A hiedelmek rád is nagy hatással vannak (1.rész)
hirdetés
A hiedelmek jelentősen képesek befolyásolni a tudatunkat, érzelmeinket és úgy általában a világról alkotott képünket. Érdemes belegondolni abba, hogy hol is lennél te a világban, ha egy teljesen más közegbe, más hiedelemrendszerbe születsz. Teljesen más lehetőségeid és teljesen más korlátaid lennének. Csak, hogy érzékeltessük a különbözőséget, képzeld el magad nőként az arab kultúrában vagy feketeként a rabszolgatartó társadalomban.
Személyes hiedelmek
hirdetés
„A hiedelem gondolat, mély meggyőződés valamivel kapcsolatban, valamire vonatkozóan. Vannak építő és korlátozó hiedelmeink. Építő például, ha meg vagyunk győződve arról, hogy jó barátaink minden nehéz helyzetben mellettünk állnak. Korlátozó, vagy romboló pedig az, ha azt hisszük, hogy nem lehet megbízni egyetlen emberben sem, mert mindenki csak be akar csapni, ki akar használni bennünket. A hiedelmek úgy alakítják az életünket, hogy a gyakorlat azt igazolja vissza, amit hiszünk az életről. Hiedelmeink folyamatosan alakulnak, de legmélyebb és legmeghatározóbb hiedelmeink többnyire gyerekkorunkban alakultak ki. Spirituális nyelvre lefordítva azt mondhatjuk, hogy a jelen életben érvényes személyiségünk hiedelmek formájában is letükröződik az anyagi világba. Tehát értékrendszerünk, bizonyos tulajdonságaink, adottságaink megjelennek hiedelemrendszerünkben. Minél korábban, minél nyitottabb állapotban és minél erőteljesebb érzelmi hatásra alakult ki bennünk egy hiedelem, annál erőteljesebben és hosszabban határozza meg életünk bizonyos területét. Az ilyen hiedelmek megváltoztatásához többnyire megrázó élményekre, drámai belső átalakulásra van szükségünk, hiszen a tudattalanból kell a tudatosba emelkednie, és megváltoznia. Életünk szerencsére gondoskodik arról, hogy ha eljött az ideje, akkor lehetőségünk legyen hiedelmeink megváltoztatására.”- olvasható Szabó Judit Az ezotéria kézikönyve könyvben.
Első sorban tehát nem a vallásos hitre kell gondolni, amikor hiedelemről beszélünk. Ugyanakkor a hiedelemnek lehet része a hit, a vallás is. Lényegében jelenthet egy fajta viszonyulást is az élethez, illetve bármihez vagy bármivel kapcsolatban. A legfontosabb viszont az, hogy nagyon fontosak az életünk szempontjából, mivel a saját hiedelmeid alapján képes vagy alakítani az életed. Ha folyamatosan romboló hiedelemrendszerben éled a mindennapjaidat, akkor csak nagyon ritkán jutsz majd jó lehetőségekhez, mert elnyomod a lehetőségeket a reakcióiddal. Amennyiben viszont építő hiedelemben élsz, akkor biztosan megkapod majd valakitől a szükséges segítséget, ami előbbre vihet téged, vagy ami megadhatja a nagy lehetőségeket az életben.
Kollektív hiedelmek
„A csoportosan együtt élő (család, nemzetség, lakóhely, ország, kontinens) embereknek előbb-utóbb hasonló hiedelmeik alakulnak ki, hiszen az egymással kapcsolatban lévők gondolkodása, lelki beállítottsága erősen hat egymásra. Így egy-egy embercsoportnak saját hiedelem-, hit és mítoszvilága lehet, amely meghatározhatja értékrendszerét is. A csoportos és egyéni hiedelmek rendszere döntő mértékben meghatározza gondolkodásunkat és cselekedeteinket. Ezek olyan alaptételek, amelyek mélyen a tudatunkban léteznek, és mikor ezek szerint cselekszünk, legtöbbször nem is vagyunk tudatában a cselekedetünket irányító hiedelemnek. (A mai modern ezotéria ezt nevezi „programoknak".)”- megtalálható Az ezotéria kézikönyve műben
Nyilván a különböző régiók, csoportok, kontinensek különböző nézetekkel, hiedelmekkel is rendelkeznek. Erre remek példa akár a család is, hiszen az első 7 évben kapott nevelés már ad a gyereknek egy kezdetleges hiedelemrendszert. Ha már a gyerekkorban a szülők átadják a gyereknek azt, hogy milyen fontos tisztességesnek lenni, akkor az legtöbb esetben egész életre szól.
Forrás: Szabó Judit Az ezotéria kézikönyve
Képek: noiportal.hu és sulihalo.hu