Mártások húshoz vagy zsírbansült főzelékszeletekhez
hirdetés
A mártások az ételek ízét, tápértékét jelentékenyen növelik. Főleg a főtt húsokhoz adjuk őket. Hústalan napokon a főzelékfelfújtak, a krokettek, a zsírbansült, vagy kirántott főzelék- és tésztafélék egy jó mártás kíséretében pótolják a húst. A jóízű mártás a leggyengébb húst és a legegyszerűbb főzeléket is ízletessé, táplálóvá teszi.
Minden meleg mártásnak forrónak és simának kell lennie, ezért tálalás előtt átpasszírozzuk és újból felforraljuk. A mártás se nagyon híg, se nagyon sűrű ne legyen. Ha rántással készítjük, a rántást előbb félórán át főzzük, azután adjuk hozzá azt, amiből készíteni akarjuk. Ha tárkonyból, sóskából, kaporbók gombából készítjük, ezeket megmosva, felaprítva előbb zsírban pároljuk, csak azután adjuk a kifőtt rántáshoz vagy felforralt habaráshoz. Minden mártás ízét akár rántással, akár habarással készítettük, lényegesen feljavítjuk, ha tálalás előtt pár kanál tejfölt keverünk bele. Ne készítsük a mártásokat nagyon édesre, csak annyi cukrot tegyünk, amennyi az ecet vagy más savanyítószer ízét enyhíti.
hirdetés
Egresmártás, ribizlimártás
Az egres két végét lecsipdessük, a ribizlit szárastól vízben jól kirázzuk, azután a szemeket a szárakról leszedjük. Két pohár ilyen gyümölcsöt 2 pohár vízzel és 3 kanál cukorral negyedóra hosszat főzünk, akkor 1 kávéskanál lisztet eldörzsölünk 3 kanál vízzel és gondolatnyi sóval, hozzáadunk két egész tojást, együtt habosra felverjük, a forró mártást kanalanként, hogy össze ne menjen, hozzákeverjük. Hidegen tálaljuk húsok mellé.
Meggymártás I
A meggyet megmossuk, leszedjük a száráról, nem magozzuk, ki, lemérünk egy pohárral, azután 2 pohár hideg vízzel és 1/2 kanál cukorral főni tesszük, mikor megfőtt, ugyanúgy eresztjük fel, mint az egrest.
Almamártás, bírsalmamártás
Az almát meghámozzuk, negyedekre, a birsalmát vékony szeletekre vágjuk, és amikor a cukros vízben puhára főttek, kikeverjük és azután eresztjük fel. Készíthetjük hámozatlan gyümölcsből is, amelyet a magházával együtt főzünk meg, vagy csak a héjából és magházából. Ezeket megfőzzük, szitán áttörjük, újból felforraljuk, egy pohárnyi ilyen gyümölcspüréhez 1 kanál cukrot teszünk és feleresztjük egy késhegynyi lisztből és 1 tojásból készült eresztékkel. Készíthetjük csak az egyik féléből is és ereszték helyett világos rántással, amelyet 20 percig főzünk, mielőtt a gyümölcsöt hozzáadjuk.
Meggymártás II
Fél liter meggynek kiszedjük a magját, a magot mozsárban megtörjük és 1/2 liter vízzel 10 percig főzzük. A meggyet 1 kanál vajjal, 1 kanál cukorral pároljuk, behintjük 1 kanál liszttel, a magnak a levét rászűrjük, 10 óráig főzzük. Tálaláskor 1 deci tejfölt keverünk hozzá.
Hecserlimártás
Egy kanál lisztből és 1 kanál zsírból világos rántást készítünk, felengedjük 1/2 liter vízzel, 1/2 óráig főzzük, hozzáadunk 2 kanál hecserli lekvárt, 1 parányi sót, szitán áttörjük, újból felfőzzük, tálaljuk.
Paradicsommártás
Két kanál lisztből és 3 kanál olajból vagy zsírból világos rántást készítünk, feleresztjük 2 pohár hideg vízzel, félóráig főzzük, időnként meg kevergetjük, hogy sima legyen, azután hozzáadunk fél liter híg paradicsomlevet és együtt 5 percig főzzük-kevergetjük, majd sót és cukrot teszünk bele. A paradicsomot nem szabad hosszasan főzni. Mártáshoz, leveshez vagy bármilyen más ételhez akkor adjuk, amikor az étel készen van, a paradicsommal legfeljebb öt percig főzhetjük. Minél rövidebb ideig fő a paradicsom, annál kevesebb savat termel és annál több vitamin marad meg benne.
Hagymamártás
Két hagymát összevágunk, 2 kanál vízzel és 1 kanál zsírral sárgára pirítjuk. Külön barnára pirítunk. A kanál cukrot 1 kanál vízzel, 2 pohár vizet öntünk rá. A hagymára 1 kanál lisztet és késhegynyi édespaprikát hintünk, megkeverjük, rátöltjük a cukros vizet, sóval, ecettel ízesítjük, sűrűre főzzük, szitán áttörjük, újból felfőzzük és tálaláskor 1 kanál tejfölt keverünk el benne.