Lin-csi apát minden szava
hirdetés
Először jelennek meg egy kötetben a sokak által már ismert és kedvelt Su-la-ce-írások. A 9. századi kínai bölcselő, Lin-csi apát útmutatásai a mi 21. századi életünkben is kiválóan alkalmazhatók.
„Su-la-ce szerzetesről, aki Lin-csi apát gondolatainak e háromrészes gyűjteményét a következő lapokon elénk tárja, csak annyit tudunk, amennyit áldozatos munkájához írt elő- és búcsúbeszédeiben elárul magáról” – írja a kötet előszavában Sári László, aki a Lin-csi apát minden szava című kötet megjelenésével felfedte a titkot, miszerint a Lin-csi apát szavait lejegyző Su-la-ce kínai szerzetes valójában Sári László, a filozofikus szöveg pedig az ő mesteri irodalmi és bölcseleti játékának eredménye.
hirdetés
De ki is ez a briliánsan megformált Lin-csi apát?
„Ha nem állt volna szerzetesnek, bizonyára rablóvezér lett volna belőle – állítják Lin-csi apát életrajzírói. Nem tudjuk pontosan, mikor született, de azt tudjuk, hogy mielőtt a 867-es esztendő februárjának egyik napján a végső nyugalomba távozott, mind a tíz égtáj felé legyintett egyet-egyet, és kényelmesen megigazította magán szerzetesi öltözetét.
Rá jellemző, kifejező búcsú volt ez. Fanyar, de könnyed és méltóságteljes. Mint amilyen a kínai bölcselet legeredetibb gondolkodójának, Keleten és Nyugaton is máig legnépszerűbb mesterének minden szava, minden egyes megnyilvánulása” – olvashatjuk az apátról a kötet fülszövegében. És ez a szellemiség hatja át az egész kötetet. A benne foglalt, nagyon gyakorlatias filozófia mindig a lényegről szól: a létezés és a boldogulás legégetőbb kérdéseiről.
A korábban megjelent három kötet (Reggeli beszélgetések Lin-csi apát kolostorában; Feljegyzések Lin-csiről; Az ifjú Lin-csi vándorlásai) hiánytalanul, egy kötetben, áprilisban jelenik meg az Európa Könyvkiadó gondozásában.
A 24. Budapesti Nemzetközi Könyvfesztiválon április 23-án, vasárnap 14 órától a Márai Sándor teremben Sári Lászlóval M. Nagy Miklós, az Európa Könyvkiadó igazgatója beszélget a kötetről.
Szöveg, borító: Európa Könyvkiadó