Szárítsunk gyümölcsöket, zöldségeket!
hirdetés
Csaknem minden gyümölcsöt és főzelékfélét szárítva is eltehetünk, így sokkal többet tarthatunk el kisebb helyen, ami különösen városban és kisebb lakásban nagyon fontos. Nincs szükségünk hozzá külön kamrára, edényekre; vászonzacskóban, papírzsákban, dobozban tarthatjuk, mellékhelyiségben, előszobában, szekrények tetején helyezhetjük el.
Az aszalni valókat megfelelő módon készítjük a szárításhoz; tisztítjuk, megmossuk, szétteregetve megszikkasztjuk, azután ha kell abáljuk vagy pároljuk és tiszta deszkán, abroszon vagy fehér papíron szétterítjük, pormentes, szellős, árnyékos helyen szárítjuk. Ha lehet, levegőn, de nem napon. Naponta többször megforgatjuk, cserélgetjük a helyét. Amit csak lehet, fűzzünk cérnára, zsinegre. A zsineget mártsuk használat előtt lobogva fövő vízbe és vágjuk fel 1 méteres darabokra, azután így fűzzük rá a szárítanivalót. Azután az összekötözött kis koszorúkat akasszuk egy rúdra és takarjuk le tüllel vagy gyérszövésű vászonnal. így takarjuk le a szétterítve szárítottakat is, hogy a legyek ne érjenek hozzá, por ne lepje, így előkészítve helyezzük el a szabadban, meleg, árnyékos helyen, hogy a nap ne érje, csak a melege. Nem szárítjuk zörgős szárazra, ha száraz, de még hajlékony és kissé szívós, akkor készen van.
hirdetés
Minden fajtát külön készítünk elő a szárításhoz, külön szárítjuk, külön is tartjuk. A szabad levegőn szárítottakat éjszakára vigyük be a házba, mert az éjszakai hűvös levegő, a reggeli harmat vagy esetleges eső árt nekik. A kész szárítottféléket gyérszövésű vászonzacskókban száraz, szellős helyen felakasztva tartjuk. Lehetőleg frissen szedett, hibátlan, elsőrangú gyümölcsöt és zsenge, fiatal zöldséget szárítsunk. A hibásakat mossuk tisztára, azután vágjuk ki belőle a hibás részeket. Felhasználhatjuk a zöldségelrakásnál visszamaradt apró zöldséget. Egész nyáron és kora ősszel szárítgatjuk a zöldséget, gyümölcsöt, amíg megvan az egész télre szükséges mennyiség. A zöldség- és főzelékfélék szárítását kezdjük zöldborsóval, zöldbabbal, gombával, folytatjuk murok-, petrezselyem-, zeller- és paszternákgyökerekkel, végül a zöldlevelek szárításával fejezzük be.
Zöldborsó és zöldbab szárítása
A zöldborsót kifejtjük, különválogatjuk nagyság szerint és forró vízbe dobjuk 5 percre, azután leszűrjük és szétterítjük. A zöldbab két végét levágjuk, 1 méter hosszú cérnaszálakra felfűzzük és amikor egy szál tele van, összekötjük. Azután ezeket a koszorúkat forró vízbe dobjuk, 5 percig főzzük, kiszedjük és felakasztjuk egy farúdra. A rudat azután erkélyen vagy nyitott ablaknál tartjuk árnyékban, amíg a bab megszárad. Száríthatjuk szétteregetve is, mint a borsót. Használatkor leforrázzuk, azonnal leszűrjük, és forró vízbe tesszük főni. Finomabb a zöldbab, ha a szárításhoz cukros vízben főzzük, minden liter vízre 1 kanál cukrot számítunk. A cukros vízben főzött babot a szárítás alatt feltétlenül tüllbe kell burkolni. Csak szálkamentes zöldbabot szárítsunk.
Gomba szárítása
A gombát megtisztítjuk, a romlott részeket eltávolítjuk, a gombát cérnára fűzzük, leforrázzuk és 5 percig állni hagyjuk a forró vízben, azután kiszedjük és szellős, árnyékos helyen felakasztjuk, amíg megszárad. Használatkor leforrázzuk és 2 órán át hagyjuk lefedve állni.
Gyökérzöldségek szárítása
A gyökérzöldségeket megtisztítjuk, megmossuk, szárazra töröljük, azután az almareszelőn (a négyoldalú reszelő legnagyobb foka) az abroszra vagy deszkára reszeljük úgy, hogy mindenütt szét legyen terítve. Másnapig annyira szikkadt, hogy kisebb helyen elfér, míg teljesen megszárad. Száríthatjuk vágva is. Vagy gyufaszálnyi darabokra aprítjuk és szétterítve szárítjuk, vagy pedig hosszában vékony szeletekre vágjuk és cérnára fűzzük. A gyökérzöldségeket nem kell forrázni.
Zeller és petrezselyem zöld leveleit, tárkony leveleit kiválogatjuk, megmossuk, szitára tesszük, másnap tiszta papíron szétteregetjük, míg megszáradnak. Ebből is, a gyökérzöldségből is használatkor egy maréknyit félóráig hideg vízben áztatunk, kis idő múlva szűrőbe öntjük és másik hideg vízzel lemossuk, azután forró vízbe vagy levesbe dobjuk. A zöld leveleket száríthatjuk a szárukkal együtt, spárgával összekötve és felakasztva. Ha megszáradtak összemorzsoljuk és átszitáljuk, kis befőttes üvegekben tartjuk légmentesen lekötve. Használatkor csak ráhintjük az ételre.
Alma szárítása
Az almát meghámozzuk, keresztben félujjnyi szeletekre vágjuk, mint a bundásalmához, a magházat kivágjuk, a szeleteiket zsinegre fűzve szárítjuk.
Körte szárítása
A kisebb körtéket meghámozzuk, a magházat és a szárát rajta hagyjuk, a nagyobbakat négyfelé vágva szárítjuk. A keményebb fajtájú körtét lobogva fövő vízben 5 percig főzzük, leszűrjük csak miután teljesen leszikkadt, tesszük szárítani.