Hogyan készül az igazán jó húsleves?
hirdetés
Jó húslevest leginkább marhahúsból, tyúkhúsból, nem túlkövér liba- vagy pulykahúsból készíthetünk. Kitűnő húslevest kapunk, ha fele mennyiségű marhahúsból és fele mennyiségű szárnyasból főzzük.
A marhahúshoz hozzáteszünk egy darabka májat, egy velőscsontot, a szárnyasból pedig a zúzáját, a lábakat, a nyakat, a szárnyakat, a hátát és a mellecsontját vesszük. Igen jóízű leves lesz a rendes módon megforrázott birkahúsból és a sertés nyakszirtjéből is. Legjobb húslevest készíthetünk a következő marhahús-részekből: fartő, kistarja, hátszín, velőscsont. Ha a levest akarjuk ízesebbnek, akkor a húst hideg vízzel tesszük főni, ha pedig azt akarjuk, hogy a hús legyen ízesebb, fövő vízbe tesszük. Amikor a leves felforrt, a tüzet lecsendesítjük, azután nagyon csendes tűzön, lassú, egyenletes forrással főzzük. A fazékon keresztbe teszünk egy vékony-nyelű fakanalat, arra helyezzük a fedőt, teljesen lefedve nem főzhetjük, mert zavaros lenne a leves, fedetlenül meg belehullhat légy, por stb. A leves jobbízű, ha nem töltögetünk utána vizet, lehetőleg annyi vízzel tegyük főni, amennyi elegendő ahhoz, hogy a hús megfőjön, és elég leves maradjon. A leveshús is, a leves is jobbízű, ha a hús puhára van főve, 4—5 óráig is kell főni, amíg elkészül, és ha a hús öregebb, még több ideig is. Csak olyankor főzzünk húslevest, ha kellő időnk van erre. A leveshúst tálalhatjuk mártással és burgonyapürével, vagy pedig rántással készült főzelékkel. A levesben főtt zöldségből előétel salátát készíthetünk. Leírását megtaláljuk az előételeknél. Készíthetünk a zöldségből kroketteket is, amelyeket aztán a hússal és egy mártással együtt tálalunk. Krokettnek 1 kanál lisztből, 1 kanál vajból és 1 pohár tejből sűrű besamelt készítünk, belekeverjük az apróra vagdalt vagy ledarált zöldséget és a mennyiségnek megfelelően 1—2 kanál sajtot, 1—2 kanál morzsát és 1—2 tojást. Kanállal alaposan összegyúrjuk, hosszúkás pogácsákat formálunk, forró zsírban kisütjük.
hirdetés
Húsleves
Egy kg-nyi húst kellőképpen megtisztítunk, megsózzuk és megfelelő (kb. 3—4 liter) vízzel főni tesszük. Ha felforrt, lecsendesítjük a tüzet, fontos, hogy a húsleves nagyon csendesen, nagyon lassan főjjön. Két óra múlva megtisztítunk murkot, petrezselyemgyökeret, zellert, karalábét, paszternákot, összesen lehet egy fél kiló, beletesszük a levesbe, ezenkívül hozzáadunk 1 apróra vágott hagymát vagy egy egész hagymát a héjával együtt, 1 kávéskanál sót és a leves tetejére ott, ahol nem fő, ráhintünk egy késhegynyi édes, nemes piros paprikát. Nyáron még beleteszünk a levesbe egy zöldpaprikát, egy kemény paradicsomot, 1 ökölnyi édeskáposztát is. Amikor a bús is, a zöldség is elkészült, a levest levesszük a tűzről, beleöntünk egy fél pohár hideg vizet, lefedve állni hagyjuk. Tíz perc múlva a leves felét leszűrjük és félretesszük, a többi levest beleszűrjük egy lábasba és belefőzünk tésztát, grízt vagy valamilyen galuskát, gombócot. Ha ez is készen van, hozzáöntjük a félretett zsírosabb levest, együtt felforraljuk és tálaljuk.Minden levest, de különösen a húslevest, nagyon forrón adjuk az asztalra.
Barnaleves
Hirtelen tűzön megpirítunk 10 deka szeletekre vágott szalonnát, 1 karikára vágott murokkal, 1 petrezselyemmel, 1 zellerrel és 1 vágott hagymával együtt, később beleteszünk 1 darabka májat és egy késhegynyi cukrot. Ha minden megbarnult, ráöntjük a húslevest, együtt főzzük egy keveset, azután leszűrjük és sült borsókával tálaljuk.