Neked melyik a kedvenc Agatha Christie regényed?
hirdetés
Agatha Christie az egyik legismertebb angol írónő volt, „a krimi koronázatlan királynőjé”-nek tartják. Mary Westmacott álnéven romantikus regényeket is írt, de az utókor számára inkább mintegy 80 detektívregénye és nagy sikereket arató West End-i színpadi darabjai miatt lett emlékezetes. A Guinness Book of World Records szerint Christie – William Shakespeare mellett – a világ minden idők legtöbb eladott könyvét elérő író. Csak a Biblia ért el magasabb eladott példányszámot.
Agatha Christie az első világháború ideje alatt a torquayi kórházban ápolónőként, majd vizsgáit letéve egy új gyógyszerlaboratóriumban dolgozott. Ekkor formálódott meg benne a regényírás gondolata, melyben mérgezéssel követnék el a bűncselekményt, és egy detektív alakja is, aki kideríti az igazságot. Ő a híres Hercule Poirot, a zseniális belga nyugalmazott nyomozó, aki a háború viszontagságai miatt menekült Angliába. A könyv elkészültével Agatha elküldte a kéziratot hat kiadónak, azonban mindenhol elutasították. 1920-ban végül megjelent regénye – a Bodley Head főnöke, John Lane csekély összeget fizetett az elsőkönyves szerzőnek (mintegy 25 fontot), és következő öt könyvének kiadási jogát is hasonló feltételekkel kötötte le. Agatha lelkesen és tudatlanul aláírta a szerződést. 1926 Agatha Christie életének legjelentősebb fordulópontja volt több okból is: ekkor jelent meg Az Ackroyd-gyilkosság, mellyel elindult a világhírnév felé, valamint ebben az évben tűnt el.
hirdetés
De most ne az írónő teljes életével foglalkozzunk, hanem lássuk, melyek voltak a legismertebb regényei. Akinek pedig kedve szottyan olvasni, az bátran megteheti, hiszen nincs olyan helyi vagy online könyvkereskedés, valamint könyvtár Magyarországon, ahol ne lennének megtalálhatók a legjobbak.
Az Ackroyd-gyilkosság
A kis angliai faluban, King's Abbotban öngyilkosság borzolja a lakók idegeit: Az idősődő Mrs. Ferrars véget vet életének, amikor olyan pletykák kapnak lábra, hogy megölte a férjét, azért, hogy szeretőjével, King's Abbot egyik leggazdagabb emberével, Roger Ackroyddal nyugodtan folytathassa tovább viszonyát. Roger Ackroyd apátiába süllyed szerelme elvesztése miatt, rokonai meglátogatják, így Mrs. Ackroyd, Roger Ackroyd sógornője, Flora Ackroyd, Roger Ackroyd unokahúga, Ralph Paton kapitány, Roger Ackroyd nevelt fia, megjelennek barátai is, így Hercule Poirot is, aki a magándetektív foglalkozását abbahagyva King's Abbotban úritök-termesztéssel foglalkozik. Dr. James Sheppard a helyi orvos, miután meglátogatta Roger Ackroydot, hazatér húgához, Caroline Sheppardhoz, ahol felhívja Ackroyd inasa, Parker telefonon, és közli, hogy meggyilkolták a gazdáját, Roger Ackroydot. A doktor rögtön az Ackroyd-házba siet, ahol a komornyik, Parker közli vele, hogy a doktor távozása után Roger Ackroyd nevelt fiával, Ralph Patonnal még hosszasan beszéltek, tisztán hallotta Mr. Ackroyd hangját, és egyúttal azt is közli (a doktor kérdésére), hogy nem ő telefonált az orvosnak, nem is tudott róla, hogy a gazdája meghalt. A szoba azonban zárva van, és miután betörik az ajtót, a komornyik és a doktor felfedezi, hogy Roger Ackroydot nyakon szúrták egy, a szobájában lévő dísztőrrel.
Az ABC-gyilkosságok
Hercule Poirot, a híres magándetektív egy nap névtelen levelet kap, egy önmagát ABC-nek nevező személytől. A levél egy közelgő gyilkosságot jelez előre, mely egy megadott napon, Andoverben fog bekövetkezni. A rendőrség nem veszi komolyan az ügyet, meggyőződésük, hogy a levél csak rossz tréfa. A gyilkosság lezajlik, Alice Aschert, egy a boltocskáját egyedül igazgató öregasszonyt, holtan találják saját trafikjában. A holttesten egy nyitott ABC-menetrendet találnak, más nyom nincs. Megindul a nyomozás ABC után, azonban a rendőrség és Poirot is tehetetlen az ügyben, a gyilkos ugyanis nem hagyott nyomot. Egy hónappal később Poirot újabb levelet kap, a következő gyilkosság napját és helyét, mely egy tengerparti kisváros, Bexhill-on-Sea. A bűntett lezajlik, a fiatal, csinos Betty Barnard az áldozat, testén egy nyitott ABC-menetrend. A rendőrség értesíti a sajtót a történtekről, az egész országban figyelnek az újabb cselekményekre és várják az újabb leveleket.
Halál a Níluson
Linnet Ridgeway, a gyönyörű, gazdag, okos és vonzó hölgy angliai vidéki kastélyában éli fényűző életét. Egyik nap meglátogatja régi barátnője, Jacqueline de Bellefort, hogy segítséget kérjen tőle. Ő és jegyese, Simon Doyle ugyanis nehéz anyagi helyzetben vannak és Jacqueline azt kéri, Linnet mint intézőt alkalmazza Simont a birtokon. Néhány hónap múlva Linnet és Simon összeházasodnak, amibe Jacqueline természetesen nem tud belenyugodni. Ezért bosszút esküszik, s elhatározza, hogy az ifjú házaspárt mindenhova követni fogja. Állandó megjelenése természetesen sok bosszúságot okoz a Doyle-házaspárnak. Miss de Bellefort ismét feltűnik: ezúttal Linnet és Simon nászútján, Egyiptomban. Mrs. Doyle véget kíván vetni az állandó feszültségnek és zaklatásnak, ezért felkeresi a vakációját szintén Egyiptomban töltő Hercule Poirot-t, hogy állítsa meg Jacqueline-t. A mesterdetektív megpróbálja rábeszélni a lányt, hogy ne kövesse Linnetéket a hamarosan induló hajóútra, de az nem hallgat rá, fűti a bosszú. A Karnak nevű hajó pedig elindul többhetes útjára a Níluson. Telnek a napok, a feszültség egyre nő. Az utasok egyik nap megállnak Abu Simbel templománál, ahol Linnetet majdnem megöli egy lefelé guruló szikla. Ugyanitt egy levél érkezik, Richettinek címezve. Linnet azonban azt hiszi, neki szól, mivel még nem szokta meg az új nevét, régi neve pedig Ridgeway. Richetti, a régész észreveszi, s durván kikapja Linnet kezéből a levelet.Az egyik éjszaka pedig a hajó két utasa, Cornelia Robson és Mr. Fanthorp botrányos jelenetnek lesz szemtanúja: Jacqueline meglövi régi szerelmét, Simont; Linnetet másnap reggel holtan találják meg.