A márványsajtos karfiolleves és a mustáros harcsa titka
hirdetés
Remek lehetőség van arra, hogy kicsit különlegessé tegyük a szökőév adta +1 napot. Hiszen csak négyévente van februárban 29 nap, nemde?
Minden bizonnyal készítettünk már karfiollevest, de nem mindegy, hogy feldobjuk-e valamivel vagy sem. Ugyanez a helyzet a harcsával is, egy kis mustármártással bolondítva abszolút különlegessé válik. De ne csak levest és második fogást készítsünk, utolsóként egy jó kis kedvencet, a diós krémes elkészítését fogjuk bemutatni.
hirdetés
Márványsajtos karfiolleves
Hozzávalók: 1 fej karfiol, 1 evőkanál vaj, 2–3 gerezd fokhagyma, 0,5 l tej, fehér bors, őrölt szerecsendió, só, 1 zöldségleves kocka, 2 dl tejszín, 10 dkg márványsajt vagy füstölt sajt.
A karfiolt szedjük szét rózsáira és mossuk meg alaposan. Egy lábasba tegyük be a vajat és a finomra vágott fokhagymát, majd addig hevítsük, míg a fokhagyma sisteregni nem kezd. Tegyük bele a karfiolrózsákat és engedjük fel vízzel és a 0,5 l tejjel. Fűszerezzük fehér borssal, szerecsendióval, sóval, és tegyük bele a zöldségleves kockát is. Addig főzzük, míg a karfiol puha nem lesz. Tejszínnel dúsítsuk fel és egy darabka márványsajtot vagy füstölt sajtot is morzsoljunk bele. Forraljuk jól össze, majd merülőmixerrel pürésítsük. Tálaláskor finomra vágott petrezselyemzölddel és metélőhagymával szórjuk meg alaposan.
Harcsa mustármártással
Hozzávalók: 1 csokor újhagyma, 4 kicsi savanyú uborka, 1 gerezd fokhagyma, 2 púpos evőkanál mustár, 1 púpos evőkanál étkezési keményítő, 3 dl tejszín, 2 dl tejföl, 80 dkg harcsaszelet (7-8 szelet), só és frissen őrölt bors, 3 evőkanál vaj, 3 evőkanál olaj, 2 evőkanál száraz fehérbor, 1 citrom
Elkészítés: Az újhagymák fehér részét és a uborkákat vékonyan felkarikázzuk, a megpucolt fokhagymát apróra vágjuk, majd a mártáshoz egy tálkában kézi haberővel simára keverjük az étkezési keményítőt a mustárral, a tejföllel meg a tejszínnel. A haldarabokat 2 centis kockákra vágjuk – középső, szinte csontkeménységű gerincüket kihagyjuk –, aztán beleszórjuk őket egy tálba. Rájuk hintünk sót, borsot meg lisztet, és kicsit össze is forgatjuk a kockákat benne. A sütéshez egy nagy és mély serpenyőben finoman összeolvasztjuk a vajat az olajjal, majd közepesen lángon megsütjük a halkockákat. Szűrőlapáttal kihalászom őket, majd a forró olajba beleszórjuk az újhagyma karikákat és megpároljuk őket. Hozzákeverjük a fokhagymát is, majd felöntjük borral. Amikor fél perc múlva megcsapja orromat a fokhagyma illata, egy pillanatra erősebbre veszem a lángot, és ráöntöm a hagymákra a fehérbort. A serpenyőbe öntjük a mustáros-keményítős mártásalapot is, utána visszatesszük a harcsakockákat, az uborkakarikákat, a citrom reszelt héját, és folyamatosan kevergetve néhány perc alatt besűrítjük a mártást.
Diós krémes
Hozzávalók: 5 tojás, 30 dkg porcukor (tésztába), 10 evőkanál víz, 28–30 dkg darált dió, 16 dkg liszt, 1 csomag sütőpor, 8 evőkanál tej, 20 dkg vaj, 25 dkg cukor (töltelékbe), 15 dkg cukor (mázhoz), egy fél dl víz, 3 evőkanál kakaópor
Elkészítés: Az 5 tojás sárgáját, 30 dkg porcukrot, 10 evőkanál vízzel habosra keverjük, hozzáadunk 12 dkg darált diót, 16 dkg lisztet, 1 sütőport és az 5 tojás habját. Kb. 30 perc alatt megsütjük. A krémhez 16 dkg darált diót 8 evőkanál tejjel felfőzünk. 16 dkg vajat 25 dkg cukorral kikeverünk, és hozzáadjuk a dióhoz. A sült tészta tetejét rummal vagy rumaromával meglocsoljuk, és rákenjük a krémet. A mázhoz 15 dkg cukrot, 0,5 dl vízzel, 3 evőkanál kakaóporral sűrűre főzzük, majd 4 dkg vajat belekeverünk a tűzről levéve, kihűtve, hidegen a krém tetejére kenjük. (A máz mennyiségeit pontosan be kell tartani, mert ha hígabbra sikerül, lefolyik, és nehezen dermed meg.) Szeletelni másnap lehet.
Képek: nosalty.hu, mindmegette.hu