Világítás baktériumokkal! Naná!
hirdetés
Évente rengeteg energiába kerül az, hogy legyenek kivilágítva a városok, közterek, épületek, kirakatok és még lehetne sorolni. Egy francia cég viszont most forradalmi ötlettel állt elő. Nemes egyszerűséggel baktériumokat használnának arra, hogy világítsanak. Cikkünkben olvashatod a nem mindennapi részleteket.
Hogy mi van? Aliivibrio fischeri baktériumok!
hirdetés
„Baktériumok segítségével világítaná meg a köztereket, üzleteket, később pedig akár egész városrészeket egy francia startup vállalkozás, a Glowee. A világítás forradalmasításon dolgozó cég a biolumineszcens képességgel rendelkező Aliivibrio fischeri baktérium segítségével valósítaná meg ötletét. Az Aliivibrio fischeri (nem fertőző és nem mérgező) baktérium nagy számban megtalálható a Föld óceánjaiban és általában különböző tengeri állatokkal, például tintahal- és planktonfajokkal való szimbiózisban fordul elő. Biolumineszcenciáról akkor beszélünk, ha valamely élő organizmusban egy kémiai reakció fény (foton) kibocsátásával jár. A világításnak számos, a túlélést segítő szerepe van: a táplálék csalogatása, a támadó elijesztése, lehet továbbá párválasztási segédeszköz is, illetve akár egyszerre több funkciót is betölthet ezek közül. Az Aliivibrio fischeri szaporításával a cég környezetbarát és biztonságos módon, először a kirakatok, kisebb terek megvilágítását tervezi, a későbbiekben azonban ennél sokkal többet szeretnének elérni.”- írja az erdekesvilag.hu oldal
Tömören arról van szó, hogy ezek a baktériumok világítanak, ugyanis ez számukra számos fontos dologhoz szükséges, például a túléléshez is. Az ötlet pedig zseniális hiszen, ha ezek a baktériumok amúgyis világítanak, akkor minek fizetni a méregdrága áramért? Elsőre nem is igazán lehet belekötni ebbe az ötletbe.
Már folynak a munkálatok
„A Glowee már be is mutatta első termékét, amely egy vékony átlátszó tárolóból és a benne lévő zselés anyagból áll. A zselés anyagba töltik az Aliivibrio fischeri nevű baktériumot és a táplálékát is. A fényforrás borítása áttetsző és könnyedén bármilyen formára és méretre alakítható. Egyelőre még csak három napig működik, de a cégnél folyamatosan fejlesztések zajlanak. A cél az, hogy hetekig, vagy akár hónapokig képes legyen működni a “világítózselé”. A találmány kezdetben csak néhány másodpercig működött, de a baktériumok tápanyag-felhasználásának hatékonyságát folyamatosan sikerült javítani.
„Változtatni szeretnénk azon, ahogy az emberiség a fényt előállítja és használja. Olyan megoldást kínálunk, amelynek segítségével a világ energiafogyasztásának 19 százalékát lehetne megspórolni” – mondta a Glowee egyik alapítója, Sandra Rey. A baktérium által termelt energia teljes egészében hasznosul, maga a fényforrás kevésbé intenzív, csökkentve ezzel a fényszennyezés mértékét.” – olvasható az erdekesvilag.hu oldalon
Nyilván erre is kell költeni, hiszen semmi sincs ingyen, de pénzügyileg még csak össze sem lehet hasonlítani, hogy mennyivel olcsóbb megoldás lenne ez a világításra. Remek hír az, hogy a kutatók tudják mit csinálnak és szorgosan dolgoznak, az viszont már egy picit nyugtalanító, hogy mire viszik a jövőben. Hallottunk már ugyanis pár zseniális megoldásról energiatakarékosságra, azonban ezeket többnyire az energiaszolgáltató nagyhatalmak közreműködésével teljesen elsöpörték. Nyilván az ő üzletüket nem csak rombolná, hanem idővel akár teljesen csődbe is vihetné, ha a francia cég sikeres lenne a baktériumokkal való világítással.
Forrás, képek: erdekesvilag.hu