Tanulj meg gitározni!
hirdetés
A gitár (nemzetközi szó a spanyol guitarra-ból – ez pedig arab közvetítéssel – a görög kitharából) a húros hangszerek, ezen belül a pengetős hangszerek csoportjába tartozó hangszer.
Megszólaltatása pengetővel vagy ujjal történik. Általában hat húrja van, ezek hangolása E-A-D-G-H-E. A húrok kvart távolságra vannak egymástól, kivéve a G-H, ez nagy terc; így a gitáros három oktáv fölött rendelkezik. A gitár kivitele szerint lehet akusztikus, elektromos vagy elektro-akusztikus. A gitár napjainkra hihetetlen népszerűségre tett szert. Szinte minden zenei stílusban képviselteti magát valamilyen formában. Ez leginkább sokoldalúságának köszönhető, hiszen az egyes gitárok típusuktól és zenei stílustól függően betölthetnek szólista szerepet, de megállják helyüket a ritmusszekcióban is. Gitáron éppúgy előadhatóak klasszikus darabok, mint a mai modern popzenék, a rock például elképzelhetetlen lenne e hangszer nélkül. A gitárkészítés – bár napjainkban már tömeggyártásról beszélünk, megőrizte a kézműves hangszerkészítők hagyományait. A gitárok fejlődése napjainkban is tart, köszönhetően annak, hogy a zenészek és mérnökök egymással karöltve aknázzák ki a hangszer felépítésében rejlő lehetőségeket. Jó példa erre az elektromos gitárok megjelenésében úttörő szerepet vállaló Leo Fender, aki rádiómérnöki tudását kamatoztatva vett részt a mágneses hangszedő kifejlesztésében, illetve a zenész Les Paul, aki saját zenei elvárásainak megfelelően alakította ki hangszerét.
hirdetés
A szó szoros értelemben vett gitárok valamikor a 15. század után jelentek meg, de természetesen jóval korábban – már az ókorban is – léteztek a gitárhoz hasonló, vagy arra emlékeztető húros hangszerek. A zavaros hangszerelnevezések és hiányos történelmi adatok azonban nehezítik az ennél régebbi ismeretek rendszerezését. A legrégebbi fennmaradt gitár egy 1590 tájáról származó öt hangra hangolt, hangonként dupla húrozással készült hangszer, mely jelenleg a gyűjtő, Robert Spencer tulajdona.
A gitár teste keskeny, hátlapja eredetileg lapos volt. A nyakat a történelem során valamikor levágták, a hangszer restaurátora utólag egy feltételezett hosszúságú nyakat illesztett a helyére, melyen tíz érintős fogólap található. Ez a hangszer az első ránk maradt gitárnak nevezhető hangszer. Sokféle formájú, húrozású, működési elvű gitár létezik, de változataik ellenére, bizonyos vonásaikban megegyeznek. A gitár minden esetben rendelkezik hangszertesttel, valamint egy ebből kiinduló nyakkal, aminek a végén a hangszer feje található a hangolókulcsokkal. A gitár húrjai a nyereg és a húrláb között feszülnek, közel a nyakon végighúzódó fogólaphoz, melyen érintők sorakoznak. A gitárok közül az akusztikus gitárok jelentek meg legkorábban, hiszen a hagyományos értelemben vett akusztikus hangszer nem tartalmaz semmilyen elektronikát. Az akusztikus gitárok legfontosabb tulajdonsága, hogy a hangképzésben csak az üreges rezgőtest vesz részt (kivétel az elektro-akusztikus hangszerek). Mára az akusztikus gitárokat is több csoportba soroljuk: a legrégebbi hagyományokkal rendelkező akusztikus gitár nem más, mint a klasszikus gitár, melynek jellemzői a klasszikus, nyolcas alakú hangszertest, a kerek hanglyuk, és a modern akusztikus gitárokénál szélesebb nyak.