási tünetek leküzdésében. Ezek a leszokás „mellékhatásai”, amelyek bármilyen leszokási módszer esetében jelentkezhetnek a stop napot követően már a 2-4-ik napon, egy-két hétig erőteljesek maradnak, majd két-három hónap alatt megszűnnek. Mik lehetnek ezek a megvonási tünetek, s mennyi ideig tarthatnak
Jellemző tünetek, amelyek megnehezítik a leszokást: sóvárgás a nikotin után, ez akár 2-3 hétig is tarthat. Lehangoltság, ingerültség, indulatosság, amelyen nem kevesebb, mint egy hónapig is elhúzódhat. Megnövekszik az éhségérzetünk, amitől soka félnek, mert akkor rohamosabban indul a test hízásnak. De, ha ennyi nem lenne elég, a dohányzásnak és a leszokásba igen csak megvan az ára, hiszen lehet alvászavarunk, izzadás, szorongás, izgatottság, emésztési zavarok, székrekedésünk, vagy az idegesség miatt hasmenésünk is.
Segítsünk azzal magunkon, hogy a lakásból mindent el kell tüntetni, ami dohányzásra bíztatna, ne legyen többé hamuzó tálca, öngyújtó, cigaretta sem a lakásban. . Ki kell mosni a füstszagot árasztó textíliákat, és nem árt az sem, ha alaposan kitakarítjuk az autónkat is. Lehetőleg tisztíttassuk ki a megszokott ruháinkat, hogy azok se emlékeztessenek dohányzó életünkre. Ne szervezzünk programot a leszokás időszakára, ahol a régi – esetleg éppen dohányzó – társaságunkkal olyan szórakozóhelyre megyünk, ahol cigarettázni fognak.
Az elhatározást és az óvintézkedéseket követően végre kezdjük el új életünket. Amikor nem vagyunk elég biztosak magunkban egy szakember tanácsát is kikérhetjük. Akármilyen módszerrel is kíséreljük meg a leszokást, nagyobb a siker esélye, ha szakember vezette 2-3 hónapos programszerű leszokás támogatás keretei között történik a leszokás. Ez alatt az idő alatt a programot vezető, támogató szakember 4-6 alkalommal is találkozik a pácienssel. Ilyenkor megbeszélik a tapasztaltakat, ellenőrzik a testsúly változását. A kilélegzett levegő szénmonoxid szintjének a meghatározásával kontrollálják a dohányzásmentességet. Ekkor kerülhet sor a gyógyszer felírására is, ha gyógyszeres leszokási módszert választottak. Ma már több olyan készítmény is elérhető, amelyek az elvek szerint segítenek a leszokásban!
Képek: nocamels.com és menshealth.hu