Egy pohárkával a kitűnő közérzetért
hirdetés
Hippokratész már 2400 évvel ezelőtt megfigyelte a bor jótékony hatását a szívinfarktus, a depresszió, az alvási zavarok és a vízkór esetében. Az ókor híres görög orvosa arra az eredményre jutott, hogy a megfelelő mennyiségben fogyasztott bor jót tesz az embernek.
A bor egészségűnkre való kedvező hatását számtalan nemzetközi kutatás bizonyítja. Rendszeres fogyasztása csökkenti a szívbetegségek kockázatát, javítja a vérkeringést, megelőzi a gyulladásokat, a trombózist és mérsékli a magas koleszterinszintet. A szőlő levében rejlő másodlagos növényi anyagok, mint a polifenol, csekély mennyiségű alkohollal együtt védőpajzsként óvják a szív- és keringési rendszert. A polffenolok, a cserző és szinező anyagok főként a gyümölcs héjában, szárában és magjában találhatók.
hirdetés
Hatékony védelem
A legismertebb polifenolok közé tartozik a querzetin és a resveratrol, melyek megakadályozzák például az E-vitamin oxidációját. A szervezet számára nélkülözhetetlen E-vitamin megköti a sejteket károsító szabad gyököket, melyek felelések többek között a rák és az érbetegségek kialakulásáért. A kis mennyiségben fogyasztott alkohol kedvezően hat a szervezetre. A nőknél például növeli az ösztrogénszintet, és megelőzi a csontritkulást. A borban lévő alkohol gondoskodik az agy jobb vérellátásáról és teljesítőképességéről, ráadásul az emésztést is serkenti.
Mértékletes élvezet
Mennyi bort ihatunk tehát naponta? Az aranyszabály szerint a férfiak napi 400 ml, azaz két pohár, a nők 300 ml, azaz másfél pohár bort. Aki kedveli a “hegy levét” és szeretné kihasználni szervezetünkre ható kedvező hatását, étkezésekhez kortyolgassa el a napi megengedett mennyiséget. Természetesen az egészséges, kiegyensúlyozott táplálkozásnak is nagyon fontos szerepe van. Tegyünk úgy, mint a mediterrán népek: együnk sok zöldséget és gyümölcsöt, aromás zöldfűszereket és salátákat. Valamilyen halétel vagy tenger gyümölcse legalább egyszer egy héten szerepeljen az étrendünkben. A főzéshez használjunk értékes növényi olajokat és hagyjunk időt az ételek élvezetéhez! A nyugodt, derűs étkezés nélkülözhetetlen az egészséghez.
Borban párolt pulykacomb
A bor kiváló kísérője a húsoknak, de abban való párolásuk sem újkeletű. Bátran próbáljuk ki ezt a receptet, amiben a pulykacomb borban úszva párolódik meg.
Hozzávalók: 1 pulyka felső comb, 35 dkg csiperkegomba, 2-3 gerezd fokhagyma, 1 fej vöröshagyma, 3-4 ág kakukkfű (de szárított is megfelel), 4 evőkanál olaj, 3 dl zöldségleves, 3,5 dl száraz fehérbor, 50 dkg sárgarépa, 45 dkg zöldborsó, só, őrölt bors.
Elkészítés: A combot sóval és borssal bedörzsöljük. A gombát szükség szerint félbevágjuk, de ha aprók a gombafejek, hagyjuk egyben. A fokhagymát felaprítjuk, a vöröshagymát apróra kockázzuk. A combot a felforrósított olajon minden oldalról megpirítjuk. Hozzáadjuk a gombát, a kétféle hagymát és a kakukkfűvet, és rövid ideig együtt pirítjuk. Felöntjük a levessel és a borral, felforraljuk, majd előmelegített sütőbe rakjuk. Lefedve 200 fokon kb. 1 órát sütjük. Majd kitakarjuk, és még 30-35 perc alatt ropogósra sütjük. A felkarikázott sárgarépát és a zöldborsót forrásban levő, sós vízben puhára pároljuk. A húst kivesszük, a pecsenyelevet sóval, borssal fűszerezzük. A párolt zöldségeket lecsepegtetjük, majd hússal és a hagymás gombával tálra szedjük. Végül az egészet a pecsenyelével meglocsoljuk.
Kép: gyogyszernelkul.com, mindmegette.hu