Könyvek a falon – Készítsd el te is!
hirdetés
A könyvekben nemcsak az a jó, hogy elolvasásukkal művelődünk, többek leszünk, hanem az is, hogy díszítik a szobát. Hát, még ha a számukra készített polcok is szépek! Cikkünkben több változatot is bemutatunk. A polcok rakodóteret nyújtanak, díszítik a teret, funkcionálisak, sőt - nemritkán nemcsak divatosak, hanem direkt sikkesek is.
No de hogy láthatatlanok? Az elég szokatlan volna. Olyat még mi se tudtunk egyelőre készíteni, de olyat igen, amelyet kétszer kell végigvizslatni, mire a látogató rájön, hogy polccal van dolga. Hát most ez utóbbi tároló megoldás elkészítését mutatjuk be. Az ülőgarnitúra felett remekül mutatnak, de a lakás bármely részén is megállják helyüket. Szabadon lebegő könyvek csak Harry Potter varázslóiskolájában léteznek - és az Ötlet Mozaikban. Nálunk persze nem a semmiben csüngnek, de azért mi mindent megtettünk annak érdekében, hogy az illúzió tökéletes legyen. És mindjárt el is magyarázzuk, hogyan kell elkészíteni - bárki megcsinálhatja. A könyvkötő vászonnal burkolt polc faanyaga egy kislexikon formálóhoz és méretéhez igazodik. Még könyvszerűbb lesz o végeredmény, ha színes festékkel címet pingálunk a gerincére. A polc fa elemei a szerkezet stabilitását biztosítják (és a rejtett falra függesztés lehetőségét), a karton és vászon pedig a látványt. Könyvkötők által használt borítóvászon és 3 mm vastag karton mint hordozóanyag - mindkettő elősegíti azt, hogy az érzékcsalódás minél tökéletesebben sikerüljön. Profi simító helyett pl. fagylaltfogó fapálcikát, körszike helyett hagyományos sniccert is használhatunk. A polcok egyébként nemcsak könyvek, hanem a szívünkhöz nőtt dísztárgyak vagy fontos kellékek (pl. a feng shui szempontjai szerint rendezett kisplasztikák) tárolására is kiválóak. Remekül mutatnak e polcok az bőr ülőgarnitúra fölött, és nem csak.
hirdetés
A következőkben a könyvutánzat elkészítésének mikéntjét mutatjuk be. A könyvet utánzó polcot körülbelül úgy készítjük, ahogy a könyvkötők régebben minden könyvet, manapság pedig a sérült borítójú, széthullott példányokat. Fontos, hogy a ragasztót a vászonra vigyük fel, és arra helyezzük a kartont, ne fordítva. És pontosan tegyük rá, mert utólag már nem nagyon lehet igazítani rajta. Ha a „könyvborító" felső részét nem ragasztjuk a 4x4 centis fákhoz, a polc még titkos tárolónak is jó - persze kinyitásához minden valódi könyvet le kell vennünk róla.
Lépésről lépésre
Első lépés a polc váza 1 x4 centis lécekből és 4x4 centis stoflikból áll. A méretre vágott lécek egyik oldalát reszeljük homorúra, a másikat domborúra. A staflikat a közepüknél fúrjuk át a későbbi falra szerelhetőség érdekében, majd a léceket és staflikat ragasztózzuk be és száradásig fogjuk össze. Miután megszáradt a ragasztó, fessük a lécek külső oldalait világosszürkére - mint amilyen idővel a könyvek papírja lenni szokott. A „borító" négy darabból áll: ezek a két borítókarton, a gerinc hullámkartonja, s alattuk a 2-2 centit túllógó, levágott sarkú vászon. Ragasszuk a borítókartonokat és gerincet o vászonra, a vászon sarkait behajtva. Kétoldalú ragasztószalaggal rögzítsük a borítást a faszerkezetre. Fordítsuk meg a „könyvet", és a tartócsavarait a staflikba kifúrt lyukakon keresztül tekerjük be a falba már előzőleg besüllyesztett tiplikbe. Végül húzzuk le a mindkét oldalán tapadó ragasztószalag tetejéről a védőpapírt és illesszük, majd nyomkodjuk is helyére a borító másik oldalát.
Ha akad a háznál néhány régi, olvashatatlanul rossz, de keménykötésű ponyvaregény, amelyet amúgy is ki akartunk dobni? Vegyük le és használjuk fel a borítójukat. A munkához nincs szükség semmiféle különleges könyvkötő ragasztóra, egyszerűen használjunk fel némi faragasztót, de hígítás gyanánt öntsünk hozzá kb. 10% vizet, és jól keverjük el.