Hogyan változtathatsz rossz tulajdonságaidon?
hirdetés
Negatív tulajdonságainkat súlyos teherként hurcoljuk magunkkal: önbecsülésünket aláássák, megnehezítik kapcsolatainkat, bűntudatot okoznak. Pedig kutyából lehet szalonna: íme a 3 legjobb személyiségformáló módszer!
Rossz tulajdonságai mindenkinek vannak – nem az a cél, hogy megszabadulj mindegyiktől, hanem hogy leküzdd, amelyiket le lehet, amelyiket pedig nem, azon megtanulj uralkodni. Például ha valaki pletykás, akkor ezt a jellemvonását valóban ki tudja teljesen irtani, ám mondjuk a túlérzékenységét csak kezelni tudja. Első lépésként tehát szembe kell néznünk negatív tulajdonságainkkal. Írd le egy papírra mindazt, ami nem túl vonzó jellemvonásod, és amin szeretnél változtatni. Akár barátaidtól, családodtól is kérhetsz ebben segítséget, ha bírod a kritikát.
hirdetés
Ezután szét kell választanod, mi az, amin tudsz változtatni, és mi az, amin meg kell tanulnod uralkodnod. Végezetül pedig jelöld ki azt a tulajdonságodat, ami a leginkább zavar, valamint azt, amin a legkönnyebben tudnál változtatni. Ha olyan személyiség vagy, akit először eredményekkel kell meggyőzni, akkor a legkönnyebben megváltoztatható tulajdonságodat vedd kezelésbe. Ha viszont a legrosszabb tulajdonságod már nyomasztóan beárnyékolja a mindennapjaid, és a tőle való megszabadulás a legfontosabb számodra, akkor vágj neki a legnagyobb falatnak!
A jellem formálásának megvannak a bejáratott módszerei. Válaszd ki azt, amelyik a leginkább illik egyéniségedhez, és meglátod, sikerrel uralkodsz majd negatív jellemvonásodon vagy épp teljesen eltünteted azt! Az alábbi módszerek mindegyike sok-sok pozitív tapasztalat alapján valóban működőképes!
1. Önszuggesszió
Az önszuggesszió módszerét híres pszichológusok munkái, kísérletei és terápiái támasztják alá. Lényege, hogy elalvás előtt az agy olyan tudatállapotba kerül, amikor a tudatalatti megközelíthetővé válik (a Felső Én figyelme ellankad, nem „ül” az Alsó Én ért hatásokon). Ha ezt kihasználjuk, tudatalattink számára olyan parancsokat közvetíthetünk, amilyeneket szeretnénk. Semmi mást nem kell tennünk, mint félhangosan elmondani jelen időben a vágyott valóságot, pl. „Napról napra türelmesebb vagyok”. A „napról napra” és az „egyre” kifejezések („egyre hatékonyabb vagyok”, „egyre megértőbb vagyok”) az igazán jók, mert azt nehezen tudja elfogadni az agy, hogy holnapra hirtelen lefogy húsz kilót a testem, de azt igen, hogy napról napra csökkennek a zsírpárnák.
2. Bach virágterápia
Bármilyen furcsa is, fizikailag is lehet változtatni pszichikai tulajdonságokat. A Bach virágcseppek >> vízbe keverhető esszenciák, amelyek akár egész jellemvonásokat formálhatnak át. A magyarázat az, hogy a virágesszenciák által megőrzött rezgéseket átveszi az emberi psziché rezgése, így a helyes irányba változnak a dolgok. A gyógyítandó tulajdonságok széles palettáján szinte minden megtalálható: kezelhető az akaratgyengeség vagy a bizonytalanság, az agresszió, a féltékenység, a túlérzékenység, a fegyelmezetlenség stb. Egy próbát megér!
3. A 24 órás módszer
A 24 órás módszer neve abból adódik, hogy csupán egyetlen napra kell koncentrálni. „Csak ma! Csak ma nem kések el sehonnan!” Vagy: „Csak ma nem gyújtok rá!” „Csak ma odafigyelek arra, hogy senkit ne bántsak meg!” Ezt a „mantrát” kora reggel már el kell mondani, és fel kell készülnünk rá, hogy a mai napot ennek fényében töltjük el. Hogy holnap mi lesz, azzal tudatosan ne törődjünk: talán holnap is lesz rá erőnk, hogy így csináljuk végig a napot, talán nem – a holnap nem számít, csakis a mai nap. És persze másnap ugyanezt mondjuk… A módszer nemcsak rossz tulajdonságainkat, de rossz szokásainkat is segít felszámolni, és számos, függőséggel küszködőnek hozott már megoldást.
Aki viszont szerelmi életében észleli azt, hogy egyre inkább képtelen megfelelni, érdemes elgondolkodnia azon, nem-e van rajta szerelmi kötés. Korábbi cikkünk ezzel foglalkozik.