Titokzatos fájdalom?
hirdetés
Sokunknál jelentkezik az a különös fájdalom amit nem tudunk eldönteni, hogy honnan is jön, egyszer-egyszer úgy érezzük, hogy a fejünk fáj máskor pedig mintha a nyakunk, vagy a hátunk fájna. Mi is ennek az oka? Most elmondjuk.
A legtöbbször azoknál az embereknél szoktak előfordulni fájdalmak akik ülő életet folytatnak, vagyis mindig a gép előtt ülnek vagy a munkájuk miatt, vagy otthon teszik azt. A legnagyobb hibát itt követik el az emberek, hogy az életvitelük nagyon mozgásszegény ezért bizonyos izmok akár meg is rövidülhetnek, aminek következménye a fej és a hátfájdalmak.
hirdetés
Vannak bizonyos izmaink, amelyek felelősek az egyenes test tartásáért mint például a fejbiccentő izom, a kis és nagy mellizom, a négyszög alakú ágyékizom, a gerincmerevítő izmok és a csuklyásizom is. Valójában több tényező következtében is megrövidülhetnek ezek az izmok, talán a természet alapján az öregedés miatt is, de a rosszul kialakított irodai székek miatt is, a monitorok rossz elhelyezése is az okozója lehet. Ezeknek az izmoknak a megrövidülése következményekkel jár. A nyak és a derék területén található görbületek megnőhetnek, aminek következménye képen a gerincben található porckorongokat terhelő nyomás megnő. Emiatt a terület vérellátása, tápanyagellátása is romlik, így idővel a porckorongok rugalmassága is romlani fog. Ennek következménye pedig a gyakrabban előfordult becsípődések lehetnek, ami akár több napos fájdalommal is járhat. A ropogások sűrűsége már figyelmeztető jelként is szolgálhat, hogy valamit kezdeni kell az életmóddal, hiszen ez így nem mehet tovább, mert valami komoly baj is keletkezhet majd.
Felmerül a kérdés mindenkiben, hogy miként is tehet ez ellen valamit, ha már bekövetkezett a baj. Jó hírünk van, hiszen erre is megvan a megoldás. Sosem lehet elégszer hangsúlyozni a testmozgást, ha már jelentkeztek a tünetek, akkor feltétlenül próbálj hetente 2 alkalommal eljárni egy kicsit kinyújtóztatni magad és az izmaidat is. Ha nem tudod pontosan mit is csinálj akkor járj el gyógytornára, mert ott mindent megtudhatsz amire szükséged van. Ezekkel a mozgásokkal feljavíthatod a testtartásod és a már berögzült mozdulatok is korrigálhatóak lesznek idővel, hogy helyesen mozogjon a test. Fontos hogy a tornák edzések közben is figyelj oda a helyes test tartásra, mert az befolyásolja az egész eredményességét, hiszen ha nincs meg a helyes testtartás akkor hiába is csinálunk bármit is.
Amennyiben még nem jelentkeztek a tünetek akkor se bízzuk el magunkat, jobb ha minél hamarabb elkezdünk járni valahová kicsit kinyújtani a testünk, hogy ne maradjon meg az ülőmunka testtartása. Figyeljünk oda arra is amennyiben gép előtt ülünk, hogy a monitor helyesen legyen beállítva. A helyes ülőhelyzet a gép előtt így néz ki: a hátnak egyenesnek kell lennie, a fej a gerinc vonalában helyezkedjen el. A vállak legyenek lazák ne essenek előre, a derék ne legyen se túl homorú se túl domború. Fontos hogyha lehetőséged van rá akkor óráként legalább tíz perc szünetet hagyj magadnak és nyújtózz ki kicsit, nyújtsd meg az izmaidat, hogy azok ne meredjenek meg. Az egészségünk érdekében nagyon fontos, hogy odafigyeljünk kicsit a tartásunkra, hiszen a hátfájások nagyon hamar is jelentkezhetnek, akkor is van lehetőséged még javitani, de már sokkal nehezebb és fájdalmasabb utat kellesz bejárj. Légy minden helyzetben figyelmes a tartásodra, a helyes tartást úgy tudod behatárolni, hogyha egy egyenes falhoz állsz háttal akkor a sarkad a feneked és a két vállad kell érje a falat. Figyeljetek oda ti is, hogy egészségesek maradjatok!