Csipetke vagy galuska legyen a levesben?
hirdetés
Rengeteg különböző levesbetét van. Arra szolgálnak, hogy változatosabbak legyenek az ételek általuk. Egy részüket lehet közvetlenül a levesbe főzni: csipetke, galuska. Míg vannak betétek, amiket külön kell elkészíteni, ilyen a daragaluska, vagy a májgaluska.
Vannak olyan levesbe valók, amiket külön tálalnak fel, hogy kedvére szedhessen belőle mindenki. Ilyen a pirított zsemlekocka. A levesbe való készítéséhez mindig csak annyi lisztet használjunk fel, amennyit felvesz a tojás, ne adjunk hozzá vizet, így a tészta nem ázik el a levesben. A készen vásárolt levestészták közül a nyolc tojásos az, amelyik nem ázik el a levesben. Ezek valóban csak tojással, víz nélkül készülnek.
hirdetés
A cérnametélt úgy készül, hogy egy egész tojásból és körülbelül 8, 10 dkg lisztből egy pici sóval kemény tésztát kell gyúrni. Ezután ezt vékonyra kell nyújtani. A tészta olyan kemény és rugalmas legyen, hogy nyújtás közben lisztezésre ne legyen már szükség. Majd rövid ideig száradni hagyjuk a kinyúlt tésztát, majd felvágjuk tenyérnyi csíkokra, ezeket egymásra téve aztán vágható finommetéltre, kockára ésatöbbi. Ez a tészta csipetke készítésére is alkalmas.
A csipetke úgy készül, hogy felütünk és elhabarunk egy kevés sóval egy tojást. Előbb keverjük, majd gyúrva a masszát, lisztet szitálunk hozzá, ezt addig csináljuk, míg kemény tésztát nem kapunk. Ezt csipkedhetjük aztán apró darabokra, és a csipetkéket hagyjuk kiszáradni. Vászonzacskóban, levegős helyen sokáig megmarad.
A daragaluskához 2 dkg zsírral egy tojást habosra keverünk. Sót teszünk bele, 10 dkg búzadarát keverünk bele és negyedórát hagyjuk pihenni. Olyan vízbe, ami fő vagy levesbe a kanál oldalával galuskákat szaggatunk, és lassú tűzön főzzük. A kanalat minden szaggatás előtt mártsuk forró vízbe, így nem ragadhat rá a galuskamassza. A tészta kellő mértékben variálható, és egy kis tojás, só, és liszt segítségével változatos levesbetétek készíthetőek.
Ha vajas galuskát készítünk, 4-5 dkg vajat kell egy tojással elkeverni, meg kell sózni, és annyi lisztet teszünk hozzá, hogy galuskatészta keménységűvé váljon. Majd galuskákat szaggatunk bele kiskanállal, és megfőzzük forró levesben. A vajas daragaluska másképpen is elkészíthető. Középhőmérsékletű vajat, kb. 25 dkg-ot és fél kilónyi búzadarát kézzel össze kell gyúrni. Ezután üssünk bele 4 nagy tojást, és egy késhegynyi sütőport. Ízesíteni lehet sóval, borssal, szerecsendióval, petrezselyemzölddel. Szobahőmérsékleten 15 percet kell pihentetni, és ezután már főzhető.
A levesbetétek variálhatóságát az is meghatározza, hogy milyen leveshez szeretnénk hozzáadni, így a levesek változatossága vetekszik a levesbetétek változatosságával. És a kialakult hagyománynak ebben is nagy szerepe van. A hagymagombóchoz például fel kell verni egy tojást habosra, egy evőkanál tejföllel, majd 2 evőkanál búzadarával össze kell keverni, és a nagyon apróra vágott egy fej vöröshagymával. Meg kell sózni, és állni kell hagyni tíz percig. A hagymás masszából kis diónyi darabokat lehet formázni, majd a levesbe tenni. Legalább tíz percig kell ezután forralni.
A levesbetétek rengeteg sora készíthető még el, ízléstől, és hozzávalóktól függően, egy kis ízesítés, némi zöldség és hús, és máris készen van a finom leves. Érdemes a felsorolt levesbetéteket mind kipróbálni, és az összes levest elkészíteni. Megéri a fáradtságot! Próbáld ki odahaza! Egy háziasszony a legtöbbjét fejből tudja.
(Forrás: gasztromanko.hu)