Tények és tévhitek a margarinról!
hirdetés
Korántsem mindegy, ugye, hogy mit fogyasztunk el nap, mint nap, illetve mivel tápláljuk a fejlődésben lévő gyerekeket. Nagyon sok élelmiszerről lehet hallani manapság olyan elrettentő dolgokat, hogy azokat biztosan kerülni fogjuk, aztán pedig egy másik forrásból már éppen az ellenkezőjét állítják.
Mi éppen ezek miatt ebben a cikkünkben szeretnénk néhány tévhitre kitérni a margarinnal kapcsolatban. Valamint korrigálni egyúttal azt a félreérthető kijelentésünket, ami arra adhat következtetni, hogy nincs jó margarin.
hirdetés
1. Tévhit: Az iparilag előállított élelmiszerek csoportjába tartozik, amely hidrogénezett növényi olajból készül!
A margarint eleinte, még az 1800-as években kézzel készítették, az ipari gyártás a XX. században lett elterjedt. Napjainkban, ahogyan a legtöbb élelmiszert is főként ipari körülmények között készítik, viszont otthon is el lehet készíteni, csupán idő és energia kell hozzá, na meg az alapanyagok. Ezek pedig növényi olajok, természetes és szilárd növényi zsír, valamint víz. Ezekből keverik ki a margarint. A minőségi készítménynek az tekinthető, amely nem tartalmaz hidrogénezett növényi olajokat, a modern gyártási technológiák esetében nincs is szüksége erre.
2. Tévhit: A margarin káros az egészségre a magas transzzsírsav tartalma miatt.
Az Országos Élelmezés- és Táplálkozástudományi Intézet (OÉTI), illetve a táplálkozási ajánlások is light margarint javasolnak a kenyérkenéshez, amely hozzátartozik a kiegyensúlyozott étrendhez. Ez annak köszönhető, mivel a benne lévő növényi olajok telítetlen zsírsavtartalma élettanilag kedvező hatású. A transzzsírok viszont olyan zsírsavak, eltérnek a telített zsírsavaktól szerkezetileg és valóban káros a hatása az emberi szervezetre nézve. Ezek többek között a növényi olajok hidrogénezése során keletkeznek jelentősebb mennyiségben. Ezért is ajánlott a jobb minőségre törekedni, hiszen ezek nem tartalmaznak ma már hidrogénezett növényi olajokat, így a transzzsírsav-tartalmuk a megengedett határérték alatt van, ez egyébként 1%EN. Ezt sok esetben lehet ellenőrizni a csomagoláson.
3. Tévhit: Nagy mennyiségben tartalmaz transzzsírokat, amelyek a vér koleszterinszintjét emelik.
Nagyon fontos odafigyelni az ideális koleszterinszint fenntartására, mivel a magas koleszterinszint a szív- és érrendszeri betegségek egyik fő okozója lehet. Általában két koleszterinszintről beszélnek: LDL- rossz koleszterin és HDL- jó koleszterin. A transzzsírsav csökkenti a HDL, azaz a jó koleszterinszintet, amely fontos szerepet játszik a koleszterinszint normalizálásában, valamint emeli a rossz koleszterinszintet. Korábban már írtuk, hogy a minőségi margarinok nem tartalmaznak hidrogénezett növényi zsírokat, ezért a transzzsírsav tartalmuk is alacsony. Ugyanakkor tartalmaznak jó minőségi növényi olajokat, a bennük lévő többnyire telítetlen zsírsavak viszont nem emelik a rossz koleszterinszintet. Manapság már létezik olyan margarin is, amelyik hozzájárul a normál koleszterinszint fenntartásához.
4. Tévhit: Az étrendjükre odafigyelő embereknek kerülni kell a margarint, mivel nagyon sok kalória található benne.
Tulajdonképpen a margarin is zsír, viszont a magas zsírtartalmú margarinok kalóriatartalma is hasonló a növényi olajokéhoz, vajéhoz, illetve egyéb zsírokéhoz. A boltokban már lehet olyan margarint kapni, amelyek csökkentett zsírtartalmúak, így kevesebb kalóriát tartalmaznak. Tény ugyanakkor, hogy a szervezetnek szüksége van zsírokra is, hiszen számos fontos élettani folyamatokban jelentős szerepe van, ilyen például az energiaellátás, hormonális, idegi és sejtmembrán épülése. Emiatt pedig szükség van telített és telítetlen zsírokra is a szervezetnek, valamint a teljes energia-bevitel 15-30%-nak zsírokból kell származnia.