A jövőben okos ruhákat fogunk magunkra ölteni?
hirdetés
Talán már közhely, de mindenképpen ki kell emelni, hogy az elmúlt évek, évtizedek technológiai fejlődése olyan mértékű volt, hogy sokan még most is csak kapkodják a fejüket. Lényegében az internet már behálózza az egész világot, egy telefonról pedig már szinte bármit el tudunk intézni. A jövőben viszont lehetőségünk lesz okos ruhát is vásárolni, amelybe rengeteg hasznos funkció beépítését tervezik.
Talán már nem is annyira a jövő, hiszen már nem csak elképzelés van, hanem gyártva is van egy bizonyos darabszám. Ez lényegében egy póló, amely folyamatosan méri a szívverést, a légzésnek az intenzitását és ütemét, a megtett távolságot, valamint az elégetett kalória mennyiségét. Ezeket az adatokat pedig bluetooth segítségével átküldi az okostelefon applikációjára, ahol megtekinthetőek. A Ralph Lauren-féle PoloTech ing ezüstszálakkal van átszőve. Ezt legelőször a tavalyi US Open tenisztornán próbálhatták ki a labdaszedők. Ez pedig nem minden, ugyanis a computerworld.eu oldalon már beszámoltak okos talpbetétről, valamint intelligens edzőruháról is.
hirdetés
„A Kickstarter közösségi finanszírozó oldalon tavaly sikerrel debütáló, okostelefonról vezérelhető Digitsole okos talpbetét ugyancsak az egészségünk felett őrködik: amellett, hogy méri a kalóriafogyasztást, a megtett távolságot és más, szokásos paramétereket, futás, sportolás közben elnyeli a rázkódást és melegíti a lábunkat. További említésre méltó okosruha-fejlesztés az Athos cég intelligens edzőruha termékvonala, amelynek szövetbe szőtt EMG-szenzorai az izmok elektromos aktivitásának mérésével megállapítják, hogy az edzés során mely izmok vannak használatban, az információkat pedig - a pulzusszám és a légzésintenzitás adataival együtt - az okostelefonos vezérlőapphoz továbbítják vezeték nélküli kapcsolat segítségével. Mindezek révén egyszerűen megvalósítható a gyakorlatok helyes elvégzése, elkerülhetők a sérülések.”
Ezek nyilván még kezdetleges állapotban vannak és számos fejlesztésre szorulnak még. Alap esetben egy ruhát például eléggé gyakran szoktunk tisztítani. Na most, ha ezekben az okosruhákban ilyen-olyan áramkörök vannak beépítve, akkor azok lényegében egy mosás után tönkremennének. Ezen a téren viszont a japának minőségi megoldást jelenthetnek, ugyanis gyűrhető, kimosható áramkörök fejlesztésén dolgoznak. Szén nanocsövekből építettek fel hajlítható áramköröket, amelyek beépíthetők ruhákba is. A benne lévő rugalmas tranzisztorok kiállták a kalapáccsal való püfölést, valamint a ruha kimosását is. Ennek egyelőre pedig csak az a hátránya, hogy közel sem olyan lágy tapintásúak, mint a hagyományos ruhaanyagok. Nagyjából úgy kell elképzelni, mintha egy nagyon merev bundát vennénk magunkra vagy ha egy a lovagok által régen használt drótpáncélt. Ez a technológia azonban nem csak a jövő ruháit fogja szolgálni, hanem valószínűleg fel fogják használni a robotok fejlesztő is, mégpedig arra, hogy ez által érintésérzékelő bőrrel láthatják el a robotokat.
A Google is okosruhákban képzeli el a jövőt, csak egy kicsit másképp. Ők olyan ruhákat szeretnének fejleszteni, amelyekkel vezérelni tudjuk majd az okostelefonunkat, tebletünket vagy éppen felkapcsolhatjuk a villanyt is. A projekt neve Jacquard és Ivan Poupyrev mutatta be egy konferencián. Ezek a fejlesztések pedig gyakorlatilag olyan lehetőségeket teremtenek meg, hogy mindössze a ruhánk segítségével szinte bármit vezérelhetünk, amivel összeköttetésben vagyunk. Pár évvel ezelőtt még az érintőképernyő is nagy számnak számított, viszont a ruhák megjelenésével akár ez is csak a múlt lehet. A Google projektjében ugyanis olyan vezérlést terveztek, hogy még csak hozzá sem kell érnünk a képernyőhöz vagy éppen a ruhához, elég csak mozgatnunk a kezünket vagy a ruhát és az adott eszköz máris reagál rá.