A leghíresebb saláta a világon
hirdetés
Érdemes tudni azt, hogy az eredeti Cézár saláta több, mint 90 éves. A magyar éttermekben sokszor félreértelmezett változatát kóstolhattuk. Sokan nem is tudják, hogyan készül. A legenda szerint 1924-ben Tijuanaban Caesar Cardini (1896-1956) olasz származású szakács volt az első, aki készített a salátaféleséget.
Ide menekült mulatozni az kaliforniai elit. Az egyik hétvégén nagyon sokan megfordultak és kifogytak szinte mindenből, ekkor született ez a fantasztikus étel. A recept Los Angelesben először 1946-ban tűnt fel az étlapokon azóta változatlan. A tijuanai Hotel Caesarban ma is az eredeti módon, séf által szervírozva készítik ezt a salátát, aminek egyetlen más variációja sem elfogadott hivatalosan Caesar-ként. Az összetevőknél persze vannak eltérések, ki hogy szereti alapon. De a főbb hozzávalók szükségesek. A frissen pirított kenyérkockák, a Caesar dresszing és friss parmezán. Pontosan így: sem több, sem kevesebb. Kereskedelmi forgalomban is kapható, receptjét a Cardini család 1948-ban szabadalmaztatta, mára rengeteg más salátaöntet is forgalomba került Cardini's márkanéven. Tudni kell azt, hogy nem hivatalos cézár varáció, a csirkemelles változat. Azok miatt jött létre, akiknek hús nélkül elképzelhetetlen egy saláta. Az eredeti receptben nem szerepelt ajóka filé. De manapság elfogadott. Amit érdemes tudni róla, hogy a salátát eredetileg kézzel fogyasztották. A rómaisaláta-csónak alakját kihasználva a levelekkel kanalazták szájukba a finomságokat. Akinek eddig nem volt szerencséje megízlelni ezt a finomságot, az tegye meg minél hamarabb. Itt olvasható ez a remek recept:
hirdetés
Cézársaláta recept
A következő hozzávalókat kell beszerezned:
A salátához: 2 közepes db római saláta, 20 dkg kruton, 10 dkg parmezán sajt
A krutonhoz: 20 dkg bagett, 6 gerezd fokhagyma, 2.5 dl olívaolaj
Az öntethez: 2 gerezd fokhagyma, 0.5 dl olívaolaj (a fokhagyma pürésítéséhez), 2 db szardella (elhagyható), 1 fél citromból nyert citromlé, 0.5 ek mustár, 0.5 teáskanál bors (őrölt), 1 ek vörösborecet, 2 ek worcestershire-szósz, 1.5 dl olívaolaj, 3 db tojássárgája, 5 dkg parmezán sajt, só ízlés szerint
Az elkészítése a következő módon zajlik: A salátát leveleire szeded, megmosod, leszárítod. Készítsd el a kenyérkockát. Ehhez simán piríthatsz kenyérkockát magában is serpenyőben vagy készíthetünk croutont házilag így. A szószhoz tegyél egy nagy tálba a pürésített fokhagymát, Tegyük bele az ajókafilét és kézzel apríts, szaggasd kisebb darabokra. Ebbe csavarj bele a citromlét, borsozz. Alaposan keverd el. Jöhet a mustár, az evőkanálnyi vörösborecet, legalább 2 ek Worcestershire szósz, de lehet 3 is, ha valaki szereti. Ezt megint keverd el. Ehhez lassan csurgatva adagolj hozzá olívaolajat, mint amikor a majonézt készíted, és közben kevergesd folyamatosan, hogy a massza homogénre sűrűsödjön az olajtól. Ebbe csak a végén üsd bele a 3 tojás sárgáját és ezzel is keverd simára. Ekkor kerül bele a reszelt parmezán. Kóstold, ha szükséges és sózd. Fontos, hogy beleüsd a nyers tojást csak egyszerűen, de biztonsági okokból beletehetjük forráspont alatt, lévő forró vízbe kb. 45 másodpercre. Így fertőtlenítve lesz a tojás külseje, amin az esetleges szalmonella baktériumok lehetnek. Ezek ugyanis nem a tojás sárgájában vannak. A tálba keverd bele a kenyérkockák egyik felét. Majd ezt követően a salátaleveleket, forgasd össze. Szedd tányérra, hintsd meg a maradék kenyérkockával és szórd meg parmezánforgácsokkal. Fantasztikus étel, nagyon elégedett leszel majd az íz kombinációkkal.