A hiedelmek rád is nagy hatással vannak (2.rész)
hirdetés
A hiedelmek jelentősen képesek befolyásolni a tudatunkat, érzelmeinket és úgy általában a világról alkotott képünket. Érdemes belegondolni abba, hogy hol is lennél te a világban, ha egy teljesen más közegbe, más hiedelemrendszerbe születsz. Teljesen más lehetőségeid és teljesen más korlátaid lennének. Csak, hogy érzékeltessük a különbözőséget, képzeld el magad nőként az arab kultúrában vagy feketeként a rabszolgatartó társadalomban.
A cikkünk első részében már szót ejtettünk a személyes hiedelmekről és a kollektív hidelmekről, most következzen az euórpai hiedelemrendszer.
hirdetés
Európai hiedelemrendszer
„Az európai keresztény kultúra gyökerei mélyre nyúlnak, amelyből számunkra most a zsidó-keresztény hagyományok hiedelemrendszere fontos. Jelenleg patriarchális (apajogú) társadalomban élünk, és ahhoz, hogy megértsük milyen szellemi tartalom képeződik így le az anyagi szintre (hétköznapjainkba), valóban vissza kell mennünk Ádámhoz és Évához, sőt még korábbra is. Az ember szellemi állapotát, és Istennel való kapcsolatát a különböző népek mondáiban többnyire a teremtésmítoszok és az aranykorról szóló legendák mutatják be. Mint arról már szó volt, a mi kultúránk az Édenkert, a Paradicsom történetét ismeri, amely egy belső, szellemi állapotot ír le szimbolikus képekben.”- olvasható Szabó Judit Az ezotéria kézikönyve műben
Mi, európai népek úgymon egy kicsit beszűkűlt látásmóddal rendelkezünk, hiszen többnyire azt hisszük, hogy a mi keresztény kultúránk a való, az elfogadott és igazából nem is nagyon ismerünk mást. Persze, az európai keresztény kultúrával pedig így vannak egyéb népek is, akik természetesen a sajátjukat tekintik az úgymond valósnak és nem ismernek egyéb kultúrákat. Az ezotéria szempontjából viszont jó, ha említést teszünk egyéb kultúrákról, hitekről is, mert elősegítik a tisztánlátást. Az Ádám és Éva kapcsolatát most inkább nem boncolgatjuk, hiszen azt ismeri mindenki. Annyit viszont tudnod kell, hogy egyéb kultúrák nem őket ismerik el az első emberpárnak.
Jöjjön hát egy kis zsidó kultúra Szabó Judittól. „Ebben az állapotban megvolt ugyan az élet alapvető két pólusa, a yin és a yang, a női és a férfi erő, de ezek összhangban és egységben voltak egymással. Az ennek megfelelő emberpárt nem találjuk meg az általunk ismert mítoszban, hanem csak azt, aki már a megtört létállapotban bűnbe esett. A zsidó mitológia azonban őrzi az első férfi és nő történetét, amelyből kiderül, hogy az aranykori tökéletes létállapot törése akkor következett be, amikor Ádám első felesége - Lilith - kivonult a Paradicsomból, a vizek mélyére, és Isten hívó szavára sem tért vissza. Ekkor kapott Ádám új feleséget, Évát, aki a megtört létállapotnak megfelelően az ősi női erőknek már csak a töredékével rendelkezett, így alávetett, függő helyzetbe került a férfitól (vagyis a yin a yangtól).”
Mi a közös a zsidó és a keresztény mítoszban? Gyakorlatilag az, hogy a férfi éli az életét és a nő az elrontója mindennek. Persze, nem ilyen fekete-fehér, de ez a lényege. A kereszténység erre építette fel az egész vallást akkoriban és a mítosz alapján nem is tekintette a nőt egyenrangúnak a férfival szemben. Ezt a nézetet a reformáció változtatta meg némiképp, ott ugyanis a nők például akár papok is lehetnek. A katolikus egyházban ezzel szemben nem megengedett a nőnek ez a hivatás és még egyéb hátrányokkal is rendelkeznek. Ezotérikus szempontból ennek az a jelentősége, hogy a két szellem, a férfi és a nő, a yin és a yang egymással szembeállt, egymáson akarnak uralkodni. Az alapvető egység teljesen megtört és a duális gondolkodás, azaz a jó és a rossz fogságába került. Nem az egységet, kiegyensúlyozottságot keressük tehát, hanem a polaritás, a széthúzás, az egymáson való uralkodás.
Forrás: Szabó Judit Az ezotéria kézikönyve
Képek: delina és ujkertfalu.eoldal.hu